Nüve Forum


Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü hakkinda Teos Dionysos Tapınağı ile ilgili bilgiler


Teos Dionysos Tapınağı İzmir de bulunmaktadır. Etrafı stoa ile çevrelenmiş bulunan bir temenos alanının batısında yer alır.Peripterostur. Tercih sistemi eustylos kullanılmıştır. 2 evre var Helenistik ve hadrian dönemi onarımları. (M.Ö.

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Arkeoloji sözcüğü, Yunanca Arkhaios (eski) ve logos (bilim) sözcüklerinin birleştirilmesi yoluyla türetilmiştir. Sanıldığının aksine arkeoloji, bir tarih bilim dalı değil; kazı ve araştırmalar yoluyla insanlığın kültür tarihini aydınlatmaya çalışan, bu bağlamda da tarih bilimine katkı veren bir bilim alanıdır.

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 18.07.10, 18:01
ghostgirl - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Genel Yönetici
 
Üyelik tarihi: Jan 2008
Nereden: Mersin
İletiler: 13.520
ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!ghostgirl öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Teos Dionysos Tapınağı

Teos Dionysos Tapınağı

İzmir de bulunmaktadır. Etrafı stoa ile çevrelenmiş bulunan bir temenos alanının batısında yer alır.Peripterostur. Tercih sistemi eustylos kullanılmıştır. 2 evre var Helenistik ve hadrian dönemi onarımları. (M.Ö. 4. yüzyıl ve Hellenistik dönem (M.Ö. 330-30) mimarlığının en önemli örnekleri Priene Athena Tapına)( Teoslular***8217;ın baş tanrısı Dionysos***8217;un ünlü tapınağı kentin batısında surların hemen içindedir.
dionysos.jpg
Tapınak, tiyatro***8217;dan uzak, Helenistik kent duvarları***8217;na yakın bir şekilde yerleştirilmiştir. Etrafı stoa ile çevrelenmiş bulunan bir temenos alanın batısında yer alır. Stoa kuzey ve güney yanlarda Dor, doğu ve batıda ise, İon düzeninde inşa edilmiştir. Temenos***8217;a girişin kuzeybatı ve güneybatı köşelerdeki anıtsal kapılarla sağlandığı düşünülmektedir. Temenos alanı doğuya doğru alçaldığı için buraya bakan giriş bölümünde basamaklar yanlara oranla daha fazladır. Krepidoma önde 12, diğer taraflarda ise 6 basamaklıdır. Tapınak 11.x.6 sütunu ile bir hexastyle peripterosdur. Tapınak***8217;ta Hermogenes***8217;in tercih etmiş olduğu sistem olan eustyle kullanılmıştır )
Hermogenes tapınak mimarisinde ion düzeninin en uygun sistem olduğunu savunsa da her iki eserinde de mimarın zaman zaman atik özelliklere yöneldiği görülmektedir. Örneğin tapınağın arka yüzünde dor tapınaklarına özgü olan opisthdomos bölümüne yer verilmiştir. Dor tapınaklarının bir özelliği olan friz kullanmıştır. Simetri katı bir simetri oluşturacak şekilde aynı eksendedir.
Hermogenes bu tasarının bulucusu değil ancak buna yeni bir yorum getirerek mükemmel şekilde uygulayıcısıdır. Her-eustylos bu sistemin sadece tanımını yapmış ve bir geleneğin devamı olarak kendi yapısında kullanmıştır. Atik bir gelenek olan frizi Anadolu ion mimarisinde ilk uygulayan mimar hermogenestir. Frizi iki esrinde de kullanmıştır. İon mimarisine düzenli bir form olarak kullanılmaya başlanmasına katkıda bulunmuştur. Hermogenes mimarisinde derin koridor ve rahat sütun dizisi söz konusudur. Hermogenes arkaistliğidir.
alıntı...
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dionysos, tapınağı, teos

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:34 .