Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler > Tansiyon aygıtları, tıp alanında elektronik aygıtlar

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Tansiyon aygıtları, tıp alanında elektronik aygıtlar ile ilgili bilgiler


Hastanın tansiyonunun (atardamar basıncı) ölçülmesi, kalbin kan dolaşımını ne ölçüde sağlayabildiğini anlamada büyük önem taşır. Bu, genellikle bir el aygıtıyla yapılır. Ama birçok hastanede, otomatik aygıtlar da kullanılır. Hastanın koluna,

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 13.09.08, 22:47
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Tansiyon aygıtları, tıp alanında elektronik aygıtlar

Hastanın tansiyonunun (atardamar basıncı) ölçülmesi, kalbin kan dolaşımını ne ölçüde sağlayabildiğini anlamada büyük önem taşır. Bu, genellikle bir el aygıtıyla yapılır. Ama birçok hastanede, otomatik aygıtlar da kullanılır. Hastanın koluna, şişirilebilen bir lastik manşet sarılır ve kanın aşağı geçmesini engelleyecek bir basınca kadar şişirilir. Bu sırada aygıt, Korotkoff sesi ( kanın ana atardamardan geçerken çıkarttığı sesler) alıcılarını çalıştırır ve manşetin içindeki basıncı, denetimli bir biçimde azaltmaya başlar. Manşetteki basınç, kanın manşetin altından ancak geçebileceği bir değere kadar düşünce, aygıt, kanın geçişini simgeleyen sesi alır. Manşetin bu anda gösterdiği basınç, atardamardaki en yüksek basınca eşittir. Buna kasılma (sistolik) basıncı denir. Aygıt bu değeri kaydeder ve gösterir. Manşetteki basınç Korotkoff sesleri duyulmaz oluncaya kadar düşünce, basıncın değeri yeniden kaydedilip gösterilir. Bu değer de en düşük kan basıncına eşittir ve gevşeme (diastolik) basıncı diye adlandırılır. Bu ölçmeleri yapmak, kasılma ve gevşeme değerleri kaydedip belleğe iletmek için, RÖLE'li mantık devreleri ya da yükseltici devreler kullanılır.
Kasılma basıncı sesinin alınması, ses bu sırada ilk kez duyulacağı için kolaydır. Buna karşılık, gevşeme değeri, güç fark edildiğinden değişik yöntemlerle alınır. Elle çalıştırılan yarı ve tam otomatik manşetti aygıtların tümü, çok düşük (basıncı 80 mm Hg' nın altındaki) kasılma basınçlarında ve çok yüksek (basıncı 150 mm Hg'nın üstündeki) kasılma basınçlarında yanlış değerler gösterir. Bu yüzden, kritik durumdaki bir hastanın tansiyonunu güvenilir bir yöntemle ölçmek gerekebilir.
Bu amaçla atardamara çok ince bir sonda ya da kateter (naylon bir boru) sokulur ve basınç gösteren bir aygıta bağlanır. Kateterin içi, kanın girip yanlış değerler vermesini önlemek için serumla doldurulur. Basınç gösteren aygıtın içinde basınca duyarlı bir zar yeralır. Zar, üstünde bir uzarölçer tam köprüsü ya da yarıiletken uzarölçerleri bağlı bir köprü bulunan, akrilik bir plastik plakanın önüne yerleştirilir.
Damar içindeki basıncın değişiklikleri, bir osiloskop ekranında gözlenebilir; uygun biçimde ayarlanmış seçici devrelerle, bunun kasılma ve gevşeme değerleri saptanır. Bazı durumlarda da, ortalama atardamar basıncının ölçülmesi için, basıncın ortalama değeri gözlenir.

Hasta izleme sistemleri, ECG, EEG, EMG,defibrilatör,diyatermi aygıtları
Defibrilatörler, tıp alanında elektronik aygıtlar
Elektrokardiyograf,tıp alanında elektronik aygıtlar
Elektroansefalograf, tıp alanında elektronik aygıtlar

Nüve Forum
Kaynak:4
3.cilt / s.716
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#

Konu remşit tarafından (13.09.08 saat 23:15 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanında, aygıtlar, aygıtları, elektronik, tansiyon, tıp

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:17 .