Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Fen Edebiyat Fakültesi > Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü > Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü hakkinda Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education ile ilgili bilgiler


Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education Özet Müzeler kurulduğu yıllardan itibaren eğitim amacını taşımışlardır. Ancak müzelerde eğitim toplum yaşamına, eğitim ve müzecilik teorilerine göre farklı dönemlerde

Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Arkeoloji sözcüğü, Yunanca Arkhaios (eski) ve logos (bilim) sözcüklerinin birleştirilmesi yoluyla türetilmiştir. Sanıldığının aksine arkeoloji, bir tarih bilim dalı değil; kazı ve araştırmalar yoluyla insanlığın kültür tarihini aydınlatmaya çalışan, bu bağlamda da tarih bilimine katkı veren bir bilim alanıdır.

Like Tree7Likes
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By CiwCiw
  • 1 Post By CiwCiw

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.08.08, 15:06
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

Özet
Müzeler kurulduğu yıllardan itibaren eğitim amacını taşımışlardır. Ancak müzelerde eğitim toplum yaşamına, eğitim ve müzecilik teorilerine göre farklı dönemlerde farklı anlam ve roller üstlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, müzelerde eğitimin gelişimini ana hatlarıyla tarihsel perspektif içinde değerlendirmektir. Müze bir kurum olarak Avrupa***8217;da mevcut koleksiyonların ziyarete açılmasıyla ortaya çıkmıştır. Müzelerin halka yönelik eğitim misyonuyla kurulmaları, halka açılmalarıyla başlamıştır. 19. yüzyılda müze ve eğitim ilişkisi Endüstri Devrimi***8217;nin etkileriyle gelişmiştir. Bu dönemde doğru-dan eğitim amacıyla pek çok müze kurulmuştur. Müze eğitimi 19. ve 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca izleyiciye bilgi aktarımı ve öğrenenin olabildiğince çok bilgiyi alması olarak görülmüştür. Fakat 20. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak müzelerde eğitimin anlamı tamamen değişmiştir. Bu dönemde müze eğitiminde bilimsel yaklaşım önem kazanmıştır. Bunun en büyük etkenlerinden biri UNESCO ve ICOM gibi uluslararası organizasyonların kurulmasıdır. 20. yüzyılda müze eğitimine yaşanan diğer önemli bir gelişme, 1950***8217;lere kadar daha çok okul gruplarına yönelik çalışmalara ağırlık verilirken, 1950 sonrasında yetişkin izleyiciye yönelik çalışmalara da önem verilmeye başlamasıdır. Günümüzde eğitim müzelerin temel işlevleri arasında kabul edilmekte; müze eğitimi insanların var olan bilgi, yetenek ve kişisel ilgilerine göre müze koleksiyonlarından deneyim kazanmalarını, kendi anlamlarını çıkarmalarını sağlama ve yaşam boyu eğitimlerine katkıda bulunma süreci anlamını taşımaktadır. Pek çok müzede eğitim bölümü diğer bölümlerden ayrı bir birim olarak yer almakta, farklı izleyici türlerinin ilgi ve ihtiyaçlarına göre formal ve informal eğitime katkıda bulun çeşitli eğitim etkinlikleri sunulmakta, değerlendirilmekte ve geliştirilmektedir.

Extended abstract
Museums are institutions which have educational aims since the first museums had been established. The meaning and role of the education in museums change according to life of the society which is formed by the artistic, scientific, technologic and social developments and theories of education and museology in different periods of time. The aim of this study is to explain the development of the mu-seum education on the main lines with a historical perspective.
Before modern museums developed, different socie-ties preserved objects and collections they held im-portant. Museums in the modern sense developed in Europe in the 17th century with the opening of pri-vate collections of courtiers and gentlemen to visit. Museums have been accepted among the most im-portant institutions as the source of knowledge dur-ing the Age of Enlightenment. These first museums were educational environments for the members of the bourgeois to learn their country and the world and to increase their level of knowledge. Education as a crucial museum function has been recognized as long as there have been public museums. The first public museum, the Louvre Museum, opened in 1793. It formed an integral part of the newly democ-ratic state. After the opening of the Louvre museum a lot of public museums established in Europe. In these museums education carried a political mean-ing such as transferring the information and values determined by the government to educate the people as citizens.
In the 19th Century the relation between museums and education was developed with the influences of the Industrial Revolution. In the latter half of the 19th century, as industrialization progressed, popu-lation moved to the cities, and science and industry reshaped life. Moreover, government increasingly took responsibility for social services and education. Museums were viewed as one type of institution among several ones that could provide education for masses. Many museums were established for direct and explicit educational purposes. Since the begin-ning of the 19th century the museums have been serv-ing schools. Educational programs for children and school groups gained importance in the museum education, until the 1950***8217;s. The relation between the school and the museums especially developed after the 1950***8217;s. During the 19th century and much of the twentieth, education in museums was mainly under-stood as delivery of Information to learners whose task was absorbing as much as possible. But it has been completefy changed since the twenüeth century. At the second half of the 20th century scientific approach gained importance in the museum education. One of the most important reasons of this is the establishment of organizations like UNESCO and ICOM. The activities and publications of these insti-tutions lead to establish international standards and to create the environment of discussion and sharing information in museum education. in the definition of museum declared at 11th General Conference of ICOM held on Copenhagen at 1974 education ac-cepted one of the main functions of museums: A museum is a non-profit making, permanent institution in the service of society and of its development, and öpen to the public, which acquires, conserves, re-searches, communicates and exhibits, for purposes of study, education and enjoyment, material evi-dence of man and their environment. Another important development in the museum education in the 20th century is the increasing importance of educa-tional programs for adults. One of the main factors of this is the appearance of the concept of ***8220;lifelong learning***8221;. Since the mid-20th century the museum education discipline has been appeared in museum studies.
Today, education in museums has been understood as the process which enables people to make their own meanings from museum collections according to their existing knowledge, skills, background and personal motivation, and this provides them to de-velop their lifelong education. in many museums, education department takes place as an independent department, and many museums organize and preseni various educational activities according to the needs of different visitor groups such as children, adults, teenagers, ete...
in Turkey the museum education has been develop-ing for the last twenty years. Museum exhibitions are generally designed as object based without any educational purpose and there are very few numbers of educational programs in Turkish Museums. it is needed to develop the educational funetion, which mil contribute to the education and culture of the public in Turkish museums.

