Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > 2-Boyutlu Dalgacık Moment Yönteminin ve Uyarlamalı Sinir-Bulanık Sınıflayıcının Parmakizi Tanımada Kullanılması

Meslek Yüksek Okulları hakkinda 2-Boyutlu Dalgacık Moment Yönteminin ve Uyarlamalı Sinir-Bulanık Sınıflayıcının Parmakizi Tanımada Kullanılması ile ilgili bilgiler


Öznitelik çıkarımı, otomatik parmakizi tanıma ve sınıflandırma sistemleri için en önemli adımlardan birisidir. Parmak izi tanımada kullanılan ve daha çok yapısal özellikler taşıyan çatal ve bitiş noktalarının yerine dalgacık tabanlı

Like Tree1Likes
  • 1 Post By CiwCiw

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.03.10, 20:10
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart 2-Boyutlu Dalgacık Moment Yönteminin ve Uyarlamalı Sinir-Bulanık Sınıflayıcının Parmakizi Tanımada Kullanılması

Öznitelik çıkarımı, otomatik parmakizi tanıma ve sınıflandırma sistemleri için en önemli adımlardan birisidir. Parmak izi tanımada kullanılan ve daha çok yapısal özellikler taşıyan çatal ve bitiş noktalarının yerine dalgacık tabanlı ve 2-boyutlu momentlerin kullanılması hem bölgesel hem de genel özniteliklerin elde edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, polar koordinatlarda gösterimi daha anlamlı olan parmakizi örüntülerinin yine polar koordinatlarda tanımlı 2-boyutlu dalgacık momentleriyle çıkarılan özniteliklerinin yapısal özniteliklerle de desteklenerek sınıflandırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla FVC2004 parmakizi veritabanının bir kısmı çalışmada kullanılmış ve Uyarlamalı Sinir-Bulanık Sınıflayın ile başarılı bir şekilde sınıflanmış ve elde edilen sonuçlar diğer sınıflandırma yöntemleriyle karşılaştırılmıştır.
1. Giriş
Parmakizi, parmak ucu derisindeki göz ile görülebilen tepe adı verilen çıkıntılar tarafından meydana gelen şekillere verilen addır. Bir insana ait her parmakizi birbirinden farklı olduğu gibi her insanın parmakizi de birbirinden farklıdır [1]. Parmak izlerinin yaşlanmayla değişmeyen ve herkes için farklı olan özellikleri nedeniyle, özellikle güvenlik amaçlı birçok alanda otomatik kimlik saptama amacıyla en çok kullanılan biyometrik tekniklerden biri olmuştur [2]. Otomatik parmakizi analiz sistemleri temel olarak, doğrulama ve tanıma sistemleri olmak üzere iki şekilde çalışmaktadır. Parmakizi doğrulama sistemi, verilen iki parmakizinin aynı olup olmadığının belirlemeye yönelik olarak çalışan sistemlerdir [3]. Parmakizi tanıma sistemi, sisteme girilen bir parmakizinin, sistemin tüm veri tabanı araştırılarak, kayıtlı parmak izleriyle karşılaştırılması, benzer parmak izlerini bulmaya çalışmak olarak özetlenebilir. Parmakizi tanıma sistemlerinde, öznitelik tabanlı ve işlenmemiş görüntü tabanlı yaklaşım olmak üzere iki tür yaklaşım kullanılmaktadır [4].
İşlenmemiş görüntü tabanlı yaklaşımda, önişlem aşamaları olmaksızın doğrudan parmakizi görüntüsünün özyapısından elde edilen veriler üzerinde çalışılmaktadır [4]. Bu çalışmanın da konusu olan öznitelik tabanlı yaklaşımda ise parmakizi görüntülerinden çıkarılan tepe, uç, çatal noktaları ve moment vb. öznitelikler kullanılmaktadır. Bu yaklaşımda, parmakizi tanıma temel olarak parmakizi önişleme, öznitelik çıkartma ve eşleme olmak üzere üç ana aşamada gerçekleştirilmektedir.
2. Öznitelik Çıkarma
Öznitelik tabanlı parmakizi tanıma sistemleri hâlâ geçerliliğini koruyan ve yaygın olarak kullanılan sistemlerdir [5]. Öznitelik çıkarımından önce yapılmakta olan bir dizi işlem mevcuttur. Sırası ile bunlar; normalizasyon, yönsel görüntünün elde edilmesi, iyileştirme, bölütleme, referans noktanın belirlenmesi, ikilileştirme, inceltme, temizlemedir. Verilen sırada, her bir işlem sonucu, diğerine girdi oluşturduğu için her bir adımdaki işlem başarısı tüm sistemin performansı üzerinde etkili olmaktadır. Bu yüzden, sözü edilen işlem basamaklarının her biri üzerinde çok sayıda çalışmanın yapıldığı görülmektedir [1-3].
2.1. Parmakizinin Normalizasyonu
Algılayıcı gürültüsü ve görüntü üzerindeki baskı farkının etkisini azaltmak için kullanılan, tepe ve vadi çizgilerinin yapısını değiştirmeyen, piksel tabanlı bir işlemdir. Normalizasyon, parmakizi görüntüsündeki gri seviye renk dağılımını düzgünleştirmekte ve her bir pikselin renk değerini belirli bir aralığa getirmektedir. Bu işlem parmakizini iyileştirmeden çok, sonraki algoritmalarının uygulanmasında kolaylıklar sağlamaktadır [6].
2.2. Yönsel Görüntünün Elde Edilmesi
Yönsel görüntü ile bölgesel olarak parmakizi yönlerinin tespit edilmesi ifade edilmektedir [5]. İz yönleri parmakizi tanıma sistemlerinde, parmakizinin yöne bağımlı iyileştirilmesi, referans nokta tespiti, bölütleme, çekirdek ve delta noktalarının bulunmasında kullanılmaktadır [7].
2.3. Bölütleme
Bölütleme, parmakizi görüntüsünün tepe ve vadi çizgilerini bulunduğu bölgeler ile geçerli parmakizi bilgisinin bulunmadığı bölgeleri birbirinden ayırma işlemidir. Parmakizi bölütleme aşamasında giriş resmindeki istenmeyen kısımların atılması ve gürültülerden arındırılması, hem işlem zamanının kısaltılması ve hem de referans noktasının doğru olarak tespit edilmesi için önem arz eder [8]. Şekil 1'de bir parmakizi görüntüsünün bölütleme basamakları gösterilmektedir.
1.JPG

Levent ORAL1
'Gölhisar Meslek Yüksekokulu Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Bayram CETİŞLİ
2Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Süleyman Demirel Üniversitesi
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf e92ccb61f6323a6_ek.pdf (349,6 KB (Kilobyte), 25x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
2-boyutlu, dalgacık, kullanılması, moment, parmakizi, sinir-bulanık, sınıflayıcının, tanımada, uyarlamalı, yönteminin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:02 .