Nüve Forum


Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Kalp pilleri ile ilgili bilgiler


Kalp pili, düzenli uyarılar göndererek, kalbin, pompalama işlevini düzgün biçimde sürdürmesini sağlar. Bütün kaslar, elektriksel uyanlara duyarlıdır, ama kalbin duyarlığı, bunların çoğundan fazladır. Kalp uyarıcıları üç grupta toplanır: En yalınından

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Kalp pilleri

Kalp pili, düzenli uyarılar göndererek, kalbin, pompalama işlevini düzgün biçimde sürdürmesini sağlar. Bütün kaslar, elektriksel uyanlara duyarlıdır, ama kalbin duyarlığı, bunların çoğundan fazladır.
Kalp uyarıcıları üç grupta toplanır: En yalınından en karmaşığına kadar bütün hayvanlarda bulunan doğal düğümsü doku; beden dışında yer alan ve hastanelerde geçici olarak kullanılan dıştan takma elektronik kalp uyarıcıları; ameliyatla bedene yerleştirilen minyatür kalp pilleri. Düğümsü doku, uyarı sayısını bedenin gereksinmelerine göre düzenler. Sözgelimi, bir yetişkinin kalbi, uyku sırasında dakikada yaklaşık 5565 vuruş yapmasına karşılık, ağır işler sırasında İOO'den çok vuruş yapar. Aşırı çaba gerektiren geçici dönemlerde, vuruş sayısı dakikada 200'ü aşabilir. Kalbin bir bozukluk sonucunda uyarı almaması, pompalama işlemini durdurmasına yol açar.
Düğümsü doku: Düğümsü doku, kalbin tepesine yakın bir yerde yeralan düğümdür (küçük lifciklerden oluşan bir kütle). Düğümsü doku, bedenin oksijen gereksinimine, sıcaklığına, sinirsel uyarılara ve başka etmenlere göre, kalbin kas dokusunun yüzeyinden buyruk alır. Biyolojik deneyler, kalp dokusundaki her hücrenin kendine özgü bir hızla titreştiğini ve doğal uyarıma yolaçan buyrukların bütün hücrelerden aynı anda kaynaklandığını göstermiştir. Bir tür kertenkele ile benzer hayvanlar üstünde yapılan deneylerde, başka hayvanlardan alınan uyarıcı dokuların, deney hayvanlarında düğümsü dokunun yerini alabildiği gösterilmiştir. Buna karşılık insanlarda, böyle bir işlem yapılamadığından, düğümsü dokunun görevini yüklenecek elektronik aygıtlar geliştirilmiştir.
Dıştan takma pil:
Apansız tehlikelerde ve geçici durumlarda kullanılan dıştan takma kalp pili, bir toplardamara yerleştirilerek, kalbin sağ karıncığına uzatılan kateter (ameliyatla yerleştirilen ince boru) yardımıyla çalışır. Kateterin içinde elektriksel yönden duyarlı, uyarıcı aygıtlar vardır.
İçe takılan kalp pili:
1950'lerden bu yana, çeşitli «taşınabilir Beden içine yerleştirilen pillerin bazı özellikler taşıması zorunludur: Yıllarca bozulmadan çalışmalıdır; uzun ömürlü olmalıdır (günümüzde bu süre üç yıldır); devre, çok az akımla çalışacak biçimde düzenlenmelidir; çıkıştaki uyarıcı gerilim, pilin durumundan ve yük değişmelerinden etkilenmemelidir. Bu özelliklerin yanı sıra, aygıtın çevresindeki koruyucunun, beden sıvılarını sızdırmayacak biçimde olması, elektrot sisteminin de mekanik ve elektronik açıdan güvenilir olması gerekir.
Piller: Kalp pillerinde, genellikle, yeterince küçük olmalarına karşılık, akımhacim oranları son derece yüksek olan ve ömürlerinin % 90'ı boyunca değişmez çıkış gerilimi sağlayabilen cıvalı piller kullanılır. Daha yeni gelişmeler is'e, izotop kaynak üreteci ile metaloksijen pilidir. İZOTOP üreteci, 37°C'lik beden sıcaklığını, soğuk referans sıcaklığı olarak kullanan bir termopil (Bk. TERMOELEKTRİK AYGITLAR) aracılığıyla, plütonyum238 izotopundan ürettiği ısı enerjisini, elektriksel enerjiye dönüştürür. Bu pilin on yıl çalışacağı ileri sürülmektedir. Ne var ki, söz konusu pile uygun, güvenli bir koruyucu kılıf geliştirilmeden kullanılması sakıncalıdır. Metaloksijen piliyse, bedendeki oksijenden yararlanarak çalışır. Ama, bedende bulunan oksijenle uygun yayınma hızı sağlama sorunu henüz çözülememiştir.
Elektronik devreler:
Birçok kalp pilinde kullanılan blokaj osilatörü devresi, genellikle yeterli olmaktadır. Ama, bu sistemde TRANSFORMATÖR kullanma gereği, ince filmli devre sistemine (sürekli çalışma yönünden en elverişli yapım tarzı) uygun düşmemektedir. Pili sürekli olarak yüklemeyen tamamlayıcı çift sinyal üreteçleri de denenmiş, ama bunların yük değişikliğinden etkilendikleri görülmüştür. Öte yandan, tek dengeli ve çift dengeli devreler de (Bk. MANTIK DEVRELERİ) kalp pillerinde denenmiş, istenilen uyarı yineleme hızını ve süresini sağlamak için yapılan değişikliklerin, zamanlama yönünden istenmeyen etkiler yaratmamasına çalışılmıştır.
Yedek pilde, sinyal üretecinin yanında, bunun çalışmasını durduran frekans seçici bir yükseltici vardır. Buna Kalbi yeterli biçimde çalışmayan hasta, hastaneye götürülür. Orada küçük bir ameliyat uygulanırken, kalbin görevini yardımcı bir aygıt üstlenir ve hastanın göğsüne minyatür bir düzenek yerleştirilir. Hastaneden taburcu edilen hasta, belirli aralıklarla denetim için hastaneye gitmenin dışında, normal bir yaşam sürdürebilir.


Kaynak:4-cilt: 4
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
kalp, pilleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 13:34 .