__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 10.08.08, 15:26
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

Giriş
Toplumun kültürel mirasını toplayan, araştıran, koruyan ve halkın eğitimi için sunan müzeler, günümüzde çağdaş bir toplumda bulunması gereken temel kurumlardan biri olarak kabul edilmektedirler. Müzeler kuruluşlarından itibaren eğitim amacını taşımışlardır. Fakat eğitim 20. yüzyıl ortalarından başlayarak müzelerin temel işlevlerinden biri olmuş, eğitim aracılığıyla izleyicilerin müze koleksiyonlarına ulaşmalarını sağlamak en önemli görevleri arasında kabul edilmiştir. Böylece müzecilikte ***8220;müze eğitimi***8221; olarak adlandırılan ayrı bir alan ortaya çıkmıştır.
Müze eğitimi, izleyici ve müze koleksiyonu arasında iletişim kurmak amacıyla yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Günümüzde müze eğitimi ***8220;yorum, açıklama ve programlar sunarak ya da anılar, duygular ve düşünceler yaratma yoluyla, izleyenlerin yaşantılarıyla ilişkili anlam çıkarmalarını sağlayarak, koleksiyonlardan öğrenmelerini sağlama süreci***8221; olarak tanımlanabilir (Moffat and Wollard, 1999).
Müzelerde eğitim, eğitim ve müzecilik teorilerine, sanatsal, bilimsel, teknolojik ve sosyal gelişmelerle biçimlenmiş toplum yaşamına göre farklı dönemlerde farklı anlam ve roller üstlenmiştir. Bu çalışmanın amacı, müzelerde ***8220;eğitim***8221;in gelişimini ana hatlarıyla tarihsel perspektif içinde sunmak ve bu tarihsel süreçte müzelerde eğitime bakışı değerlendirmektir.


__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 10.08.08, 15:28
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

Kuruluş dönemi
Müzeler kurulmadan önce farklı toplumlar, önemli olduğuna inandıkları nesne ve koleksiyonları toplamışlardır. Örneğin eski Hindistan***8217;da ***8220;chitrashalas***8221; olarak adlandırılan resim galerileri oluşturulmuş; bu galerilerdeki resim ve heykeller bir eğlence kaynağı olduğu kadar eğitim işlevi de görmüş, tarih, sanat ve din eği-timine katkıda bulunmuştur (Ambrose ve Paine: 1993).
Müze, bir kurum olarak Avrupa***8217;da mevcut koleksiyonların ziyarete açılmasıyla ortaya çıkmış-tır. Ortaçağda ekonomik, sosyal ve kültürel yapıdaki değişikliklerin ardından, Rönesans döneminde Akdeniz Havzası***8217;nın dışına çıkılıp yeni kıtaların keşfedilmesi ve bunun sonucunda doğaya yönelik araştırmaların başlaması ile doğa ve dünya ile ilgili her şey de koleksiyonculuk kapsamına girmiştir. 16. ve özellikle 17. yüzyıl-da koleksiyonculuğa ilgi artmış, kişisel koleksiyonlar oluşturulmuştur. Özellikle saray üyeleri ve soylular tarafından toplanan bu koleksiyonların, aynı zevk, bilgi düzeyi ve sosyal statüde bulunan soylu sınıfına ve din adamlarına açılması ile müze bir kurum olarak yapılanmaya başlamıştır. Örneğin 1683***8217;te Elias Ashmoleon***8217;un Oxford Üniversitesi***8217;ne bağışladığı koleksiyonla Ashmolean Müzesi, kütüphanesi, konferans salonu ve kimya laboratuarı ile birlikte kurulmuş-tur (Ambrose ve Paine, 1993; Hooper-Greenhill, 1999b).

17. yüzyılda, topluluklarının tartışma ve deneyim ile kendilerini geliştirebilmeleri için, Lond-ra***8217;daki Kraliyet Akademisi ve Paris***8217;te Bilimler Akademisi gibi kurumlar tarafından müzeler oluşturulmuştur (Lewis, 2005). Müzeler 18. Yüzyıl Avrupa'sında Aydınlanma Dönemi***8217;nin bilgi kaynağı olarak önemli kurumlar arasında kabul edilmişler, dönemin en önemli gelişmelerinden biri olan araştırmayı destekleyen kurumların kurulması hareketinin içinde yer almışlar-dır (Burke, 2001). Aydınlanma ile bilginin örgütlenmesi ve sınıflanmasının gündeme gelmesiyle, ansiklopedi, sözlük, atlas ve bibliyografya gibi başvuru kaynaklarıyla birlikte Londra, Paris gibi dönemin önemli kültür ve bilgi merkezlerinde koleksiyonlar ve müzeler kurulmuştur (Burke, 2001). Bu yüzyılda kitap, ansiklopedi, vb. bilgi kaynakları henüz sınırlı sayıdadır ve herkesin erişimine açık değildir. Dünyanın çe-şitli ülkelerine yapılan keşif gezileri sonucunda, insanoğlunun dünya konusundaki ilgisi ile birlikte bilgisinin de artmasıyla, antika ve sanat nesneleri yanında doğadan bitki ve hayvan, jeolojik yapı vb. zenginliklerin toplandığı koleksiyonlar sınırlı bir gruba yaşadıkları dünya hak-kında bilgi edinme fırsatı sağlamıştır. Bu ilk müzeler daha çok aristokrat toplum üyelerinin ülkeyi ve dünyayı tanıması, bilgisini arttırması için bir eğitim ortamı işlevi görmüştür (Hudson, 1977; Guerrieri, 2002). Bu dönemlerde, Caspar F. Neickel tarafından yazılan 1727 tarihli ***8220;Museographia***8221; adlı eserde müzenin ilk kez önemli bir eğitim aracı olarak tanımlandığını belirtmektedir.

Müzelerin halka yönelik ***8220;eğitim***8221; misyonu ile kurulmaları ise, Fransa***8217;da başlayan Aydınlanma hareketiyle oluşan toplum yapısı ve onunla birlikte gelen 1789 Fransız Devrimi***8217;nin hemen ar-dından halka açılmaları ile başlamıştır. 1793***8217;te yeniden düzenlenerek halka açılan Louvre Müzesi devlet politikasının bir parçasıdır. İlk halk müzesi olarak kabul edilen müze, milliyetçilik fikrini yaymak üzere, halk eğitimi aracı olarak görülmüştür (Duncan, 1995). Müzede halka ulaşabilmek için etiketlenmiş sergilemeler hazır-lanmış, halkın anlayabileceği ucuz kataloglar üretilmiş, bu kataloglar çeşitli dillere çevrilmiş ve galeri turları yapılmıştır (Hooper-Greenhill, 1996c).


