Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Hastalıklar > Su Çiçeği-Belirtileri-Teşhisi-Ciddiyeti-Tedavisi

Hastalıklar hakkinda Su Çiçeği-Belirtileri-Teşhisi-Ciddiyeti-Tedavisi ile ilgili bilgiler


BELİRTİLER Ateş, halsizlik Kırmızı kaşıntılı lekeler Varicella da denilen su çiçeği, esas olarak çocuklarda görülür. Bağışıklığı olmayan yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Oldukça bulaşıcıdır. Mikroplu zerreciklerin solunum yoluyla içe çekilmesiyle

Hastalıklar Hastalık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.09, 10:35
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Su Çiçeği-Belirtileri-Teşhisi-Ciddiyeti-Tedavisi

BELİRTİLER
Ateş, halsizlik
Kırmızı kaşıntılı lekeler
Varicella da denilen su çiçeği, esas olarak çocuklarda görülür. Bağışıklığı olmayan yetişkinler de bu hastalığa yakalanabilir. Oldukça bulaşıcıdır. Mikroplu zerreciklerin solunum yoluyla içe çekilmesiyle yayılır, ayrıca kırmızı lekelerin patladığı yerlerde temas etmekle de yayılabilir. Su çiçeği geçiren kimselerde virüs ileri tarihlerde zonaya neden olabilir.
TEŞHİS
En iyi tanınan su çiçeği belirtisi kaşıntılı, kırmızı çil gibi lekelerdir. En çok yüzde, başta, göğüste, sırtta ve az da olsa kollar ve bacaklarda görülür. Lekeler, virüsü aldıktan 2 hafta sonra yüzeysel noktalar halinde başlar. Bu lekeler hemen sıvı ile dolar, patlar ve kabuklanır. Kabuklar bir iki hafta içinde dökülür. İlk 1 ila 5 gün içinde yeni lekeler çıkmaya devam eder. Böylece hastalığın çeşitli safhaları aynı anda görülür. Ateş ve kırıklık çocuklarda daha hafif, yetişkinlerde ise daha şiddetlidir.
SU ÇİÇEĞİ NE DERECE CİDDİDİR?
Çocuklarda su çiçeği oldukça hafif geçer, fakat yetişkinlerde daha ciddi bir hastalıktır. Yetişkinlerde zatürree yapabilir ki bunun da nadiren oımaKia beraber ölümle neticelendiği görülebilir. Bağışıklık sistemi bozuk olanlarda örneğin kan kanseri veya böbrek nakli yapılmış çocuklarda bu hastalık daha tehlikelidir. Nadir olmakla birlikte ensefalit de (beyin iltihabı) görülebilir. Fakat genellikle hasta tamamen iyileşir. Eğer bir hamile kadın, hamileliğin ilk veya ikinci üç ayında su çiçeği olursa çocuğun sakat olma riski vardır.
Eğer hamile kadın doğumdan önceki 5 gün içinde hastalığı alırsa bebeğin çok şiddetli biçimde hastalanması riski yüksektir. Çocuğa doğar doğmaz su çiçeği -zona bağışık globülin ile bağışıklık kazandırılmalıdır. Su çiçeği (ilk kırmızı nokta çıktıktan son nokta yok olana kadar) nadiren 2 haftadan uzun sürer. Patlayan kırmızı noktanın bakteriyle enfekte olması, iz kalmasına neden olur.
TEDAVİ
Hastalığın yayılmasını önlemek için hastayı kırmızılıklar kabuk bağlayana kadar kimseyle temas ettirmeyin. Sık banyo yaparak cildi temiz tutun veya ateşi düşünce, duş yapın. Serin, ıslak kompresler veya ılık su banyoları kaşıntıyı azaltır. Problem meydana gelirse o zaman problemin belirtilerine uygun tedavi yapılır. Bakteriden kaynaklanan zatür-reee, antibiyotikle tedavi edilir.


kaynak:15

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:53 .