Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Adli Tıp > Ani Ve Şüpheli Ölümler

Adli Tıp hakkinda Ani Ve Şüpheli Ölümler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Adli tıbbın konusu olmamasına rağmen, kişinin ani ve şüpheli ölümüne neden olan patolojinin otopsi ile aydınlatması gerekir. Ani ve şüpheli ölümlerde kişide, kendisinin ve yakınlarının bilmediği fakat ölüme neden olan

Adli Tıp Adli tıp, adli soruşturma sırasında ortaya çıkan tıp sorularıyla uğraşan bilim dalıdır.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By Busra

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.07.09, 09:12
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ani Ve Şüpheli Ölümler

[coverattach=1]Adli tıbbın konusu olmamasına rağmen, kişinin ani ve şüpheli ölümüne neden olan patolojinin otopsi ile aydınlatması gerekir. Ani ve şüpheli ölümlerde kişide, kendisinin ve yakınlarının bilmediği fakat ölüme neden olan bir patoloji mutlaka vardır. Bu patoloji aniden ortaya çıkar. Birkaç dakika ile saat içinde kişinin hayatını sonlandırır ve tanı konulamaz. Ölüm uykuda, işyerinde, kimsenin olmadığı yerde, korku ve heyecan anında, kavga sırasında, efor anında, sarhoşken, yemek yerken vs. durumlarda gerçekleşebilir. Ölüm anında kişi şuurunu kaybetmesi neticesinde yüksekten düşebilir veya başka türlü dış etkenlere maruz kalabilir. Bu dış etkenler bazen ölümü gerektirecek ciddiyette olmamasına rağmen bazen de ağır dış etki şeklinde olabilir. Ölüm anında ağır dış etkilere maruz kalma durumlarında olayın aydınlatılması karmaşık bir hal alır.

Patolojik ölümler 3***8217;e ayrılır:
1) Ani ölüm: Kişinin var olan hastalığından haberi olmadan bir iki dakika içinde ölmesidir.
2) Çabuk ölüm: Kişinin var olan hastalığından haberi olmadan bir kaç saat ile bir gün içinde olan ölümlerdir.
3) Şüpheli ölüm: Ölümde başkaları ve dış etkinin varlığı şüphesi olan ölümlerdir. Kapalı veya açık alanlarda tanık bulunmayan ölümlerdir. Nedeni patolojik olmasına rağmen ölümü hızlandıran ve kolaylaştıran şüpheli etkiler araştırılır. Şayet ölümü gerektirici bir dış sebep bulunmuyorsa soruşturma yapılmaz. Ama dış etki ile kişide var olan patolojiyi agreve eden bir ilgi, nedensellik bağı ( illiyet ) bulunuyorsa, suçlu suçu oranında cezalandırılır. Bu konudaki kararı hekim belirler. Bazen illiyet bağı olan ölümlerde dış etkinin hemen sonunda ölüm meydana gelmez. Bazen organizmanın metabolizmasının değişmesi nedeniylede ölüm birkaç gün sonrada gerçekleşebilir. Bu durum illiyet bağının kurulmasına engel değildir.
Ani ve Şüpheli Ölümlerde Risk Faktörleri
1) Cinsiyet: Erkeklerde ani ölümler 3-4 kat fazladır
2) Yaş: Yaşlı ve çocuklar dış etkenlere karşı daha hassas olduklarından bu yaş gruplarında ani ve şüpheli ölümler daha çok görülür. Çocuk ve yaşlılar solunum sistemi hastalığı, orta yaştakilerde koroner kalp hastalığı orta yaş üzerindekilerde MSS hastalıklarına aday bireylerdir.
3) Heredite
4) Hiperkolesterolemi
5) Şişmanlık: Şişmanlarda yapılan araştırmalarda %30 daha fazla ani ve şüpheli ölümler olduğu gösterilmiştir.
6) Sigara: İçilen sigara sayısı ile bir orantı vardır.
7) Hipertansiyon
8) Ani sıcak veya soğuk etkisi
9) Ani basınç değişikleri
Bunlar dışında aşırı mide dolgunluğu, aşırı efor, heyecan, korku vb. durumlar ani ölüme neden olabilir.
Ani ve Şüpheli Ölümlerde Sebepler
Dünyada yapılan çalışmalarda oranlar değişik olmasına rağmen ilk sırayı kalp ve damar hastalıkları oluşturur. Bazı serilerde bu oran %45-55 iken bazı serilerde %65-75 e kadar çıkmaktadır.