__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 10.08.08, 15:30
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

19. Yüzyıl
19. yüzyılda halk müzeleri açılmaya devam et-miştir. Louvre Müzesi, Fransa ve Avrupa***8217;daki diğer müzeleri de etkilemiş; onlar da kendilerine Louvre***8217;u örnek alarak, müzeleri halkın her kesimine açarak toplumsallaştırmayı gerçekleştir-mek istemişlerdir. Daha çok devlet tarafından, hükümetin gücünü ve varlığını kanıtlama ve milliyetçi duyguları uyandırma gibi politik amaçlarla kurulmuş bu müzelerde ***8220;eğitim***8221;in anlamı, ideal vatandaş yaratmak için bilgi ve değerlerin aktarılmasıdır (Hudson, 1977). Ancak günümüze ulaşan ziyaretçi defterlerinden bu müzelerin o dönemlerde halka çok az ulaşabil-diği anlaşılmaktadır (Burke, 2001).
19. yüzyılda müze ve eğitim ilişkisi Endüstri Devrimi***8217;nin etkileriyle gelişmiştir. 19. yüzyılın ikinci yarısında endüstrileşmenin ilerlemesi ve nüfusun şehirlere göç hareketiyle bilim ve endüstri hayatıyla yeniden biçimlenen toplum yapısı müzelerin eğitim açısından yapılanmasında etkin olmuştur.
Bu yüzyılda milli duyguların ve ileri kültür düzeyinin ifadesi olan devlet müzeleri yanında, yerel müzeler de kurulmaya başlanmış ve bu müzeler halk için eğitim fırsatı sağlamıştır. Ör-neğin 18. yüzyılın son ve 19. yüzyılın ilk çeyre-ğinde İngiltere***8217;de ortaya çıkan bilgiyi yayma ve eğitim fırsatları yaratmayı temel bir görev olarak benimseyen edebiyat ve felsefe toplulukları ve Makinist Enstitüleri, orta sınıflar için eğitim aracı olarak müzeler kurmuşlardır. Bu müzelerde bilimsel modeller, resimler, jeolojik örnekler içeren koleksiyonlar sergilenmiş; yetişkinlere verilen konferans ve derslerin yanında okullara da müzeyi ziyaret etme fırsatı sunulmuştur (Hooper-Greenhill, 1999b).
Bu dönemde doğrudan eğitim amacıyla pek çok müze kurulmuştur Hooper-Greenhill, (1999b). bunun en önemli nedenlerden birinin eğitim fır-satı eksikliği olduğunu; İngiltere***8217;de, 19. yüzyıl başında okul eğitiminin yeni gelişmeye başladı-ğını, hem yetişkinler, hem de çocuklar için eğitim sistemi ve kurumların yetersiz kalması nedeniyle halkın kendi kendini eğitmesi yönünde fırsatlar yaratılmasının vurgulandığını, müzelerin de kitlelere eğitim verebilecek kurumlar olarak görüldüğünü belirtmektedir. Bu dönemlerde müzeler koleksiyonu ve sergileri ile başlı başına bir eğitim kurumu olarak algılanmışlardır. Bu müzelerde eğitim, izleyiciye bilgi aktarımı ve izleyicilerin de olabildiği kadar çok bilgiyi al-ması olarak görülmüştür. Müzeler sanayi ve teknolojideki önemli gelişmeleri sergilemek, halkı bilgilendirmek ve eğlendirmek için halkın ilgisini çekebilecek nesneleri sergilemeye baş-lamışlar; konferans, özel kurslar vb. etkinlikler yanında, okul grupları için de programlarla öğ-retici sergiler düzenlemişlerdir (Hein, 1998)
Müzeler 19. yüzyıl başlarından itibaren, okullarla yakın ilişki içinde olmuşlardır. Müzelerle okulların ilişkisi müzelere yapılan okul gezileri ve müzelerin okullara ödünç nesne vermeleri ile başlamıştır. 1820***8217;lerin başında Norwich***8217;de kurulan sistematik müzeye okul gezilerinin gerçekleştirildiği, Scarbaratcy Felsefe Topluluğu tarafından kurulan müzenin 1846***8217;da okullara parasız olarak açıldığı, bugün Victoria ve Albert Müzesi olarak bildiğimiz Güney Kensington Müzesi***8217;nin okullara ödünç nesne verdiği ve taş-ra kentlerine hizmet vermek üzere merkezi müzenin her bölümünü temsil eden bir gezici müze oluşturduğu bilinmektedir (Hooper-Greenhill, 1999b).
19. yüzyılda Avrupa ve Amerika***8217;da eğitim sisteminin ve öğretim programlarının sorgulanmaya başlanması ile öğrenmede birincil kaynakların ve araştırmanın önemine dikkat çekilmesi, müze ve okul ilişkisinin gelişmesini sağlamıştır.Bilgi aktarımının temel alındığı ezberci ve edilgen bir sistemden, araştırarak öğrencinin kendisinin bulduğu, analiz ve sentez yolu ile daha yaratıcı bir sonuca ulaşılan eğitim sistemlerine geçiş, okulların kütüphane ve laboratuarların yanında müzelere gitmesine neden olmuş-tur (Atagök, 1999). Örneğin İngiltere***8217;de 1870***8217;te İlköğretim Yasası ile öğretim programları ve yöntemlerinin tartışma ve inceleme konusu ol-ması sonrasında, eğitim yetkilileri tarafından müzelerin okulların eğitim çalışmalarını destekleyebileceklerinin dile getirilmeye başlanmasıy-la okullar müzelere daha fazla ilgi göstermiştir (Hooper-Greenhill, 1999b). Ayrıca bu dönemde hem okul programları, hem de eğitim ilkeleriyle ilgili yazılarda nesne derslerinin öneminin vur-gulanması da okulların müzelere özel bir önem verilmesini sağlamıştır. 19. yüzyılda Avrupa ve Kuzey Amerika***8217;daki okullarda uygulanan temel bir eğitim yöntemi olan ***8220;nesne dersleri***8221; insanların nesneyi ve bağlamını keşfederek, nesneden öğrenebileceği düşüncesi üzerine kurulmuş bir öğretim stratejisiydi. Felsefi bağlamı pozitivizm ve rasyonalist epistemolojiye dayanan eğitim yönteminin temel amacı, çocuğun nesneler ara-cılığıyla nesnel bilgiyi elde etme ve kullanma gücünü geliştirmek, böylece nesneleri gözlemleyerek evrensel gerçeklere ulaşmasını ve doğal dünyayı anlayabilmesini sağlamaktı (Hooper-Greenhill, 1996b; Hooper-Greenhill, 2000). Bu yüzyılda müzelerdeki nesneler gerçek dünyanın bir parçası ve bilgi kaynağı olarak görülmüş, okullarda nesne incelemesi için, kişisel ya da okula ait koleksiyonlardaki nesnelerin yanında müzelerdeki tarih, sanat nesneleri ve doğa örnekleri de önemli bir kaynak olarak kullanılmış-tır. Öğretmenler öğrencileriyle birlikte müzelere giderek sergideki nesneleri incelemelerinin yanında müzelerden ödünç nesneler almışlardır (Hooper-Greenhill, 1999b).
Müze eğitiminde yaşanan bu ilerlemeler, geliş-mekte olan diğer ülkeleri de etkilemiştir. Amerika***8217;da da eğitim amaçlı pek çok müze kurulmuş-tur. Günümüzde çok sayıda müzenin bağlı oldu-ğu Smithsonian Enstitüsü Washington***8217;da ***8220;insanlar arasında bilginin yaygınlaştırılması ve arttı-rılması***8221; amacıyla 1846***8217;da kurulmuştur (Lewis, 2005). 1895***8217;te Amerika***8217;lı müze yöneticisi ve bilim tarihçisi George Brown Goode***8217;ın (1851-
1896) yaptığı müze tanımı, 20. yüzyıla girerken Amerika***8217;da müzelerin eğitim işlevine bakışını açıklamaktadır: ***8220;Doğa olaylarını ve insan ürününü en iyi açıklayan nesnelerin korunduğu ve bunların insanların bilgisinin arttırılması, kültür-lenmesi ve aydınlanması için kullanıldığı ku-rum***8220; (Burcaw, 1997). Müze eğitiminde Avrupa***8217;dan farklı bir gelişme olarak Amerika***8217;da çocuk müzeleri kurulmuştur. İlk olarak 1899***8217;da Brooklyn Sanatlar ve Bilimler Enstitüsü, özellikle 6-20 yaşları arasındaki genç insanların özel ilgi ve değerlerine yönelik olarak kurmaya karar verdiği Brooklyn Çocuk Müzesi***8217;nin amacını şu şekilde tanımlamıştır: ***8220;Çocukların ilgilerine önem veren, gözlem, tepki ve düşünce güçlerini uyaran, koleksiyonlarının resim, çizim, çizgi film, model, harita vb. ile açıklandığı, yerel doğa tarihinin her alanındaki koleksiyonları bir araya getirmek; müze koleksiyonları, kütüphanesi, kü-ratörü ve asistanları aracılığıyla, çocukların günlük hayatları, okul dersleri, okudukları, oyunları ve ilgileri ile ilişki kurarak çocukları müzeye getirmeye çalışmak.***8221; Brooklyn Çocuk Müzesi, başarısıyla diğer Amerikan müzelerine örnek ol-muş ancak Amerika dışında çocuk müzeleri çok fazla yaygınlaşmamıştır (Hudson, 1988).


