Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > İlahiyat Fakültesi > İlanından Yüz Elli Yıl Sonra Avrupa Birliği Müzakereleri Bağlamında Islahât Fermânı***8217;na Yeniden Bir Bakış

İlahiyat Fakültesi hakkinda İlanından Yüz Elli Yıl Sonra Avrupa Birliği Müzakereleri Bağlamında Islahât Fermânı***8217;na Yeniden Bir Bakış ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İlanından Yüz Elli Yıl Sonra Avrupa Birliği Müzakereleri Bağlamında Islahât Fermânı***8217;na Yeniden Bir Bakış-The topic of this article is the Edict of Islahat ***8211;Islahat Fermanı- which was annonced in 1856.

İlahiyat Fakültesi Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelam, Tasavvuf, İslamiyetin mistik boyutu, Allah'ın varlığı ve nitelikleriyle ilgili konuları ele alan bir bilim kolu, tanrı bilimi, teoloji, metodoloji

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 30.10.10, 10:55
Güvenilir
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 1.692
Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!Fehmide Zeytuna çok güzel bir geleceğe sahip olacak.Bu şimdiden belli oluyor!
Standart İlanından Yüz Elli Yıl Sonra Avrupa Birliği Müzakereleri Bağlamında Islahât Fermânı***8217;na Yeniden Bir Bakış

[coverattach=1]İlanından Yüz Elli Yıl Sonra Avrupa Birliği Müzakereleri Bağlamında Islahât Fermânı***8217;na Yeniden Bir Bakış-The topic of this article is the Edict of Islahat ***8211;Islahat Fermanı- which was annonced in 1856.
Makale, 1856 yılında ilan edilen Islahat Fermanı, bu bağlamda yapılan bazı müzakereler ve reform mahiyetindeki bazı düzenlemeleri konu edinmektedir. Söz konusu dönem, Osmanlı İmparatorluğu***8217;nda reaya anlayışının terk edilerek Müslüman ve gayrimüslimlerin eşit vatandaşlar olarak kabul edildikleri, buna dair bir çok düzenlemenin yapıldığı ve bir arada yaşama tecrübesi bakımından önemli bir dönemdir. Dolayısıyla, Islahat Fermanı***8217;nı hazırlayan sebepler, Ferman***8217;ın hazırlanışı, içeriği ve ilanı, Paris Barış Konferansı ile irtibatı, Tanzimat ve Islahat fermanları arsındaki benzerlik ve farklılıklar, din değiştirme konusu gibi Ferman***8217;a bağlı olarak yapılan bazı reformlar ve bunların uygulanması gibi konulara değinilmiştir. Günümüzde ise Türkiye Avrupa Birliği***8217;ne aday ülke konumunda olup iki taraf arsında müzakere süreci devam etmektedir. Islahat Fermanı süreci ile bugün yaşanan müzakere sürecinde, özellikle gayrimüslimlerle alakalı olarak yapılan reformlar konusunda ciddi bir benzerlik bulunduğu kanaatindeyiz. Son bölümde bu iki dönem arasındaki benzerlikler vurgulanmış ve bazı sonuçlar çıkarılmaya çalışılmıştır.

This period marks an important cross-section of the experience of co-existence in the Ottoman Empire. Because, in this time, Muslims and non-Muslims were accepted as uquals.
It has been passed from the concept of subject (re***8216;aya) to the concept of citizenship and to be able to reach this goal many regulations have been proposed. Therefore, we looked at the reasons, preparation, content and proclamation of the Edict, the connection of Paris Peace Conference and the Edict, the differences and similarities between the Tanzimat and Islahat edicts, the reforms which were regulated in connection with the Edict and the practise of reforms such as the issue of conversion. Turkey is a candidate country for EU membership and negotiations have been carried out between two sides. As far as I ** concerned, there are many similarities between this process and regulations which were done in the period of Islahat Edict mainly about minorities. I tried to evaluate the smilarities of these periods. In the conclusion, I tried to draw some conclusions.
Giriş
Genel olarak 1839-1876 yılları arasını kapsayan periyod Tanzimat dönemi olarak ifade edilirken, 1856 yılında Islahât Fermânı***8217;nın ilanından 1876 yılında Kanuni Esasî***8217;nin kabul edilmesine kadar geçen 20 yıllık süre ise Islahât Fermânı dönemi olarak adlandırılır. Bu dönem anayasal döneme geçiş öncesini kapsaması bakımından ayrı bir önemi haizdir. Gayrimüslim Osmanlı vatandaşlarının durumu bakımından önemli olduğu gibi devlet yapısı, etnik olarak diğer milletlere mensup vatandaşlar ve nihayet bugünlere kadar uzanan tarihsel süreç bakımından da önem arz etmektedir. Zira, bu dönemde tebaa anlayışından vatandaşlık anlayışına geçilmiş, zimmet hukuku terk edilmiş, gayrimüslimler Müslümanlarla eşit kabul edilmişler ve bunu sağlamak amacıyla çok sayıda düzenleme yapılmıştır.
Bu çalışmada, 1856 yılında ilan edilen Islahât Fermânı***8217;nı hazırlayan sebepler, Fermân***8217;ın içeriği, uygulanması konusunda alınan kararlar ile Tanzimât ve Islahât fermânlarının farklılık ve benzerliklerinin ortaya konulması konu edinilmiştir.
Islahât Fermânı başta olmak üzere, Osmanlı Devleti***8217;nin son dömenlerinde yaşananlar ve bu husuların çöküşteki etkileri konusunda neredeyse her Türk***8217;ün bilinç altına yerleşmiş bulunan bazı olguların hala günümüz Türkiyesini etkilemeye devam ettiği düşünülmektedir. Özellikle son çeyrek asırda yoğun olmak üzere, yarım asırdır devam eden ve 2005 yılından itibaren müzakere sürecine girmiş bulunan Türkiye***8217;nin Avrupa Birliği***8217;ne üyeliği bağlamında yaşananların ve Türkiye***8217;den istenenlerin Islahât Fermânı döneminde yaşananlara ve Osmanlı***8217;dan istenenlere benzediği, bazı taleplerin toplumda endişe ile karşılandığı, dolayısıyla fermanın Türk toplumu üzerinde hala etkileri olduğu değerlendirilmektedir.
Bu bağlamda, son kısımda Islahât Fermânı***8217;nın günümüze yansımaları konusunda bir projeksiyon sunulmaya çalışılmıştır.

GAZİ ERDEM
Dr., Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 11.jpg (28,3 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 16gazierdem.pdf (261,0 KB (Kilobyte), 49x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
avrupa, bağlamında, bakış, birliği, fermânı’na, islahat, müzakereleri, sonra, yeniden, ılanından, yüz, yıl

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:38 .