Kalp damar hastalıklarında görülen ölüm sebepleri:

-Koroner arter hastalığı***8211;Miyokard enfarktüsü
-Kalp rüptürü
-Perikardit
-Kalp ritim bozukluğu
-Kalp valvül hastalığı
-Myokardit
-Aort rüptürü / anevrizması

Koroner arter hastalığı-Miyokard enfarktüsü: Yaş grubuna göre değişmekle birlikte yetişkinlerde bir kaç saatten daha kısa sürede gelişen ani ve şüpheli ölümlere neden olan patoloji %90 arteriosklerotik kalp hastalığıdır. Bu koroner arterin beslediği alanda enfarktüs oluşması için koroner arter lümeninin %75 ve daha fazla oranda daralması gerekir. Bazen lümende daralma olmadan, damar içi trombüs, arteriosklerotik plak ve intima aterom plağı altına kanama nedeniyle koroner arter lümeni tıkanabilir. Bu durumda da damarın beslediği myokart kasında İskemi ve enfarktüs gelişir. Bu tür olgularda koroner arterin açılıp incelenmesi veya radyo opak madde verilerek görüntülenmesi gerekir. Bazen gelişen iskemi sonucunda kalp kasının kanı pompalama gücünde büyük yetersizlik ortaya çıkmadan, elektriksel aktivitesinin bozulmasıyla kalbin durması veya fibrilasyonu ortaya çıkabilir.
Enfarktüs alanlarının kalpte makroskobik bulgular vermesi için, enfarktüsten sonra kişinin en az 12 saat yaşaması gerekir. Ancak 12 saat içerisinde ölen kişilerde myokartta nonspesifik bir hiperemi görülür. Bu tür olgularda koroner damarlardaki bulgular çok önemlidir. 12-13 saat sonra taze infarkt alanları kırmızı kahverengi, kenarları soluk, ödemli ve şişkin olarak izlenir. 36 saat sonra infarkt bölgesi etrafı hemoraji ile çevrili sarı opak renktedir. 4-5 gün sonra infarkt alanı periferden sararmaya başlar ve yağ dokusu görünümünü alır. 7. günde fibrozis oluşmaya başlar. 6. haftada alan tamamen skatrizedir. 2-3 ay sonra infarkt alanı sedefi-beyaz renkte olup kişinin hayatının sonuna kadar bu şekilde kalır. Bazen infarkt alanlarındaki zayıflama kalp rüptürüne ve ani ölüme yol açar.
Kalp kapak hastalığında en fazla ani ölüme neden olan sırasıyla; aort, mitral, triküspit kapak yetmezliğidir.
Damar hastalığı: Damarın dışardan gelen maddelerle tıkanması, hayati organları besleyen damarlarda gerçekleşirse ani ölüm olur. Damar tıkanmaları:
1) Hava embolisi: Yaklaşık 100-150 cc hava, dolaşıma girerse ölüme neden olur. Bu miktar veya daha fazladan hava venöz sistemden sağ atriuma ve ventriküle girer. Kalpte kontraksiyonu zayıflatır ve ölüm meydana gelir. Daha az miktardaki hava ciddi patolojileri olmayanlarda tolere edilebilir. Ancak sağ ve sol kalp arasında geçişi bulunan kişilerde 10-15 cc lik hava dahi beyin damarlarını tıkayarak ölüme neden olabilir. Bu tür hava embolileri vurgun, boyun damar yaralanmaları, kulak yaralanmaları ve uterus operasyonunda tubalardan hava verilmesi nedeniyle oluşabilir. Venöz sistemdeki kan kalpte şant yoksa beyinde hava embolizmine neden olamaz.
2) Yağ embolisi: Özellikle uzun kemik kırıklarında, yağ dokusu ameliyatlarında, yağlı bölge travmalarında, yanma vakalarında, akut hemorajik pankreatitde, uterusun yağ dokusu ile lavajı sırasında ve yanıklarda yağ embolisi meydana gelir. Kanda bulunan 150 gr yağ ölüme neden olur. Daha düşük miktarda yağ kana geçerse A.C de infarkt alanları oluşur.
Sinir sistemi hastalıkları: Ani ve şüpheli ölümlerin %15-20 sini oluşturur.
