Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler > Anestezi cihazları nasıl çalışır-Aygıtların biçimi kullanıldığı alanlar

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Anestezi cihazları nasıl çalışır-Aygıtların biçimi kullanıldığı alanlar ile ilgili bilgiler


Anestezi aygıtları, hastayı geçici bir süre için uyutmak amacıyla hazırlanmıştır. Böylece hastanın acı duymamasıi ve kas reflekslerinin ameliyat için gerekli olan ölçüde zayıflaması sağlanır. Aygıt, hastanın ciğerlerine anestezi gazlarının uygun

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.06.08, 19:48
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Anestezi cihazları nasıl çalışır-Aygıtların biçimi kullanıldığı alanlar

Anestezi aygıtları, hastayı geçici bir süre için uyutmak amacıyla hazırlanmıştır. Böylece hastanın acı duymamasıi ve kas reflekslerinin ameliyat için gerekli olan ölçüde zayıflaması sağlanır.
Aygıt, hastanın ciğerlerine anestezi gazlarının uygun bir karışımını pompalar. Bu gazlar hastanın sağlık durumuna, yaşına, istenilen bilinçsizlik derecesine ve yapılacak ameliyatın cinsine göre anestezi uzmanı tarafından seçilir.
Solunum anestezisi için en çok kullanılan gazlar azot protoksit (diazot monoksit) (N20) ile siklopropan'dır (C3H6). Bunlar oksijenle (02) birlikte verilirler.
Azot protoksit basınç altında sıvılaştıntıp tüplere doldurulan, yanmaz bir gazdır. Dişçiliğin birçok dalında en çok kullanılan anestezi maddesi budur. Akciğerleri tahriş etmediği için, çoğunlukla eter gibi daha tahriş edici bir gaz vermeden önce hastayı uyutmak amacıyla kullanılır.
Siklopropan ise, alçak basınçlı silindirlerde sıvı haide saklanır. Çok tahriş edici ve aynı ölçüde patlayıcı olan bu gaz, anestezi amacıyla % 20"ye varan oranlarda oksijenle karıştırılır.
Eter ve halotan gibi sıvı halde uyuşturucular da çok kullanılır. Bunların solunacak gaz durumuna gelmesi için, önce bir püskürtücüyle çok küçük damlacıklar haline getirilmesi gerekir. Trikloroetilen buharı da düşük konsantrasyonlarda kullanılır.

Aygıtların biçimi: Anestezi aygıtlarının temelini, 1917 yılında ortaya atılan ve iyice geliştirilmiş modelleri hâlâ kullanılan, «Böyle aygıtı Uyuşturucu, ya aygıta bağlı tüplerden ya da hastanenin başka bir yerinde bulunan merkezden gelen bir borudan alınır. Uyuşturucunun merkezden geldiği durumlarda, aygıta bağlı tüpler, yedek olarak kullanılabilir. Normal olarak (kolay tanınmaları için gövdeleri siyah, üst bölümleri beyaz boyanmış) iki oksijen, iki azot protoksit (mavi) bir karbondioksit (gri) ve bir de küçük siklopropan (turuncu) tüpü vardır. Karbondioksit (Co2) hastanın solunumu zayıflarsa, uyarıcı olarak kullanılmak için bulundurulur.
Tüplerin ve hortumların birbirlerine bağlanan uçları, yanlış bağlama olasılığını ortadan kaldırmak için farklı yapılmıştır. O2. CO2 ve N2O tüpleri yüksek basınçlı olduklarından, gaz basıncını uygun bir değere düşürmek için bunlara Özel supaplar takılmıştır. Siklopropan ise, zaten düşük basınçta olduğundan, aygıta doğrudan doğruya bağlanır.
Uyuşturucu gazlar önce. her birinin karışımda ne kadar bulunduğunu gösteren akışölçerlerden ayrı ayrı geçerler. Akışölçerler, içlerinde birer yüzer silindir bulunan sivri uçlu ince cam borulardır. Boruya giren gaz, silindiri «havalandırır Karışıma, sıvı uyuşturucu buharı eklenmesi gerektiği zaman, gazlar birleştirilip bir buharlaştırıcıdan geçirilir. Buharlaştırıcı, içinde sıvı halde eter, halotan ya da trikloroetilen bulunan bir kaptır. Gaz karışımı bunların yüzeyinden ya da içinden geçerken, sıvı da buharlaşır. Buharlaştırıcıdan gelen gaz karışımı,lastik bir torbaya dolar. Hasta soluk alınca torba söner, soluğunu verince de yeni gaz karışımıyla dolar.
Torbadan çıkan karışım uzun, oluklu bir borudan geçerek hastanın yüzüne örtülen maskeye ulaşır. Hastanın verdiği soluğun borudan geri giderek torbada C02 birikimine ve sonunda boğulmaya yol açmaması için, maskeye bir supap konulmuştur. Bu supaptan çıkan gazlar, patlama tehlikesini ortadan kaldırmak için çoğunlukla ameliyathanenin dışına atılır.
Dilin geriye kayıp akciğerlere hava akımını tıkamaması için, hastanın boğazına yutak hava yolu adı verilen bir boru yerleştirilir. Daha karmaşık «kapalı Derin anestezi ve kas gevşetici ilaçlar yüzünden hasta kendiliğinden soluyamazsa, nefes almasına yardım etmek için bir havalandırıcı kullanılabilir. Bu gaz karışımını ciğerlere otomatik olarak pompalayan bir körüktür. Bu durumda hasta, soluğunu kendiliğinden verebilir. Uzman, aygıta bağlı olan göstergelerden kan basıncını, nabzı ve daha birçok etmeni rahatlıkla izleyebilir.
Diş cerrahisinde, yalın N2O ile 02 karışımı, çoğunlukla gerekli anestezi derinliğini sağlamaya yettiğinden, daha az ayrıntılı aygıtlar kullanılır,
Anestezi amacından çok, ağrıyı giderme amacına yönelen (örneğin doğumlarda olduğu gibi) «gaz ve hava
Nüve Forum
kaynak 4
1.cilt / s.82-84
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanlar, anestezi, biçimi, cihazları, çalışır-aygıtların, kullanıldığı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:06 .