Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler > Bronkoskop ve benzeri aygıtlar-Artroskop-Gastroskoplar-Endoskop

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Bronkoskop ve benzeri aygıtlar-Artroskop-Gastroskoplar-Endoskop ile ilgili bilgiler


Bronkoskop, akciğerlerin içini görmeye yarayan bir aygıttır. İnsan bedeninin içini görerek incelemekte kullanılan ve genel olarak endoskop adı verilen aygıtların özel bir türüdür. 1950'lere kadar endoskoplar, içlerinde mercekler bulunan sert

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.07.08, 00:51
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Bronkoskop ve benzeri aygıtlar-Artroskop-Gastroskoplar-Endoskop

Bronkoskop, akciğerlerin içini görmeye yarayan bir aygıttır. İnsan bedeninin içini görerek incelemekte kullanılan ve genel olarak endoskop adı verilen aygıtların özel bir türüdür.
1950'lere kadar endoskoplar, içlerinde mercekler bulunan sert borulardı. Borunun ucunda, dışarıdaki bir akım kaynağına bağlanan minik bir ampul yer alırdı. Borunun içinde bir başka boru daha bulunur, bu iki borunun arasından, gerekirse, görüş alanını temizlemek için fizyolojik serum püskürtülürdü. Bu sistemin, ışık şiddetinin kısıtlı olması ve çok sayıda mercek kullanılmasından ötürü yeterli netlik sağlayama-ma gibi kusurları vardı.
Modern aygıtlarda, ışığı bedenin incelenecek bölgesine göndermek için LİF OPTİĞİ'nden yararlanılır. Hattâ bazı durumlarda, görüntü de aynı biçimde elde edilir. Lif optiği, ışığın eğri bir cam çubuğun içinde tam yansımalarla çubuk boyunca ilerlemesi ilkesine dayanır. Uygulamada, bu çubuk, bükülebilen camdan bir lif halini alıncaya kadar inceltilebilir. Bu tür lifler ışığı kırma gücü (kırma indisi) farklı camlardan yapılır. -Işık. içte bulunan liften geçerek ilerler.
İçteki bu lifi çevreleyen, kırma indisi daha küçük camdan yapılmış bir başka lif, ışığın dışarı kaçmasını engeller. Bunu yapmak için ışığı iletecek olan cam çubuk, daha küçük indisli camdan yapılmış bir borunun içine konur. İki cam, bir fırında ısıtılarak yumuşatıldıktan sonra, lif inceliğini alıncaya kadar,çekilir. Bu liflerden birçoğu biraraya getirilerek ışığı iletmekte kullanılır.
Gerçek ışık kaynağı hastanın bedeninin dışında bulunduğu için, halojen lambalar gibi çok güçlü ışık kaynakları, dokuya zarar verme tehlikesi olmaksızın kullanılabilir. Böylece doğrudan doğruya incelemek ya da endoskop içinden fotoğraf çekmek kolaylaşır.
Lifler, iki uçta da aynı yerlerde olacak biçimde, yani uyumlu bir demet halinde gıuplandırılırsa, bir^ uçtan öteki uca görüntü iletmede de kullanılabilirler. Her lif, görüntünün küçük bir bölümünü iletir. Böylece önemli ayrıntılar net olarak ayırdedilebilir. İncelenmek istenilen bölgeyi aydınlatmada kullanılan demet, uyumlu olmayan ya da gelişigüzel seçilmiş liflerden de oluşabilir. Hem aydınlatma hem de inceleme öğeleri lif optiği demetlerinden oluşan endos-koplar kolayca eğilip bükülebildiğinden, bedenin başka türlü ulaşılamayan bölgelerine, hastaya büyük bir rahatsızlık vermeden ulaşılabilir.
Endoskop'la renkli fotoğraf çekilecekse, iyi renk ayırımı ve geniş ayrıntılar elde etmek için, Hopkins sistemine göre çalışan sert bir aygıt kullanılır. Geleneksel aygıtta havayla dolu bir borunun içinde camdan yayılmış mercekler bulunmasına karşılık, Hopkins sisteminde düz ve uzun bir çubuk kullanılır. Camın içindeki hava dolu bölgeler, mercek görevi yapar. Çubuğun ya da çubukların uçlarına, uygun bir eğim verilir. Bu sistemle, öncekinden dokuz kat daha çok ışık iletilebilir.

Çeşitli tipler: Elektrikle dağlama gibi bazı küçük operasyonlar için, daha geliştirilmiş endoskop türleri kullanılır. Bazı tür endoskoplar ise, biyopsi için küçük doku parçaları kopartmaya yarar. Böylece, aynı işlem için daha geniş cerrahi girişimlere gerek kalmaz.
Bronkoskop, solunum borusundan içeriye uzatılıp çapraz konulmuş bir mercek yardımıyla solunum yollarını incelemekte kullanılan düz bir boru biçiminde yapılabilir. Bu tip bronkoskopun buğuyu önleyici bir donanımı vardır ve biyopsi için parça almada da kullanılabilir. Bükülebilen lif optik tiplerin dışarıdan yönetilen ince uçları, bunların küçük bronşlara kadar ulaşmasını sağlar.
Artroskop, bedenin önemli eklemlerinde bulunan içi sıvı dolu kılıfların incelenmesinde kullanılan özel bir aygıttır. Trokar adı verilen, içi geniş, büyük bir iğne ekleme sokulur ve artroskop bunun içinden geçirilir.

Gastroskoplar, ağızdan ve yemek borusundan geçirilerek midenin ve sindirim sisteminin üst bölümünün incelemesinde kullanılan bükülebilir aygıtlardır. Hasta için biraz sıkıntılı olan bu işlem, Japonya'da sindirim sistemi hastalıklarına karşı tarama kampanyalarında geniş ölçüde uygulanmaktadır.
Endoskopun eğitim amacıyla, aynı anda birden çok kişi tarafından gözlenmesini sağlayan ek donanımları da vardır. Bunlar, çoğunlukla, ikinci bir lif optik demeti ile göz merceğinden oluşur. Uygulama inin daha çok kişi tarafından izlenebilmesi için, aygıta bir lif optik demet yardımıyla kapalı devre televizyon sistemi de bağlanabilir.

Nüve Forum
Kaynak:4
1.cilt / s.308-311
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
benzeri, bronkoskop

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 04:25 .