__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 10.08.08, 15:33
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

20. Yüzyıl***8217;dan günümüze
20 yüzyılın ilk yarısında müze eğitiminde fazla bir gelişme olmamıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında müzeler, sergiler yoluyla halka çocuk bakımı, temizlik, sağlık ve beslenme gibi önemli konuları iletmede ve okulların öğretime devam edemedikleri yerlerde çocuklara eğitim vermede önemli rol oynamışlardır (Hooper-Greenhill, 1999b).
20. yüzyılda genel olarak 1950***8217;lere kadar Avrupa***8217;da müze eğitiminde daha çok çocuklara ve okul gruplarına yönelik çalışmalar ağırlık ka-zanmış, yetişkinlere yönelik fazla bir çalışma yapılmamıştır (Hein, 1998; Hooper-Greenhill, 1999b). Eğitim alanındaki yeni düşünceler ve gelişmeler sonucunda, Comenius, J. Dewey gibi eğitim kuramcılarının öğrenmede öğrenenin nesnelerle etkileşimi yoluyla aktif katılımının ve deneyimin önemini vurgulaması müzelerin eği-timdeki önemini arttırmıştır. 20. yüzyıl başla-rında geleneksel eğitime dayanan esasiciliğin yerini ilerlemeci eğitim felsefesinin almaya başlamasıyla okullar müzelerde eğitime daha fazla önem vermişlerdir. Müzeler de bu dönemde okullara hizmet veren eğitim bölümleri kurmaya başlamışlardır. 1901-1914 yılları arasında İngil-tere***8217;de Leeds Müzesi***8217;nde okullar için bir birim oluşturulmuştur (Carter, 1980). İskandinavya***8217;da bir özel eğitim bölümü kuran ilk müze olan Stockholm***8217;deki Northern Müzesi***8217;nde, 1938***8217;de okul çocuklarıyla düzenli dersler yapılmaya baş-lanmış, daha sonra çeşitli müzeler de bu örneği izlemişlerdir. Eğitim bölümlerinin kurulmasıyla okullar tarafından müzelere yapılan turlar ve müzelerin okullara ödünç hizmetleri gelişmiştir. Müzelerde ayrı eğitim odaları oluşturulmuş ve dokunulabilecek kopyaların da bulunduğu bu odalarda öğrencilere nesnelerle ilişkili dersler verilmiştir (Marcousse, 1949).
Okul-müze ilişkisi özellikle 1950***8217;lerden sonra gelişmiştir. 1949***8217;da Stokholm***8217;de Stokholm okulları için öngörülmüş öğretim programları-nın Stokholm***8217;de bulunan sekiz müzedeki dersleri kapsadığı bilinmektedir. O yıllarda, çocuklar için eğitsel çalışmalar ve okul ile işbirliği özellikle İngiltere, Kanada, Birleşik Devletler ve Hollanda***8217;da yaşanmıştır. Bu çalışmaların önemli bir bölümünü ödünç hizmetleri oluşturmuştur (ICOM ve UNESCO, 1949). Müzeler okullara yönelik özel eğitim sergileri de hazırlamışlardır. Örneğin Fransa***8217;da 1949***8217;da Ulusal Arşiv Müdü-rü***8217;nün müzeleri yeniden düzenleme kararını almasından sonra Fransa Tarihi Müzesi***8217;nde bir eğitim bölümü kurulmuş, müzede nesnelerle ilişkili eğitimler uygulanmış, okullara yönelik özel sergiler düzenlenmiştir (Pernoud, 1953). 1950***8217;lerin sonlarında pek çok ülkede müzelerin okullarla sıkı bağlar kurduğu ve özellikle okul grupları için rehberli turlara önem verildiği bilinmektedir (Daifuku, 1963; Allan, 1963). 20. yüzyıl ortalarında, müzelerin eğitim bölümleri, öğretim programlarıyla ilişkili çeşitli dia gösterileri ve turlar düzenleyip, öğretim yılı başında okullara bu programlarını tanıtarak onları müzelerine davet etmişler ya da taşınabilir nesne kopyaları ile okulları ziyaret etmiş, konferanslar vermiş, gösteriler yapmışlardır (Eckhardt, 1953; Godwin, 1953).
20. yüzyılın ikinci yarısında müze eğitiminde bilimsel yaklaşım önem kazanmıştır. Bunun en büyük etkenlerinden biri UNESCO ve ICOM gibi uluslararası organizasyonların oluşturulma-sıdır. Bu kurumların çalışmaları ve çıkardıkları yayınlar müzecilikte ve müze eğitiminde tartış-ma ve bilgi paylaşımı ortamının yaratılmasını ve uluslararası standartlar oluşturulmasını sağlamıştır. ICOM***8217;un temelini oluşturan Milletlera-rası Müzeler Ofisi, ***8220;Museographie***8221; adlı iki ciltlik bir kitap çıkarmıştır (Evans, 1963). 1946***8217;da bu ofisin devamı olarak kurulan ICOM, 1948***8217;de UNESCO ile birlikte üç ayda bir müze eğitimi ile ilgili gelişmelere de yer veren ***8220;Museum***8221; dergisini yayınlamaya başlamıştır.
ICOM müzelerin eğitim işlevine büyük önem vermiş ve 1951***8217;de UNESCO ile işbirliği içinde, müzelerin eğitimdeki rolünün vurgulanması ve yaygınlaştırılması için uluslararası boyutta bir kampanya başlatmıştır (Hudson, 1988). Bu amaçla, 1952***8217;de Brooklyn***8217;de, 1954***8217;te Atina***8217;da, 1958***8217;de Rio de Janeiro***8217;da ***8220;Müzelerin Eğitim-deki Rolü***8221; konulu uluslararası seminerler ve 1964***8217;te Paris***8217;te ***8220;Müzelerin Eğitsel ve Kültürel Rolü***8221; konulu uluslar arası sempozyum düzen-lenmiştir (ICOM, 2003b).
