Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Araçlar-Gereçler-İcatlar > Tekstil Giyim Kuşam Üretim Araçları > kumaş- dokuma kumaşın yapısı- kumaşlarının kökeni

Tekstil Giyim Kuşam Üretim Araçları hakkinda kumaş- dokuma kumaşın yapısı- kumaşlarının kökeni ile ilgili bilgiler


Başlıca üç tür kumaş vardır: Dokuma; örgü; dokunmamış kumaş. Dokuma kumaş, uzunlamasına çözgü ipliği ile bunun arasından geçen atkı ipliğinin dokunmasıyla elde edilir. Dokunmamış kumaşların yapımında, düzgün biçimde sıralanmış ya

Tekstil Giyim Kuşam Üretim Araçları saya,kalıplama,taban,deri,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.08, 19:13
Yaratıcı
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 1.364
remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.remşit karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart kumaş- dokuma kumaşın yapısı- kumaşlarının kökeni

Başlıca üç tür kumaş vardır: Dokuma; örgü; dokunmamış kumaş. Dokuma kumaş, uzunlamasına çözgü ipliği ile bunun arasından geçen atkı ipliğinin dokunmasıyla elde edilir. Dokunmamış kumaşların yapımında, düzgün biçimde sıralanmış ya da gelişigüzel biçimde tabakalandırılmış lifler kullanılır. Çoğunlukla mekanik, kimyasal ve çözücü işlemlerin uygun bir bileşimi sonunda bu liflerin birbirine kenetlenmesi sağlanarak, dokunmamış kumaşlar elde edilir. Sözgelimi, bir mekanik yöntemde, ucu kancalı iğnelerle, liflerin birbirine dolanması sağlanır. Keçeyse (Bk. KEÇE ÜRETİMİ) bazı liflerin, nem, sıcaklık ve basınç etkisiyle keçeleşme niteliklerinden yararlanılarak üretilen, bir dokunmamış kumaş türüdür. Dokunmamış kumaş deyimi, yan yana dizilmiş liflerin bir iplikle dikilmesinden elde edilen kumaşlar için de kullanılır. İki tabaka lifin bir dokuma işlemi yapılmadan üst üste yerleştirilmesi ve üçüncü bir lif grubuyla örülerek birbirine bağlanmasıyla yapılan kumaşlar da, aynı türdendir.
Günümüzde, bükülmüş yün ipliği kadar, yapay olarak üretilen birçok yumuşak lif de, örgü kumaşların yapımında kullanılmaktadır. Örgü kumaşlar, tek bobinden gelen iplik üstüne ilerigeri hareketle ilmik atılması ya da bir grup ipliğin, bitişik dizideki ipliklere bir ilmikle tutturulması yoluyla üretilir (Bk. ÖRGÜ MAKİNASI).
Dokuma kumaşlarının kökeni: Dokumacılığın kökeni konusunda elde kesin belgelerin bulunmamasına karşılık, Taş devrinde iplerin büküldüğü, örüldüğü ve dikildiği bilinmektedir. Cilalıtaş devrindeyse, keten yetiştirilmiş ve keten liflerinden kumaş yapılmıştır. İsviçre'de bulunan keten ipliği, çıkrık ve yün dokuma kalıntıları, Taş devrinin son dönemlerinde, insanların, lif bükme ve dokuma konusunda ustalık kazandığını göstermektedir. Dokumacılık sanatı, Mısır uygarlığının ilk dönemlerinde daha da geliştirilmiştir. Mısır mezarlarında bulunan keten parçalarının yanı sıra, Teb kentinin duvar resimlerinde dokuma tezgâhlarına raslanmıştır.
Dokuma kumaşın yapısı: Yalın dokumalar, «atkı Kumaş örgü desenlerinde yinelenen en küçük birime «armür Serj ya da dimi armür de, atkı ipliklerinin, her çözgü ipliğinin altından ya da üstünden geçmesiyle oluşur. Bunun hasır dokumadan farkı, her atkı ipliğinin geçişinde, bu ipliğin bir öncekine göre sağa ya da sola kaymasındadrr. Böylece diyagonal desen ortaya çıkar. Diyagonal desen, yukarı doğru sağdan sola olursa «sdiyagonal Atkı ipliğinin, her sırada, bir öncekine göre bir iplikten çok kaydırılmasıyla, diyagonalin açısı değiştirilebilir. Sözgelimi, 511211 şemasına göre ipliğin belirli bir yöne kaydırılmasıyla, 5 atkıdan oluşan belirgin sırtların arasında, 11211'lik bölüm, kumaşın zeminine doğru gömülen bir çizgi görüntüsü verir. Ancak, yalın dimi armürlerde, diyagonal açısı çeşitlemeleri, yalnızca iplikler arasındaki uzaklığın Önce bir yöne, sonra öteki yöne doğru düzenlenmesiyle elde edilir. Gabardin türü kumaş, böyle bir düzenlemenin ürünüdür.
Gene kare biçimli bir armür olan satendey&e, birinci atkının çözgüyü bağlamasından sonra, daha sonraki atkılar belirli sayıda çözgüyü atlar. Yüzeyde bulunan çözgü ya da atkı iplikleri atlaklarma göre, bu tiparmüre, ya çözgüden saten ya da atkıdan saten adı verilir.
Atkı ve çözgü ipliklerinin birbirlerinin altından ve üstünden geçmesiyle yapılan yalın dokumaların iki türü daha vardır. Birinci tür olan muslinde, belirli çözgü iplikleri, atkı iplikleri arasında, sırasıyla bir sağa, bir sola hareket eder. İkinci tür ise, yüzeyinde hav bulunan düz kadife, fitilli kadife ve HALI gibi dokumalardır. Bunlarda iki çözgü (ya da atkı) vardır. Biri zemin örgüsünü ortaya çıkarır, öteki de kesilerek havı oluşturur. İkinci çözgüden oluşan ilmiklerin kesilmeden bırakılmasıyla da, havlu, Brüksel halısı ve moket gibi kumaşlar elde edilir.
Derin dokular ve birleşik yapılar: Atkı ve çözgüJerin değişik biçimlerde dokunmasıyla, derin doku görüntüsü veren sonsuz sayıda çeşitlemelere ulaşılabilir. Sözgelimi, bal peteği dokusunda, sıkı dokunmuş iplikler kumaşın yüzünde derine gömülür ve gevşek dokunmuş ipliklerin uzun düğümleri, kumaşın yüzünde kabartı oluşturarak hücre biçimli bir görüntüyü ortaya çıkarır. İpliklerin değişik kalınlıklarda bükülmesiyle de değişik dokular elde edilebilir.
Dokunmuş yapılarda desen: Çizgili, damalı ve desenli dokumalar iki ya da daha çok doku öğesinin, genel desen dokusunda bir araya getirilmesiyle elde edilir. En ünlü çizgili desen, «balıksırtı Dokunmuş yapılarda renk: Atkı ve çözgüler boyunca değişik renklerde ipliklerin kullanılmasıyla.renkli desenler elde edilebilir. Eğer renkli iplik grupları büyükse, ekose kumaşlarda olduğu gibi, renkli çizgiler ve damalar ortaya çıkar. İplik grupları küçükse, tek başına ne doku, ne de renk deseni görüntüsü belirgin olmaz; değişik renkte atkı ve çözgü bileşimlerinin yarattığı bir «renk ve doku görüntüsü

Kaynak:4-cilt: 4

Nüve Forum
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dokuma, kökeni, kumaş-, kumaşlarının, kumaşın, yapısı-

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 20:19 .