Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Hastalıklar > Bel Soğukluğu-Belirtileri-Teşhisi-Tedavi ve İlaç Tedavisi

Hastalıklar hakkinda Bel Soğukluğu-Belirtileri-Teşhisi-Tedavi ve İlaç Tedavisi ile ilgili bilgiler


BELİRTİLER İdrar yolundan (ureta) koyu kalın cerahat gibi akıntı; Yanma, sık idrara çıkma. Bel soğukluğuna Neisseria gonorrhoeae bakterileri neden olur. Çabuk bulaşan bir hastalıktır. ABD'-de her yıl kabaca 3 milyon

Hastalıklar Hastalık, beden veya zihinde meydana gelen, rahatsızlık, dert ve görev bozukluğuna yol açan belirli bir anormal duruma verilen isimdir.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.01.09, 10:35
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Bel Soğukluğu-Belirtileri-Teşhisi-Tedavi ve İlaç Tedavisi

BELİRTİLER
İdrar yolundan (ureta) koyu kalın cerahat gibi akıntı;
Yanma, sık idrara çıkma.
Bel soğukluğuna Neisseria gonorrhoeae bakterileri neden olur. Çabuk bulaşan bir hastalıktır. ABD'-de her yıl kabaca 3 milyon vaka görülür. En çok 15-29 yaş grubunda görülür. Ekseriyetle cinsi ilişkiden geçer. Hem kadınlarda hem erkeklerde olabilir. Fakat kadınlar daha çok taşıyıcı durumundadır, onlarda en azından üç beş hafta veya ay belirtiler ortaya çıkmaz. Homoseksüel erkeklerde de farenks veya rektum etkilendiğinde hiç belirti görülmeyebilir.
TEŞHİS
Erkeklerde ilk belirtiler bakteriyi aldıktan 2 gün ila 2 hafta arasında ortaya çıkar. Önce idrar yolunda bir sızlama duyulur sonra idrara çıkmak acı vermeye başlar ve sütlü görünümünde bir akıntı fark edilir. Enfeksiyon ilerledikçe idrar yolundaki ağrı artar ve cerahat gibi krem yoğunluğunda akıntı da çoğalır. Kadınlarda belirti 1 ila 3 hafta arasında meydana çıkmayabilir. Enfeksiyon genellikle rahim boynunda ve üreme organlarında oluşur fakat idrar yollarına da yayılabilir. Bazı kadınlarda bel soğukluğu çok ağrılı sık ve acil idrara çıkma gereği uyandırır ve çok miktarda cerahat görünümünde bir akıntı ya vaginadan ya da idrar yollarından gelir. Gene de bazı kadınlarda tek belirti vaginadan gelen akıntının biraz artması ve sadece muayeneyle fark edilebilecek kadar bir iltihaplanmadır. Bu belirtiler o kadar hafif olabilir ki, bazı kadınlar enfeksiyonu aldıklarını hissetmeyebilirler. Ekseriyetle bir kadının bel soğukluğu olup olmadığını anlamanın tek yolu ilişkide bulunduğu erkeğin bu hastalığa yakalanmış olmasıdır. Her iki cinste de rektal (makat) bel soğukluğu enfekte olmuş kimseyle anal ilişkiden kaynaklanır veyagenital (tenasül organlarının bölgesi) bölgedeki enfeksiyonun yayılmasıyla meydana gelir. Anüs bölgesinde ve tuvalete çıkarken rektumda rahatsızlık hissedilebilir fakat birçok vakada hiç belirti olmaz. Oral (ağız yoluyla) seks gırtlakta bel soğukluğuna neden olur. Boğaz yanar, yutkunurken acı duyulur, boğaz ve bademciklerde kırmızılık görülür. Gene birçok kimse hiç belirti hissetmeyebilir. Eğer enfeksiyon göze yayılırsa konjonktivit (göz zarı iltihabı) olabilir.
TEDAVİ
Bel soğukluğu oldukça bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Bu nedenle enfeksiyon tamamen ortadan kalkmadan cinsi ilişkiye girmemeniz önemlidir. Erkeklerde komplikasyonların (hastalığın doğurduğu problemlerin) tedavisi için, prostat iltihaplanmasında küvetin yarısına kadar sıcak su doldurup girmek ve yatak istirahat! uygulanır. Eğer skrotumun (torbanın) arkasındaki tüpler iltihaplanırsa soğuk buz torbaları koymak ve hareket etmemek gerekir. Kadınlarda tüplerin iltihaplanması yatak istirahatıyla geçmezse cerrahi müdahale gerekebilir. İltihaplı bölgelerde iltihabın seyrini belirlemek için kültür uygulaması, tıbbi tetkik için mikropların üretilmesi önerilir.
İLAÇLA TEDAVİ
Bütün cinsi ilişkide bulunulan eşlerin (seks partnerlerinin) muayene edilmesi, mikroptan örnekler alınıp kültür tahlili uygulanması ve bütün enfeksiyonların tedavi edilmesi önemlidir. Doktorunuz uygun antibiyotikleri verecektir. Ayrıca sancıyı azaltmak için ağrı kesiciler de alınabilir.


kaynak:15

Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bel, tedavisi, ılaç

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 07:40 .