Nüve Forum


Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Flüoroskopi, Fluoroscopy, x ışınları ile ilgili bilgiler


Flüoroskopi, X IŞINLARI'nı fotoğraf kullanılmaksızın gözle görülebilen imgelere dönüştürme tekniğidir. Radyografide kullanılan geleneksel yöntemde, X ışınları, optik bakımdan filmin üstüne düşürtülür. Bu film banyo edildiğinde, nesnenin iç yapısının kalıcı bir

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.11.08, 21:22
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Flüoroskopi, Fluoroscopy, x ışınları

Flüoroskopi, X IŞINLARI'nı fotoğraf kullanılmaksızın gözle görülebilen imgelere dönüştürme tekniğidir. Radyografide kullanılan geleneksel yöntemde, X ışınları, optik bakımdan filmin üstüne düşürtülür. Bu film banyo edildiğinde, nesnenin iç yapısının kalıcı bir görüntüsünü verir. Flüorockopide filmin yerini, incelenen nesnenin doğrudan görüntülünü sağlayan bir flüorışıl ekranı (X ışınlaması sonucu ışık saçan kimyasal maddelerden oluşan bir perde) alır.

Bu yöntemin başlıca iki yararı vardır: Birincisi, görüntü doğrudan verildiği için, filmin banyo edilmesi gibi işlemleri ortadan kaldırır; ikincisi, bir dizi hareketsiz film yerine, nesne içindeki eylemi görüntüleyebilir. Ancak, belli sakıncaları da vardır. Tıptaki kullanımında, yüksek bir X ışınlaması hastaya zarar verebilir. Ayrıca, flüorışıl ekrandaki görüntü çok silik olduğundan, çıplak gözle görülebilmesi zordur. Bu görüntünün duyarlı bir televizyon kamerasıyla filme alınmasıyla ve elde edilen resmin parlaklığının artırılmasıyla önlenebilir. Televizyonla ayrıca, görüntünün boyutlarının büyütülerek bir izleme ekranına verilmesi ya da filme ve videoteybe çekilmesi olanaklıdır.

Uygulamalar: X ışınlı televizyon flüoroskopisinin üç uygulama alanı vardır: Tıp; endüstri; araştırma. Aygıt ilk kez, tıp alanında uygulanacak biçimde, yani hastaya verilen X ışınının düşük tutulduğu yapıda tasarlandı. Bu yaygın uygulama alanında, aygıt, veremin ilk belirtilerini saptamak ve bedendeki sakatlıkları belirlemek için kullanılır. Sözgelimi, disk kaymasının teşhisi, radyografi bakımından saydamsız bir maddenin, omuriliğin kuşku duyulan bölümüne verilmesiyle gerçekleştirilir. Hasta hareket ettirilerek, maddenin akışı, X ışınlı televizyon flüorosko-pisiyle doğrudan izlenir. Madde, hastalıklı diskin bulunmasını ve düzeltme işleminin daha etkili biçimde gerçekleştirilmesini sağlar.
Endüstri uygulamaları, daha çok, elektronik aygıtlar ile başka metal ürünlerin, yapım ve işlenme sırasında otomatik olarak denetlenmesine ilişkindir. Flüoroskopi, özellikle kaynak bağlantılarının niteliğini denetlemede çok yararlı olur. Havaalanlarında güvenlik nedeniyle bagajların görüntülenmesi ise, son uygulama biçimlerinden biridir. Araştırma ve geliştirme çalışmalarında flüoroskopi, çeşitli biçimlerde kullanılır. Motorların, türbinlerin, savaş araç ve donanımının doğrudan gözlenmesi, bu işlemlere ilişkin çalışmalara yeni boyutlar katmıştır. Erimiş çeliğin, kum kalıplar içinde akışının doğrudan izlenmesi, en yaygın uygulamalardan biridir. İşlemde erimiş çelik, tümü aynı kaynaktan beslenen bir dizi küçük dairesel yarıktan akarak yükselir. Ama bu besleme, aynı anda gerçekleştirilemediği ve metal bazı yarıkları atlayıp üsttekilere dolduğu zaman, ortaya önemli sorunlar çıkar. Flüoroskopi, günümüzde bu sorunu ortadan kaldırmıştır.

Kaynak:4
3.cilt / s.810-812

Nüve Forum
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
fluoroscopy, flüoroskopi, ışınları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:23 .