Beyin kanamaları; kafatası içinde oluşan kanamalara denir. Beyin dokusu içine veya interventriküler kanama olursa buna apopleksi denir. 50-70 yaş arasında sıktır. Kanama nedeni %90 oranında hipertansiyondur.Bunun yanı sıra, kanama diatezleri, ateroskleroz, hemorajik diatez ve enfeksiyon hastalıkları, tirotoksikoz, endokrin bozukluk, metabolik bozukluk ve anevrizma gibi faktörler patolojide rol oynar.
MSS kanamaları, pons, thalamus, putamen ve cerebelluma kadar yaygın şekilde olabilir. Bazen de kanamalar noktalar şeklinde, bir hemisferi tutacak şekilde veya çok daha ağır vakalarda her iki hemisferi kaplayacak şekildedir. Bazen beyin damarlarının yırtılmadan aterosklerotik plak, emboli (yağ, hava ve kalpten kaynaklanan trombüs) ve apse gibi çeşitli etkenlerin tıkanması sonucunda embolik apopleksi oluşur. Bu kansız embolik apopleksi daha çok a. cerebri medianın beslediği alanlarda görülür.
Patolojik kanamanın diğer bir nedeni de anevrizma rüptürüdür. Bu kanamanın yeri çoğunlukla willis poligonu çevresidir. Kanama subaracnoid aralığa ve ventriküllere yayılır. Şayet anevrizma beyin dokusuna açılırsa hematom olabilir. Subaracnoid aralık ve ventriküle açılan anevrizma kanamalarında lumbal ponksiyon kanlıdır. Etioloji genellikle hipertansiyondur. Bunun yanında doğuştan olan damar malformasyonları, PAN, ateroskleroz nedeniyle anevrizmalar meydana gelebilir.
MSS diğer hastalıkları; Beyin apseleri, menenjit, beyin tbc ve tümörler.
Epilepsi; Ölüm, ard arda gelen ağır nöbetler esnasında solunum yapamama ve solunum yollarında biriken sekresyonların solunumu engellemesi ile gelişen asfiksi nedeniyledir. Epilepsi nöbetlerinde bazen myokart rüptürü, uygunsuz yerlere düşme nedeniyle ölüm görülür.
Solunum sistemi:Ani ve şüpheli ölümlerin %10-15 ini oluşturur. Akut A.C. ödemi, akut pnömoni, bronkopnömoni, difteri ve akut glottis ödemi gibi nedenlerle olur.
Sindirim sistemi: Özefagus varis kanaması, peptik ulcus perforasyonu, barsak strangülasyonu, akut hemorajik pankreatit ve mezenter arter embolisi gibi durumlar.
Kadın hastalıkları ve doğum:
Dış gebelik: Gebelik materyalinin uterus dışında çoğunlukla ampulla tuba da olmasıdır. Böyle bir durumda ilk aylarda komplikasyon olmazken daha sonraki günlerde fetüsun büyümesi ile şiddetli yan ağrısı hissedilir. Tubalar yırtılır ve intraperitoneal kanama olur. Zamanında müdahale edilmezse kısa sürede hipovolemik şoka bağlı kaybedilir.
Uterus atonisi: Polihidroamniosis, uzamış travay, myom, plasenta anomalileri ile uterus kanaması meydana gelebilir. Bazen histerektomiye dahi gidilebilir.
Daha önce teşhisi konmamış, preeklampsi, eklampsi olgularında ani ölümler görülür.
Doğum sırasında amnion sıvısı embolisi nedeniyle ani ölümler meydana gelir.


Makale Yazarı:Prof.Dr. Mehmet TOKDEMİR
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Ani Ve Þüpheli Ölümler-1.jpg  
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Busra tarafından (03.11.10 saat 10:09 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 04.12.11, 10:25
Acemi
 
Üyelik tarihi: Dec 2011
İletiler: 1
Slayerx35 doğru yolda ilerliyor.
Standart Soru

Peki hava embolisinin oluşabilmesi için belli bölgeler söylemişsiniz, bunların dışında oluşma riski yok mu? Mesela kol, bilek vs.
Ayrıca hava embolisi oluştuğunda ne kadar zamanda ölüm gerçekleşir, müdahale şansı varmıdır?
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ani, ölümler, şüpheli

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:19 .