Nüve Forum


Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Yapay kalp kapakçıkları ile ilgili bilgiler


Yapay kalp kapakçıkları, hasta ya da işlevini yerine getiremez duruma gelen doğal kalp kapaklarının yerine ameliyatla yerleştirilen düzeneklerdir. Kalp, ***8220; tseptum***8221; adı verilen bir bölmeyle sağ ve sol bölmelere ayrılan

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Like Tree1Likes
  • 1 Post By remşit

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 18:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Yapay kalp kapakçıkları

Yapay kalp kapakçıkları, hasta ya da işlevini yerine getiremez duruma gelen doğal kalp kapaklarının yerine ameliyatla yerleştirilen düzeneklerdir.
Kalp, ***8220;tseptum***8221; adı verilen bir bölmeyle sağ ve sol bölmelere ayrılan ve kaslardan oluşan, içi boş bir pompadır. Sağ ve sol bölümler de kendi içlerinde ikiye ayrılarak, alt ve üst bölümleri oluştururlar. Bunlardan üsttekilere kulakçık, alttakilere de karıncık adı verilir. Kalbin sağ bölümü, bedenden toplardamarlarla sağ kulakçığa taşınan kirli kanı toplar ve sıkışarak, kanın, üçlü kapaktan (triküspid) geçerek sağ karıncığa dolmasını sağlar. Ardından, kasılan sağ karıncık, kanı, akciğer atardamarı kapağından, oksijen alması için akciğerlere gönderir. Taze oksijen alan kan, sol kulakçığa döner, ikili kapaktan (mitral kapak) geçerek sol karıncığa dolar. Buradan sonra da, aort kapağından geçip bütün bedeni dolaşır.
Kalbin etkili biçimde kan pompalayabilmesi için, bölümlerinde yüksek basınç oluşturması gerekir. Bunun için dekapaklar, kanın bir yönde kolayca geçmesine izin verirken, geriye sızmasını önlemelidir.
Günümüzde yapay kalp kapakçıklarının geliştirilmesi için yapılan araştırmalar sürdürülmektedir. Kapakçığın, beden tarafından kolayca kabul edilmesi ve çevre dokuları rahatsız etmemesi gerekir. Ayrıca, takılan kapakçık, değiştirilmeye ya da yeni bir işleme gerek kalmadan, görevini yıllarca sürdürebilmelidir.
En çok kullanılan yapay kapakçık, StarrEdwards kapakçığıdır. Tabanında bir halka bulunan bu kapakçıkta, içinde ya silikondan yapılmış bir küre ya da içi boş bir metal küre olan metal bir kafes vardır. Metal kafes yapımında kobalt, krom, tungsten, molibden ve demirden oluşan, sert ve tepkimeye girmeyen bir
alaşım kullanılır. Halka ile kafesin üstü, bir tür bezle kaplanmıştır. Beden dokusu bu kaplamayı zamanla içine alabilir. Kalbin her kasılmasında küre yukarı itileceğinden, yanındaki boşluktan kan geçer. Kalp gevşeyince, küre yerine oturarak bölümlerin arasını tıkar.
Yapay kalp kapakçıklarının kullanımında iki önemli sorun vardır. Bunlardan birincisi, kapakçığın çevresinde pıhtılar oluşmasıdır. Bu yüzden, bu kapakçıkları taşıyan hastalara, kanın pıhtılaşma özelliğini azaltan ilaçlar verilir. İkinci sorun da, günümüzdeki bütün kapakçıkların, akışa karşı önemli ölçüde direnç göstermeleridir. Gene de bu kapakçıklar, yerini aldıkları bozuk doğal kapaklardan daha etkilidirler ve ağır kalp hastalarının normal bir yaşam sürebilmesini sağlamaktadırlar.
Yapay kalp kapakçıklarının birçok türü yapılmıştır. Bunların tümünün, kendilerine özgü üstün ve sakıncalı yanları vardır. Bütün kapakçıklar aynı ilkeden, yani kalbin kan pompalama sırasında ortaya çıkan kasılma gücünün, bir diski ya da küreyi itmesinden yararlanır.
Doğal kalp kapağına benzeyen ve bir yanından kalbe bağlı olan, yaprak biçimli yapay kalp kapakçıkları yapma denemeleri, kapakçığın sürekli açılıp kapanma işlemi sonunda kırılması yüzünden başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Bu yüke dayanacak güçte bir madde bulununcaya kadar, doğal kapak gibi çalışan yapay kapakçıkların yaygın kullanım alanı bulmaları pek beklenmemektedir.


Kaynak:4-cilt: 4
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kalp, kapakçıkları, yapay

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:37 .