Nüve Forum


Tekstil Giyim Kuşam Üretim Araçları hakkinda Istar ile ilgili bilgiler


ISTAR a. Dokmc. Sarma tip ilkel bir dikey dokuma tezgâhı. ***8212;ansikl. Istar, halı, kilim vb. kirkitli el dokumalarının yapıldığı dikey el dokuma tezgâhlarındandır. Genellikle evlerin avlu ya da odalarında, arkaya

Tekstil Giyim Kuşam Üretim Araçları saya,kalıplama,taban,deri,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.09.10, 13:32
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Istar

ISTAR a. Dokmc. Sarma tip ilkel bir dikey dokuma tezgâhı. ***8212;ansikl. Istar, halı, kilim vb. kirkitli el dokumalarının yapıldığı dikey el dokuma tezgâhlarındandır. Genellikle evlerin avlu ya da odalarında, arkaya doğru hafifçe eğik konumda, dikine olarak duvar diplerine yerleştirilir. Karşılıklı iki yan ağaç ile bu yan ağaçların alt ve üst kısımlarındaki yataklara geçirilmiş, serbestçe dönebilen, yuvarlak ve birbirine koşut ağaç bazılardan oluşur. Bazıların her İki başında birbirine karşıt konumda delikler vardır. Ayrıca alt ve üst bazılar üzerinde, bazı boyunca uzanan belirli genişlik ve derinlikte kanallar bulunur. Dışarıda çözülerek hazırlanan çözgü iplikleri, ahşap ya da demir çözgü çubukları üzerinde yapılacak dokumanın enine göre yayılarak, çubukla birlikte bu kanallara oturtulur. Bir kısım tezgâhlarda, üst bazı üzerine kanal yerine belirli aralıklarla, uçları 3-4 cm dışarıda kalacak biçimde çiviler çakılmıştır. Bu durumda çözgü çubukları bu çivilere sağlam ipliklerle bağlanır. Üst bazı her iki başında bulunan buru deliklerine takılan buru ağaçları ile çevrilerek, çözgünün alt ucu alt bazı doğrultusuna gelinceye değin üst bazıya sarılır. Alt ucu alt bazı kanalı içerisine oturtularak gerilme işlemi tamamlanır. Istar tezgâhlarının yan ağaçları genellikle kertiklidir. Germe işlemi sonucu buru ağacına bağlı olan buru ipi, bu kertiklerden birine takılarak tespit edilir. Alt bazının buru ağacı ise buru deliği içerisinden uzatılıp zeminde bir noktaya temas ettirilerek dönmesi engellenir. Daha sonra çözgüle-re gücü işlemi yapılarak dokumaya başlanır. Bugün de Anadolu'nun çeşitli yörelerinde kullanılan ıstar tezgâhlarına yöresel olarak ip ağacı, mazman gibi adlar da verilir.

kaynak:2-cilt:9
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
istar

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:47 .