ICOM***8217;a bağlı olarak 1953***8217;te CECA/Uluslararası Eğitim ve Kültürel Faaliyet Komisyonu***8224; kurulmuştur. 1948***8217;den 1965***8217;e kadar ICOM***8217;un müdürlüğünü yürüten Georges Henri Riviere'nin çabaları, müzelerin eğitimdeki öneminin artmasını sağlamıştır (Atagök, 2005). 1959'da Riviere***8217;nin çabalarıyla ICOM, "Müzelerin Teşkilatlanması: Pratik Öğütler"***8225; adlı bir el kitabı çıkarmıştır. Bu kitapta "Eğitim ve Müzeler" başlıklı özel bir bölüm ayrılarak müzelerin eğitimdeki önemi vurgulanmıştır. Bu yıllarda eğitim küçük müzelerde müze uzmanı veya yar-dımcısının görevi olarak görülmekte; gelişmiş müzelerde rehberli turların yapılabilmesi için yerel öğretmenler tayin edilmekte ya da okul öğretimi konusunda deneyimli üniversite mezunu gençler yardımcı personel olarak tutulmakta-dır (Allan, 1963). Bu el kitabından 1950***8217;li yıl-larda sergilerin izleyiciler tarafından daha anla-şılabilir kılınması için ziyaretçi araştırmalarının başladığını ve eğitimdeki gelişmelerin etkilerinin müze eğitimine yansıdığını da öğreniyoruz (Daifuku, 1963; Harrison, 1963) Harrison ***8220;Eğitim ve Müzeler***8220; başlıklı yazısında (1963) müzelerin amacının sadece bilgi vermek değil, hayal gücü ve duygu dünyasını geliştirmeye de yönelmesi gerektiğini, müzelerin insanın bu yönde gelişimi için güçlü bir etki oluşturacaklarını, olayların önemini anlamamıza ve onları doğru-dan duyularımızla kavramamıza yardımcı olduklarını, müzelerin zamanla kaybolup gitmeyen değerlere sahip ve bunları tanıtmaya çalışan kurumların içinde olduğunu, modern dünyada yerine getirmeleri gereken önemli bir göreve sahip olduklarını belirtmektedir.
ICOM***8217;un 1956***8217;daki ***8220;kültürel değere sahip nesne ve kültürel değer örneklerini, koruyan, araştıran, çeşitli anlamlarda çoğaltan ve kısmen halkın zevki ve öğretimi için sergileyen, genel ilgiye göre yönetilen, sürekli bir kurum***8221; tanımı ile eğitim müzelerin koruma ve araştırmadan sonra ikincil amaçları arasında bulunurken; 1961***8217;de ICOM***8217;un müze tanımında temel amaçları ara-sında yerini almıştır: ***8220;Müze, kültürel ve bilimsel değere sahip nesne koleksiyonlarını inceleme, eğitim ve eğlence amaçlı koruyan ve sergileyen sürekli bir kurumdur***8221; (ICOM, 2003a).
20. yüzyılın ikinci yarısında pek çok ülkede müzeler eğitim bölümleri kurmaya başlamışlar-dır (Riviere, 1962). Örneğin Amerika***8217;da bulunan New York Metropolitan Sanat Müzesi ve Brooklyn Sanat Müzesi***8217;nin bu yıllarda aktif eğitim bölümleri olduğu bilinmektedir (Godwin, 1953).
Bu yüzyılda müze eğitiminde yaşanan diğer önemli bir gelişme müze eğitiminde yetişkin izleyiciye yönelik çalışmaların başlamasıdır. Bunun temel etkenlerinden biri eğitimde ***8220;yaşam boyu öğrenme***8221; kavramının ortaya çıkmasıdır. 1948***8217;de yayınlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi***8217;nin 26. maddesinde ***8220;Her insanın eğitim hakkı olduğu***8221; vurgulanmış ve eğitim hakkı yetişkinler için de ilan edilmiştir. Daha önce ***8220;eğitim***8221; dendiğinde doğrudan okul akla gelirken, 1950 sonrasında artık öğrenmenin resmi eğitim kurumları ile sınırlı kalmayıp yaşam boyunca çevresel faktörlerin etkisiyle devam ettiği kabul edilmiştir. ***8220;Yaşam boyu öğrenme***8221; görüşünün 1980***8217;lerde yaygınlaşması da müzeleri yetişkin eğitimi için ön plana çıkarmış; müzeler doğal olarak yetişkinlerin eğitim alabilecekleri kurumlar olarak görülmüşlerdir (Hooper-Greenhil, 1999b).
Müzelerin yetişkin izleyiciye yönelik çalışmalara yönelmesinde diğer bir etken de II. Dünya Savaşı sonrasında değişen toplum yaşamı ve kültürel açıdan hareketli bir döneme girilmesidir. Schwartz***8217;a göre (1967) 1950***8217;lerin modern insanının geçmişe göre daha fazla boş vakti, harcamak için daha fazla parasının olması, toplum üyelerinin genel olarak kültür ve bilgiden keyif almaya yönelmesi, insanların seyahat ve televizyon aracılığıyla daha fazla şey görebilmesi, eğitim aracılığıyla daha fazla okumaları, genel olarak bir önceki kuşağa göre dünya hak-kında daha fazla şey bilmeleri ve ilgi alanlarının daha geniş olması müzelere de ilgiyi arttırmış, müzelerin kendilerini geliştirmelerini sağlamış-tır (Schwartz, 1967). Örneğin Amerikan toplumunda yetişkinler, kişisel bilgi ve yeteneklerini arttırmak ve boş vakitlerini değerlendirmek istemişler, müzeleri bu nedenle ideal bir ortam olarak görmüşlerdir (AAM, 1984).
1970 sonrası yeni bir müze eğitimi anlayışına doğru önemli gelişimlerin ilk adımları atılmaya başlanmıştır. 1972 yılında Şili***8217;de, Santiago***8217;da ICOM işbirliği ile UNESCO***8217;nun düzenlediği konferansta ***8220;Latin Amerika Müzeleri***8217;nin Çağ-daş Dünya***8217;daki İşlevi***8221; konulu bir yuvarlak masa toplantısı yapılmıştır. Bu buluşmada ulaşılan sonuçlar sadece Latin Amerika ülkelerini değil, bütün dünya ülkelerini ilgilendirmektedir. Bu toplantıda ***8220;Integrated Museum***8221; fikri Yugoslav müzebilimci Tomislav Sola tarafından ortaya atılmıştır. Müzecilikte ortaya çıkan bu yeni yak-laşım ile farklı bir müze eğitimi ve müze eği-timcisi fikri önerilmiştir. Bu yaklaşımla müzelerde eğitim veren kişilerin çoğunlukla nesneler hakkında akademik olarak eğitilmiş ve müzenin hedef kitlelerinin özelliklerini bilmeyen kişiler olduğu; müze iletişiminde koleksiyon bilgisinin yanında toplumun farklı kesimlerinin özelliklerini bilmenin de çok önemli olduğu ve müze eğitimcisinin insan gelişimi, iletişim teorisi, bilgi süreci, grup dinamizmi, kültürlerarası öğretim konularında özel eğitim almış olması gerektiği dile getirilmiştir (Schouten, 1987). Bu yeni müzecilik anlayışı ile nesne merkezli, nesnelerin toplanması ve bilgi aktarımı temeline dayanan anlayıştan, elde bulunan mevcut koleksiyonların izleyici tarafından yorumlanması ve deneyim oluşturmasına önem veren yeni anlayışa geçilmeye, müzelerin eğitim rolü daha fazla vurgulanmaya başlamıştır (Hooper-Greenhill, 1999b).

