Nüve Forum


Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler hakkinda Kan grubu saptama ile ilgili bilgiler


Kan aktarımı yapılmadan önce, kan veren kişi ile kan alacak olan hastanın kanlarının uyuşup uyuşmadığını belirlemek için, kan grupları saptanır. Kan grubu, saptanması, adli tıp alanında da sık sık başvurulan

Tıbbi Cihazlar ve Malzemeler anestezi cihazı,Stetoskop,Floroskopi,ultrason,D.O.C. (Lost),Defibrilatör,İncinerator,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 18:57
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Kan grubu saptama

Kan aktarımı yapılmadan önce, kan veren kişi ile kan alacak olan hastanın kanlarının uyuşup uyuşmadığını belirlemek için, kan grupları saptanır. Kan grubu, saptanması, adli tıp alanında da sık sık başvurulan işlemlerden biridir.
İnsanlarda raslanan kan, genellikle A, B, AB ya da O grubudur. Grupların belirlenmesi için alyuvar, ların yüzeylerinde yeralan A ve B annenlerinin bulunup bulunmadığına bakılır. Bu antijenlerden birini taşıyan kan, taşıdığı antijenin adına göre «A grubu A grubu kanın alyuvarları, «antiA Görüldüğü gibi, değişik gruplardan kan aktarımı sonucunda oluşan kümeleşme (birikişme, aglütinasyon) hastayı ölüme kadar sürükleyebileceğinden, verici ile hastanın kan gruplarının karşılaştırılması çok önemlidir.
Saptama tekniği:
Kan grubunu belirlemek için uygulanan yöntem oldukça yalındır. Kandan alyuvarlar SANTRİFÜJ yöntemiyle çıkarıldıktan sonra, serum, bilinen antikorları içeren antiserumlarla karıştırılır ve kümeleşme gözlenir. Cam tüp, lam ve üstünde sıvıların yerleştirildiği yuvalar bulunan levhalar gibi oldukça yalın gereçler yeterlidir. Antiserumlar, bilinen antijenlerin, hayvanlara ya da gönüllülere verilmesi sonucunda, bunların kanlarında oluşur. Söz konusu gönüllülerden ya da hayvanlardan alınan serum da, grupların belirlenmesinde kullanılır.
Alyuvarlarda «Rhesus etmeni (RH***8212;). Rhnegatif kanlarda, normal olarak antiRh antikoru bulunmaz. Kanı Rhnegatif olan bir kadın, Rhpozitif bir çocuk taşıdığı zaman, bu antikor oluşabilir. Böylece, kanı bu açıdan duyarlılık kazanan kadının, ikinci gebelikte çocuğu gene Rhpozitif olursa, çocuk, doğum sırasında kanı bütünüyle değiştirilmezse ölebilir.
Kan aktarımı için, hem alıcının, hem de vericinin kanları A.B.O grupları ve Rhetmeni yönünden incelenir. Tümünün uyuştukları kesinlikle belirlenir; son bir önlem olarak da, vericinin alyuvarları ile alıcının serumu karıştırılır. Bu gruplama dışında, daha birçok ek ve ikincil gruplamalar yapılabilir. Adli tıpta, kan örneklerinin daha kesin biçimd'e belirlenmesi için. yaklaşık bir düzine gruplama sisteminden yararlanılır.


Kaynak:4-cilt: 4
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

#sadece remşit#
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
grubu, kan, saptama

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:13 .