Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler > Elektroansefalograf, tıp alanında elektronik aygıtlar

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Elektroansefalograf, tıp alanında elektronik aygıtlar ile ilgili bilgiler


Günümüzde, hastalıkları daha iyi teşhis ve tedavi edebilme amacıyla günden güne daha çok elektronik araç kullanılmaktadır. Elektroniğin tıbba uygulanmasında birçok aygıttan yararlanılır: YÜKSELTİCİ'ler; regülatörler; MANTIK DEVRELERİ (entegrator ve diferansiyatörler); RADYO

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.09.08, 23:36
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Elektroansefalograf, tıp alanında elektronik aygıtlar

Günümüzde, hastalıkları daha iyi teşhis ve tedavi edebilme amacıyla günden güne daha çok elektronik araç kullanılmaktadır. Elektroniğin tıbba uygulanmasında birçok aygıttan yararlanılır: YÜKSELTİCİ'ler; regülatörler; MANTIK DEVRELERİ (entegrator ve diferansiyatörler); RADYO frekans aygıtları; OSİLATÖR'ler; sinyal üreteçleri ve sayıcıları; TRANSDÜKTÖR'ler; OSİLOSKOP'lar; sesüstü aygıtları; yazıcılar; BİLGİSAYAR'lar. Bakım ve tedavide kullanılan elektronik aygıtların güvenilir, kolayca onarılacak biçimde, sağlık koşullarına uygun .ve yüksek verimli olması gerekir. Ayrıca, aygıtın parçalarından bazıları, mikroptan arındırma işlemine dayanacak maddelerden yapılmalıdır. TRANSİSTÖR'ün ve modern katı yapılı sistemlerin gelişmesinden sonra, söz konusu gereksinimlerin çoğunu karşılama olanağı bulunmuştur.
Elektronik aygıtlar genellikle hastanelerde teşhiste, tedavide ve hastalığın araştırılmasında kullanılır. En çok kullanılanlar nabız, ateş, tansiyon ve beynin çalışması gibi öğeleri gösteren sistemlerdir. Sistemden gelen sinyaller, ya hastanın yatağının yanında, ya merkezi bakım birimindeki geniş ekranlı bir osiloskopta ya da çok kanallı yazıcılarda gözlenebilir.

Elektroansefalograf:
Beyin, yeterince şiddetlendirildiği zaman, osiloskop ekranında ya da kaydedicilerde belirgin izler bırakan çok küçük elektrik akımları oluşturur. Bu dalgaların biçimi beynin çalışmasına, beynin çalışması da kişinin sağlığına ve yaptığı işe bağlıdır. Sağlıklı kişilerden alınan dalga biçimleri, genellikle birbirine benzer. Herhangi bir hastalık ya da olağandışılık ise, beklenen dalga biçiminin bozulmasıyla kendini belli eder.
Beyindeki elektrik sinyalleri çok küçüktür (100 mikrovolt kadar). Ancak başa ya da (beyin ameliyatlarında olduğu gibi) beynin yüzeyine yerleştirilen duyarlı elektrotlarla alınabilir. Daha sonra sinyaller yüksek kazançlı yükselticilerden geçerek, elektroan-sefalograf aygıtına gelir. Aygıtın çıkışı da, ya yazıcılara bağlanır ya da osiloskop ekranlarında izlenir. Elekt-roansefalograf (EEG) aygıtı, beyin hastalıklarının ve yaralanmaların teşhisinde olduğu gibi, beynin değişik bölgelerinin görevlerini araştırmada da kullanılır.

Elektrokardiyograf,tıp alanında elektronik aygıtlar
Defibrilatörler, tıp alanında elektronik aygıtlar
Tansiyon aygıtları, tıp alanında elektronik aygıtlar
Hasta izleme sistemleri, ECG, EEG, EMG,defibrilatör,diyatermi aygıtları

Nüve Forum
Kaynak:4
3.cilt / s.714-715
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (14.09.08 saat 00:11 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanında, aygıtlar, elektroansefalograf, elektronik, tıp

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:50 .