Nüve Forum


Adli Tıp hakkinda Ölü Muayenesi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Keşif, yargıç ve savcının görevidir. Ölü muayenesi de bir keşif işlemidir. Muayene sırasında sulh hakimi yada savcı hekim bulundurmak zorundadır. Bir hekim hangi statüde çalışırsa çalışsın ölü muayenesi yapmak ve

Adli Tıp Adli tıp, adli soruşturma sırasında ortaya çıkan tıp sorularıyla uğraşan bilim dalıdır.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.06.09, 07:14
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ölü Muayenesi

[coverattach=1]Keşif, yargıç ve savcının görevidir. Ölü muayenesi de bir keşif işlemidir. Muayene sırasında sulh hakimi yada savcı hekim bulundurmak zorundadır. Bir hekim hangi statüde çalışırsa çalışsın ölü muayenesi yapmak ve ölüm raporu yazmak zorundadır. Umumi Hıfzısıhha Kanunu 231-234 maddeleri gereğince; hekim bulunan yerlerde ölü muayenesi ve defin ruhsatını yazmak hekimin görevidir. Hekim bulunmayan yerlerde ölülerin muayeneleri sağlık memurları ve bu iş için yetiştirilmiş memurlarca yapılır ve defin ruhsatı bunlar tarafından verilir. Bunlarında bulunmadığı yerlerde ise Jandarma Karakol Komutanları ya da köy muhtarları tarafından verilir. Defin ruhsatında ölenin kimliği, adresi, ölüm sebebi ve gömülmesine izin verildiği açıkca belirtilir .
Ölü muayenesi ve defin ruhsatını düzenlemede hekimlerin yetki sırası; görev öncelikle varsa belediye hekimine, yoksa hükümet tabibine veya sağlık kuruluşundaki yönetici hekimlere verilmiştir. Bulaşıcı hastalık nedeniyle ölüm vakalarında defin ruhsatı düzenleme yetkisi o bölgede bulunan en yüksek sağlık kuruluşunun iznine bağlıdır. Bu ilçelerde sağlık kurul başkanlıkları, illerde ise sağlık müdürlükleri şeklindedir. Bu yetkili kişiler ceset üzerinde her türlü inceleme ve otopsi yapılması isteğinde bulunabilirler. İşlemlerden sonra defin ruhsatı bu kişilerce düzenlenir. Ceset üzerinde yapılacak işlemler için ceset sahibinin ailesinden izin alma zorunluluğu yoktur.Bulaşıcı hastalık veya adli vakalar dışında başka sebepten ölmüş kişilerde otopsi yapılması hastaneler talimatnamesinin 52. maddesi gereğince, ceset sahiplerinden izin alınması ile mümkündür.
Ölümde şüpheli bir durum varsa, ölüm kaza cinayet nedeniyle ise meçhul bir kişinin cesedi ile karşılaşılırsa derhal adli makamlara bildirilir. Defin ancak Yeni CMK 159/2. madde gereği Cumhuriyet savcısının yazılı ruhsatı ile mümkündür. Yeni CMK 161. madde gereğince işin hakikatini araştırmak ve her türlü delilleri saptamak için Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir. Bu gibi durumlarda Cumhuriyet savcısı her türlü tahkikatı yapma-yaptırma yetkisine haizdir.
Adli olgularda cesedin muayenesi sırasında bilirkişi olarak mutlaka bir hekim bulundurulmalıdır. Yeni CMK 86. maddesine göre; muayene Cumhuriyet savcısının huzurunda ve bir hekim görevlendirilerek yapılır. Ölünün adli muayenesinde tıbbi belirtiler, ölüm zamanı ve ölüm nedenini belirlemek için tüm bulgular saptanır ve ölü muayene tutanağına yazılır.
Bu tutanağın giriş kısmında olayın oluş şekli, olay yeri ve olay hakkında elde edilen bilgiler not edilir. Bu bilgiler aynı zamanda ölü muayenesinde bilirkişi olan hekimin aydınlatılmasına yarar. Gerekirse olay yerinin ve cesedin fotoğrafları çekilir, krokileri çizilir. Amaç ceset ve çevresindeki delilleri dikkatli bir şekilde unutulmadan tespit etmektir.
Ceset üzerindeki elbiseler dikkatlice incelenir, cesedin ceplerinde kimlik tespitinde işe yarayan belgeler ve eşyalar tek tek araştırılır. Takılar not edilir. Kıymetli eşyalar ve delil niteliğini taşıyan belgeler Cumhuriyet savcısına teslim edilir. Daha sonra ceset elbiselerinden tecrit edilerek dikkatli şekilde dış muayene yapılır.
Dış muayenede ağız içi, koltuk altı, perine, meme altı, gluteal bölge, anüs incelenir. Koltuk altı ve pubiste fazla miktarda kıl varsa bölgeler tıraş edilir. Ancak ölü muayenesi esnasında ceset üzerinde insizyon yapılmaz.
Daha sonra cesedin tıbbi hüviyeti olarak boy, yaş, ağırlık, göz rengi, saç rengi, tatuaj, ameliyat izleri, sakatlıklar gibi özellikler tek tek ölü muayenesi raporuna not edilir. Vücut üzerinde bulunan yaraların anatomik bölgeleri belirtilerek maddeler halinde numaralandırılarak yazılır. Şayet ölü muayenesi sırasında ölümün nasıl gerçekleştiği konusunda herhangi bir şüphe yoksa savcı veya hekim otopsiye gerek duymadan, ölü muayenesi tutanağını imzalayarak defin ruhsatı verebilirler. Ancak harici muayene bulguları ölümü izah etmiyor ve şüpheli bulgular varsa otopsi yapmak zorunludur.

Makale Yazarı:Prof.Dr. Mehmet TOKDEMİR
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ölü Muayenesi-examination-of-the-dead.jpg  
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Busra tarafından (03.11.10 saat 10:11 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
muayenesi, ölü

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:00 .