Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Adli Tıp > Adli Tıbbın Tarihi Ve Gelişimi

Adli Tıp hakkinda Adli Tıbbın Tarihi Ve Gelişimi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İlk olarak M.Ö. 3000 yılına ait Mısır***8217;da bulunan papirüslerde hekimlerin; cinayet, veraset ve evlenme gibi adli konularda görev aldıklarına dair kayıtlara rastlanılmıştır. Aynı papirüslerden anlaşıldığı üzere dünyada ilk adli hekim

Adli Tıp Adli tıp, adli soruşturma sırasında ortaya çıkan tıp sorularıyla uğraşan bilim dalıdır.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.06.09, 08:51
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Adli Tıbbın Tarihi Ve Gelişimi

[coverattach=1]İlk olarak M.Ö. 3000 yılına ait Mısır***8217;da bulunan papirüslerde hekimlerin; cinayet, veraset ve evlenme gibi adli konularda görev aldıklarına dair kayıtlara rastlanılmıştır. Aynı papirüslerden anlaşıldığı üzere dünyada ilk adli hekim İmhotep olup, bu kişi aynı zamanda Firavun Zosler***8217;in hukuk danışmanı ve mimarıdır. Papirüslerde hastalıklar, zehirlenmeler ve mumyalama usulleri tarif edilmiştir.
M.Ö. 1800 yıllarında Mezopotamya da kabul edilen Hamburabi Kanunlarına göre vücut üzerinde oluşan zararın belirlenmesi ve verilecek cezanın kısas olması nedeniyle hekimlerden bu konuda görüş alındığı tespit edilmiştir. Hipokrat M.Ö. 460-377 yılları arasında vücut bölgelerine göre öldürücü yaraları tarif etmiş, ansızın ölüm nedenlerini, ruh ve beden hastalıkları ile gebelik süresi, erken doğum ve çocuk düşürme olaylarını da kapsayan Aphorismus isimli bir eser yazmıştır. Sezar M.Ö. 40 yılında bıçakla yaralanma nedeniyle öldürüldüğü zaman muayenesini Antistius adlı hekim yapmış raporunda Sezar***8217;ın 23 adet bıçak yarası aldığını bir tanesinin göğüs boşluğuna girdiğini ve bunun ölüm nedeni olduğunu bildirmiştir. Bu rapor ilk bilimsel adli tıp raporu olarak kabul edilir. M.S. 527-565 yıllarında Justinyan Yasaları***8217;na göre hekimlerin adli olaylarda görev almaları ön görülmüştür.
Dünyada ilk otopsi Papanın izniyle 1286 yılında veba salgını sonucu ölen bir kişiye İtalya***8217;nın Parma şehrinde yapılmıştır. İlk Medikolegal otopsi ise 1302 yılında İtalya***8217;nın Bologna şehrinde Dr. Barteloma da Varignana tarafından yapılmış olup ona üçü cerrah dört hekim arkadaşı yardım etmiştir. İlk Adli Tıp kitabı Fransız Amburace Pare tarafından 1575 yılında yazılmıştır.

Makale Yazarı:Prof.Dr. Mehmet TOKDEMİR
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Adli Týbbýn Tarihi Ve Geliþimi-papyrus.jpg  
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Busra tarafından (03.11.10 saat 10:14 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adli, gelişimi, tarihi, tıbbın

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:49 .