__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 10.08.08, 15:37
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

1974 yılında Kopenhag***8217;da gerçekleştirilen ICOM 11. Genel Konferansı***8217;nda yapılan müze tanımında, eğitim daha da vurgulanan bir kavram olmuştur. ***8220;Müze, toplumun ve gelişiminin hizmetinde olan, halka açık, insana ve yaşadığı çevreye dair tanıklık eden malzemeler üzerine araştırma yapan, toplayan, koruyan, bilgiyi paylaşan ve inceleme, eğitim ve zevk alma amacıy-la sergileyen, kâr amacı gütmeyen, sürekliliği olan bir kurumdur (ICOM, 2003a).
Müze eğitimi bu gelişmelerle ayrı bir uzmanlık ve eğitim gerektiren bir alan olmuştur. Bu nedenle pek çok ülkedeki üniversitelerde müzecilik ve müze eğitimi formasyonu veren bölümler açılmıştır. Müzelerin eğitim bölümlerinde müze eğitimi almış uzmanlar görevlendirilmeye baş-lamıştır. Müze eğitiminde yaşanan bu gelişmeler sonrasında müzelerde de farklı yapılanmalar ortaya çıkmıştır. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri***8217;nde müze eğitimi önceleri gönüllü müze derneklerinin emekli sanat tarihi, arkeoloji ve tarih öğretmenlerinin özel seminerlerle yetiştirilmesiyle gerçekleştirilmiş, daha sonra 1960***8217;larda müzecilik yüksek lisans eğitimi görmüş müze eğitimcilerinin kadrolara alınmasıyla müzelerde eğitim bölümleri oluşturulmuştur. Başlangıçta bu bölümler sınırlı sayıda elemanın doçent olarak adlandırılan gönüllülerle çalışmasıyla müze gezileri ve konferanslarla etkinliklerini sürdürmüş, müzelerin etkileşimli eğitime geçişleri 1980***8217;lerden sonra yapılanmaya başlamıştır (Atagök, 2005). Örneğin 1980'lerde Metropolitan Sanat Müzesi***8217;nin eğitim bölümü yaygın halk eğitimi, çocuk müzesi, orta eğitim, toplumsal eğitim (müze dışı eğitim) ve meslek eğitimi olmak üzere beş gruptan oluşuyordu. Müzede eğitim bölümünde 63 tam gün, 24 yarım gün çalışan elemanın yanında burslu eğitmen, araştırmacı ve doçentler bulunuyordu (Atagök, 1983).
Eğitim kavramının, yaşanan büyük sosyal ve kültürel gelişmeler sonucunda değişikliğe uğ-raması da 20. yüzyılda müzelerde eğitime bakışı etkileyen en büyük etkendir. Eğitim, ***8220;insanları belli amaçlara göre yetiştirme süreci***8221; (Alaylıoğlu ve Oğuzkan, 1976) yerine, ***8220;insanların öğrenme ihtiyaçları ve deneyimlerine göre kapasitelerinin arttırılmasını sağlamak***8221; olarak ele alınmaya başlamıştır. Bu bakış açısıyla, öğrenmeyi gerçekleştirmek, bunun için bireylerin formal ve informal öğrenme deneyimlerini kendileriyle ilgili ve anlamlı yapmak üzerine odaklanılmıştır. (Hooper-Greenhill, 2000) Eğitimde birey önem kazanmış, farklı yaş grupları için farklı öğretim yöntemleri, özellikle 1980 sonrası eğitim alanında yapılan çalışmaların ağırlığını oluşturmuştur. Bu yıllara kadar müzelerde eğitim anlayışı, ***8220;pasif olarak algılanan müze izleyicisinin müzede sergilerle sunulan bilgiyi alacağı ve nesneleri sergilemenin, öğrenme için yeterli olacağı***8221; üzerine kurulmuştu. Sergilerde daha çok broşür, katalog, konferans, film gösterimi vb. gibi kitle iletişim araçlarını kullanıyor-lardı. Eğitim personeli sadece sergi açılana ka-darki süreçte, serginin sunumu için çalışıyordu. Sergi açıldıktan sonrasına yönelik bir eğitim çalışması yapmıyordu, fakat yeni müzecilik anla-yışı sonrasında, izleyici araştırmalarıyla elde edilen bilgilerle izleyicinin ilgisini çeken nesne ve konularla ilgilendiği, istemediği mesajları reddettiği anlaşılmış, pasif izleyici kavramının yerini aktif izleyici kavramı almıştır. Artık kişi-sel seçim, bireysel öğrenme deneyimi ve ilgiler önem kazanmış, müzelerde izleyicilerin yaş ve özelliklerine göre gruplara ayrılması gerektiği anlaşılmıştır (Hooper-Greenhill, 1996c). Artık müze eğitiminde daha çok kişiler arası iletişim yöntemleri temel alınmakta; izleyicilerin öğrenme biçimleri, farklı yaşlarda nasıl öğrendik-leri, insanlara nelerin ilginç buldukları, hangi sosyal, kültürel ve politik faktörlerin öğrenme sini engellediği vb. üzerine araştırmalar yapılmaktadır (Jensen, 1999; Hooper-Greenhill, 2000; Hooper-Greenhill, 1996b). Ayrıca müzeler hem formal, hem de informal eğitim ortamı olarak değerlendirilmektedirler. Müzeye giden ziyaretçiler müzedeki nesneler, sergilemeler ve mekânlarla etkileşimde bulunarak farkında olmadan yeni şeyler öğrenirler, bu tür eğitim informal eğitimdir. Bu tür eğitimin yanı sıra müzeler belli hedeflere yönelik planlı, programlı çalıştay, kurs gibi formal eğitim fırsatları da sunmaktadırlar.
