Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Pnömatik ve hidrolik sistem uygulamaları

Meslek Yüksek Okulları hakkinda Pnömatik ve hidrolik sistem uygulamaları ile ilgili bilgiler


Pnömatik ve hidrolik sistemler endüstri süreçlerinde ve otomasyon uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hidrolik kavramı akışkanlar aracılığıyla kuvvet ve hareketlerin iletimi ve kumandası anlamında kullanılmaktadır. Pnömatik ise havanın basınç kazandırılarak

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.11, 10:59
Administrator
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
İletiler: 21.463
Blog Başlıkları: 13
CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!CiwCiw öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Pnömatik ve hidrolik sistem uygulamaları

Pnömatik ve hidrolik sistemler endüstri süreçlerinde ve otomasyon uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Hidrolik kavramı akışkanlar aracılığıyla kuvvet ve hareketlerin iletimi ve kumandası anlamında kullanılmaktadır. Pnömatik ise havanın basınç kazandırılarak ve çeşitli kontrol yöntemleri ile kontrol edilerek doğrusal, dairesel ve açısal hareket elde edilmesinde kullanılmaktadır.
Bu makalede pnömatik ve hidrolik sistemler fluidsim programıyla bilgisayar ortamında tasarlanmış ve tasarlanan bu sistemlerin gerçekleştirilmesi, basit bir anlatımla ele alınmıştır.

1. GİRİŞ
Pnömatik ve hidrolik sistemler endüstri süreçlerinde veotomasyon uygulamalarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır[1-2]. Pnömatik sistemler, ekonomik, temiz, güvenli ve basit yapılı olmaları sebebiyle sıkıştırılmış hava ile güç iletimini cazip hale getirmektedir[1,3]. Pnömatik Yunanca bir kelime olan pneuma (hava, rüzgâr) kelimesinden türetilmiştir. Diğer enerji çeşitlerine göre dar ve kısa alanda daha hızlı, kolay elde edilen, ucuz olan hava enerjisi, son zamanlarda durumu değiştirilerek kullanılmaya başlanmıştır.
Hava atmosferde bol miktarda bulunmaktadır. Hava atmosferden uygun yöntemlerle alınıp, depolanabilir, basınç kazandırılabilir ve tekrar atmosfere bırakılabilir. Havanın atmosferde bol miktarda bulunması, elde edilişi maliyetinin düşük olmasını sağlar. Havanın kullanım hızı çok yüksektir.
Basınçlı havanın bir enerji olarak kullanılması çok eski yıllara dayanır[1-4]. Havanın endüstriyel alanlardaki uygulamalarının yaygınlaşması 1950 yıllarında başlar. Endüstrinin hemen her alanında iş parçalarının sıkılması, gevşetilmesi, ilerletilmesi, doğrusal ve dairesel hareketlerin elde edilmesi gibi çeşitli işlemler için pnömatik sistemlerden yararlanılır. Pnömatik sistemler diğer sistemlere göre daha hızlı ve ekonomik çözümler üretebilmektedir[2-9].
Hidrolik, Yunanca su anlamına gelen hydro ile boru anlamına gelen aulos kelimelerinden türetilmiştir. Günümüzde “hidrolik” akışkanlar aracılığıyla kuvvet ve hareketlerin iletimi ve kumandası anlamında kullanılmaktadır. Hidrolik ve hidrolik sistemler tüm mühendislik içeren sistemlerde kullanılırlar. Enerji iletiminde kullanılan akışkanlar genellikle madensel yağlardır. Bunların dışında sentetik akışkanlar, su ve yağ-su çözeltileri de kullanılmaktadır. Hidrolik sistem elektrik motorunun tahrik ettiği hidrolik pompa ile akışkanın belirli basınçta ve debide basıldığı ve bu hidrolik enerji ile doğrusal, dairesel ve açısal hareketin üretildiği sistemdir[4,10,11].
Enerji iletim olanakları yönünden hidroliğin yanında mekanik, elektrik, elektronik ve pnömatik gibi başka seçenekler de olup, bunların her birinin belirli bir uygulama alanı vardır. Fakat bazı durumlarda bunlardan birini seçmek söz konusu olduğunda hidroliği tercih edilir kılan özelliklerinden bir kaçını saymak gerekirse:
Küçük hacimde büyük kuvvetler, momentler elde edilir.
Kuvvet gerektiğinde kendiliğinden oluşur.
Dururken, tam yükle harekete geçmek olasıdır.
Hız, kuvvet ve moment kademesiz olarak kolayca ayarlanabilir.
Fazla yük durumunda korunma kolaylıkla gerçekleştirilebilir.
Çok hızlı ve çok yavaş hareketler büyük bir duyarlılıkla denetlenebilir.
Hidrolik devrelerde enerji dönüşümü Şekil 1’de gösterilmektedir[8-14].
1.JPG

Ömür AKYAZI 1, Doğan ÇOKRAK 2
1 Sürmene Abdullah Kanca Meslek Yüksekokulu Karadeniz Teknik Üniversitesi
2 Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Eğitimi Bölümü Fırat Üniversites
i
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 60.pdf (1,68 MB (Megabyte), 19x kez indirilmiştir)
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aura cleanmax, hidrolik, ihlas temizlik robotu, pnömatik, sistem, uygulamaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 22:59 .