Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Konularına göre tarih > Mısır Tarihi > Firavunlar > Ahenaton,Eski Mısır firavunlarından, Amenhotep-IV. Amenofis, Aton'un hizmetkarı

Firavunlar hakkinda Ahenaton,Eski Mısır firavunlarından, Amenhotep-IV. Amenofis, Aton'un hizmetkarı ile ilgili bilgiler


Eski Mısır firavunlarından (krallarından) biri olan Ahenaton, İÖ 1379 ve 1362 yılları arasında, 17 yıl süreyle Mısır'ı yönetmiştir. Güçlü ve zengin bir ülke olan Mısır'ın halkı bu gücün kaynağını çok

Like Tree1Likes
  • 1 Post By puskullupabuc

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 20.06.08, 11:18
puskullupabuc - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Ordinaryüs
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
İletiler: 21.629
Blog Başlıkları: 1
puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!puskullupabuc öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ahenaton,Eski Mısır firavunlarından, Amenhotep-IV. Amenofis, Aton'un hizmetkarı

Eski Mısır firavunlarından (krallarından) biri olan Ahenaton, İÖ 1379 ve
1362 yılları arasında, 17 yıl süreyle Mısır'ı yönetmiştir.

Güçlü ve zengin bir ülke olan Mısır'ın halkı bu gücün kaynağını çok sayıda tanrıları olmasına bağlıyordu. Oysa IV. Amenhotep (ya da IV. Amenofis) adıyla tahta çıkmış olan Ahenaton, bir süre sonra bütün öbür tanrıları yadsıyarak tek bir tanrıya inandığını açıkladı. Güneş tanrısı Aton'un tek tanrı olduğu bu yeni dini benimseyince, babasından gelen Amenhotep adını bırakıp "Aton'un hizmetkarı" anlamındaki Ahenaton adını aldı. Başkentini de değiştirerek, ülkeyi Teb kenti yerine, Aton'a adanan ve bugünkü adı Amarna olan yeni bir kentten yönetmeye başladı.

Ahenaton'un tek bir tanrıya inanması halkını tedirgin etmişti. Özellikle Ahenaton'un düşmanları, onun eski firavunlar kadar güçlü olmayı amaçladığına ve artık büyük ölçüde rahiplerin eline geçmiş olan dinsel gücü yeniden kazanmaya çalıştığına inanıyorlardı. Onlara göre tek bir tanrıya tapmak çok yanlıştı.

Ahenaton babası gibi bir asker değil, her şeyden önce bir düşünürdü. Zamanının büyük bölümünü Amarna'da, karısı Nefertiti ile birlikte yeni dinin "gerçeklerini" bulmaya çalışarak geçiriyordu. Düşman ülkeler firavunun savaşçı olmamasından yararlanarak Mısır topraklarına akınlar düzenlediler. Ahenaton'un ölümünden sonra yerine önce damadı Smenhkare, sonra da öbür damadı Tutanhamon {bak. TUTANHAMON) geçti.

Tutanhamon' un mezarı, Ahenaton dönemindeki Mısır sanatının inceliğini ve zenginliğini sergiler. Ahenaton halkını tek bir tanrıya inanmaya zorlayan ilk yöneticilerden biridir. Ama onun ölümünden sonra görüşleri yasaklanmış ve eski inançlar yeniden canlanmıştır.

mısır sanatı -Geçmişin tarihini yazma-Aydınlanma devrimi
Mısır ve Mezopotamya Matematiği
mısır yemek kültüründe Türk etkisi Türkçe !
Abu Simbel-Mısır Firavunu II. Ramses için yapılan iki tapınağın bulunduğu yer
Mısır Tarihi
Ahenaton,Eski Mısır firavunlarından, Amenhotep-IV. Amenofis, Aton'un hizmetkarı
Memlûklar hanedanı, Kölemenler, Mısır ve Suriye' de egemenlik kurmuşlardı
Misir Kültürü


kaynak 1
1.cilt / s.86-87
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ahenaton, amenhotep-iv., amenofis, aton'un, eski, firavunlarından, hizmetkarı, mısır

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 15:28 .