Müze-okul ilişkisi de eğitim alanında yaşanan gelişmeler sonrasında eğitim felsefelerinin ve öğretim programlarının tartışmaya açılmasıyla özellikle 1980 sonrasında daha sistemleşmiş ve yaygınlaşmıştır. Öğretim programlarındaki yeniliklerle müzelerin, okulların eğitim çalışmalarını destekleyeceğinin dile getirilmeye başlan-ması, okulların müzelere daha fazla ilgi göstermesini sağlamıştır. Bu da müzeleri, okul gruplarını müzeye çekmek için öğretim programlarına uygun sergiler ve eğitim etkinlikleri hazırlama çabalarına itmiştir (Hooper-Greenhill, 1994).
Günümüzde müzede görev alacak ideal bir eğitim uzmanının, müze koleksiyonları bilgisine, müzecilik alanında bir öğrenim derecesine, başarılı bir öğretme deneyimine; görsel-işitsel medya ile iletişimde bulunma yeteneğine; nesnelerle çalışma ve konusunda özel bir beceriye sahip olması, farklı uzmanlık alanlarıyla çalışa-bilmesi ve başarılı bir yönetici olması beklenmektedir (Hooper-Greenhill 1999b; Ambrose ve Paine, 1993).
Müze; günümüzde açıkça tanımlanmış eğitim politikası, eğitim kadrosu, genel ortamı ve planlı-programlı etkinlikleriyle bir eğitim kurumu olarak kabul edilmektedir. Müze eğitimi, artık iyi yönetilen bütün müzelerin ayrılmaz bir par-çası olarak görülmekte, sürekli gözden geçirilmekte, değerlendirilmekte ve geliştirilmektedir. Müze eğitimi, müzenin bulunduğu ülkedeki müzecilik ve eğitim bilimlerinin durumuna, müzenin büyüklüğüne ve müzenin bulunduğu toplumun yapısına göre farklılıklar göstermektedir (Hooper-Greenhill, 1998).
Örneğin İngiltere***8217;de müzelerin eğitim rolüne büyük önem verilmekte, hükümet düzeyinde de vurgulanmaktadır. 1989***8217;da Sanat Bakanı Richard Luce, müzelerin eğitim çalışmalarını sonraki on yılda geliştirilecek bir öncelik olarak belirlemiştir (Hooper-Greenhill, 1999a). Almanya***8217;da eğitim hizmetleri ülke genelindeki müzelerde sunulmaktadır. Berlin***8217;de 1979***8217;da kurulmuş olan Müzecilik Enstitüsü tarafından 1997***8217;de yapılan araştırmaya göre Alman müzelerinde eğitim etkinlikleri şu yüzdelerle uygu-lanmaktadır (Hagedorn-Saupe, 2000) :
% 81.60***8217;ında Almanca rehberli tur
% 31.70***8217;inde yabancı dillerde rehberli tur
% 38.20***8217;inde konuşmalar
% 12.60***8217;ında kurslar
% 11.80***8217;inde çalışma grupları
% 12.20***8217;sinde seminerler
% 19.40***8217;ında okul dersleri
% 28***8217;inde tatil etkinlikleri
% 22.50***8217;sinde diğer programlar
% 22.90***8217;ında gösteriler ve
% 4.50***8217;sinde ise diğer etkinlikler.
Türkiye***8217;de ise müze eğitimi ancak son yıllarda gelişmeye başlamıştır. Türkiye***8217;de müzelerin eğitim ve öğretimdeki önemi 1990***8217;lara kadar hükümet programlarında, değişik toplantılarda ve seminerlerde dile getirilmiş, çeşitli önerilerde bulunulmuş ve bazı kararlar alınmış fakat uygulanmamıştır (M.E.B., 1961; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 1983).
Müze eğitiminde asıl gelişme 1990***8217;lardan sonra yaşanmıştır. 1989***8217;da Yıldız Teknik Üniversite-si***8217;nde Müzecilik Ana Bilim Dalı***8217;nın, 1998***8217;de Ankara Üniversitesi***8217;nde Müze Eğitimi Yüksek Lisans Programı***8217;nın kurulması bu alan için akademik bir zemin oluşturmuş; bu konuda tartışma, araştırma ve projeler yapılarak bir müze eğitimi ortamı oluşmaya başlamıştır.
Müzelere baktığımızda bu alanda yapılan uygulamaların daha çok özel müzelerde gerçekleştirildiğini görüyoruz. Rahmi Koç Müzesi, Sabancı Müzesi, İstanbul Modern***8217;de çeşitli eğitim etkinlikleri sunulmaktadır. Fakat Kültür ve Turizm Bakanlığı müzelerinde, nesne merkezli toplama, koruma ve sergilemeye dayalı müzecilik anlayışı devam etmektedir. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından müzelerin ***8220;eğitim***8221; işlevi yeterince önemsenmemekte, bir misyon olarak üstlenilmemektedir. Müzeler İç Hizmetler Yönetmeliği***8217;nde bu eğitim etkinliklerini gerçekleştirecek ayrı bir müze uzmanı tanımlanmamıştır (T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2004). Müzelerde örgüt yapılanması, bu yapı içinde görev tanımları ve çeşitliliği de olmadığından müzenin koruma, araştırma, kazı, depolama, sergileme, eğitim gibi tüm müzecilik işleri ***8220;müze uzmanı***8221;nın görevleri arasında belirtilmektedir. Son yıllarda müze kadrolarına uzman alınmaması nedeniyle müzelerimizdeki uzman sayısı giderek azalmakta, mevcut personel ancak günlük müzecilik işleri ile ilgilenmekte, eğitim etkinliklerine vakit ayıramamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı***8217;na bağlı az sayıda müzede gerçekleştirilen eğitim çalışmalarını ise müzeler ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalar oluşturmakta fakat bu çalışmaların da sürekliliği sağlanamamaktadır.
Türkiye genelinde müzelerde toplumun eğitim ve kültürüne katkıda bulunacak eğitim hizmetleri sunabilmesi için müzetoplum ilişkisinin geliştirilmesine, müzelerin eğitim işlevine önem verilmesine ve bu alanda uygulamalar yapılıp yaygınlaştırılmasına gerek duyulmaktadır.

__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 10.08.08, 15:40
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Müze eğitiminin tarihsel gelişimi - Historical development of museum education

Sonuç
Günümüzde eğitim müzelerin temel işlevleri arasındadır. Çağdaş müzecilikte koleksiyonların korunması ve araştırılması kadar, eğitim aracılığıyla izleyicilerin müze koleksiyonlarına ulaşmasını sağlamak müzelerin en önemli görevlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Müze eğitimi, günümüzde iyi yönetilen bütün müzelerin ayrılmaz bir parçası olarak görülmekte, sürekli gözden geçirilmekte, değerlendirilmekte ve geliştirilmektedir.
Müzeler ilk kurulduklarında koleksiyonları ve nesneleriyle doğrudan bilgi alınabilecek eğitim kaynakları olarak görülmüşlerdir. Fakat tarihsel süreç içinde müze eğitiminin gelişimiyle günümüzde müzelerde eğitime bakış gelişmiş ve farklı bir anlam almıştır. Artık müzeler kişilerarası iletişim yöntemlerine önem vererek farklı izleyici gruplarına yönelik planlı, programlı eğitim etkinlikleri gerçekleştirmektedirler. Günümüzde müze eğitiminin amaçları da oldukça kapsamlıdır:
***8226; Sergilenen nesnelerle insanlar arasında köprü kurarak nesnelerin onların yaşantıları ile bütünleşmesini sağlamak;
***8226; Nesnelerin maddi ve ideal değerleri ile algılanması yerine insan yaşamının somut ve otantik bir belgesi olarak algılanmasını sağlamak;
***8226; Geçmişle şimdiki yaşam arasında bağ-lantı kurmak;
***8226; İnsanın değişen dünyaya uyum sağlama-sına yardımcı olmak;
***8226; İnsanın yaşadığı ortama yabancılaşması-nı önlemek;
***8226; Günümüz sorunlarına ve çatışmalarına yönelik anlayış kazandırmak;
***8226; İnsanların bugünkü yaşantıları ile nesnelerin bağlantısını kurarak siyasi, kültürel, sosyal, ekonomik ve ekolojik ilişkileri anlamalarını sağlamak ve araştırmacı yönlerini geliştirmek;
***8226; Bireylerin zamanlarını yaratıcı bir biçimde değerlendirmek;
***8226; Müzeyi bir yaşam biçimi haline getirmek;
***8226; İletişim ve öğrenmeyi yoğunlaştırmak amacı ile tüm olanakları sağlamak;
***8226; Müze ekonomisini geliştirmektir. (Paykoç ve Baykal, 2000).
Yukarıda belirtilenlerin dışında müzeler
***8226; İnsanların estetik duyarlılığının geliştiril-mesi ve geleceğin sanat izleyicisinin hazırlanması ve
***8226; İnsanın zihinsel gelişimine katkıda bu-lunmasıyla da önemli görevleri yüklenirler.


kaynakpdf
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf itu-b_2006_3_1_K_Tezcan.pdf (427,4 KB (Kilobyte), 21x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
development, education, eğitiminin, gelişimi, historical, museum, müze, tarihsel

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:21 .