Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > İş Güvenliği Alanı

Meslek Yüksek Okulları hakkinda İş Güvenliği Alanı ile ilgili bilgiler


Toplam kalite yönetimi; Müşteri beklentisinin aşılmasını hedefleyen ekip çalışmasını destekleyen tüm süreçlerin gözden geçirilmesini ve iyileştirilmesini sağlayan bir yönetim felsefesidir. Çalışanlara gösterilen saygı ve değerlerle, insanın yücelmesini, yaşam standartlarının yükseltilmesini

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.01.16, 16:51
Acemi
 
Üyelik tarihi: Jan 2016
İletiler: 1
mmsuat doğru yolda ilerliyor.
Post İş Güvenliği Alanı

Toplam kalite yönetimi;

Müşteri beklentisinin aşılmasını hedefleyen ekip çalışmasını destekleyen tüm süreçlerin gözden geçirilmesini ve iyileştirilmesini sağlayan bir yönetim felsefesidir. Çalışanlara gösterilen saygı ve değerlerle, insanın yücelmesini, yaşam standartlarının yükseltilmesini ve mutluluğunu ele alır. Toplam kalite yönetimi demokrasidir. Herkes fikrini ve önerilerini açıkça söyleyebilmeli ve herkes yönetime kararlara bir şekilde katılabilmelidir.

Sonuç olarak toplam kalite yönetimi;

Müşteri odaklı, çalışan ve işçi odaklı.
Sürekli geliştirme ve yenilik düşüncesine dayanır.
Sorun çıkmamasını hedefler ve önlem alır.
Takım çalışması ve katılımı sağlar.
İnsana saygı ve güveni yetki dağılımını savunur.
Dışsal motivasyondan, içsel motivasyona geçiş sağlar.
Misyonun ve vizyonun belirlenmesini sağlar.
Çalışan eğitimleri.
Kalite ekiplerinin kurulmasını amaçlar.
Etkinlik artışını sağlar.
Tam katılım ve çalışanların kenetlenmesine büyük ölçüde katkı sağlar.
Kısaca; değişmek için değişmek değil; vazgeçilmezlik ve ayakta kalabilmek için kamu yönetiminde de bir çok unsurlarıyla hiçte yeni olmayan, vatandaş ve çalışan memnuniyetine dayalı, sürekli kendi kendini yenileyen toplam kalite yönetimi anlayışına geçilmelidir.

Metal İşlerinde Almamız Gereken Önlemler;

Neredeyse üretim yapan tüm metal sektörlerinde pratik ve süratli olunması sebebiyle metal malzemelerin kesilmesi ve birleştirilmesi işlemlerinde, yoğun olarak kullanılan çeşitli metal yöntemlerinin yarattığı tehlikeler ve risklerin önlenmesi için öncelikle bu tehlikelerin sınıflandırılması gerekmektedir.

Metal işlerinde çalışanlar ve çevrenin maruz kaldığı tehlikeler toz, gaz ve duman gibi hava kirleticiler, kaynak esnasında ortaya çıkan zararlı ışınlar, gürültü ve elektrikle çalışma kaynaklı tehlikeler şeklinde özetlenebilir.

İş sağlığı ve güvenliği konusunda birinci önceliğin çalışanların maruz kaldığı tehlikelere karşı bilgilendirilmesi olmalıdır.

Metal işlerinde ortaya çıkan genel tehlikelere kısaca değinecek olursak;


Kaynak arkının sıcaklığı 6000 °C kadar ulaşabilir. Gerek doğrudan kaynak arkı veya erimiş metal havuzuna temasta, gerekse tam olarak soğumamış iş parçasına temasta ciddi deri yanıkları riski bulunmaktadır. Bu doğrultuda işçinin yanmaz eldiven, deri iş önlüğü, tozluklar gibi uygun iş elbisesi ile donatılmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu iş elbiselerinin ömürleri ve koruyuculuğunun uzun süre devamlılığı için temizliği büyük önem taşımaktadır.

Metal işlerindeki bir diğer tehlikede kaynak işlerinde ortaya çıkan zararlı ışınlardır. Bu doğrultuda uygun filtrasyonu sağlayacak kaynak maskeleri seçimi ve iş ekipmanlarının renk seçiminde yansımaları önleyecek renklerin tercih edilmesi alınacak koruyucu önlemlerdendir.

Çoğu zaman ise büyük ve ağır iş parçalarının kullanıldığı kaynak işlerinde parça düşmelerine bağlı iş kazası riskleridir.

Bu durumda;

Çelik burunlu iş ayakkabısı veya baret gibi koruyucu donanımlar olmadan ortamda işçi çalıştırılmaması gerekmektedir. Bunun yanında malzemelerin ağırdan hafife istiflenmesi, istif alanlarında yaya yolunun güvenliğinin sağlanması ve malzemelerin yardım araçlarıyla taşınması sağlanmalıdır.

Metal işlerinde çalıştırılacak kişinin işe girmeden önce mutlaka iş güvenliği eğitimlerinden geçirilmesi gerekmektedir. Bu eğitimin dışında özellikle metal sektörüne yönelik güvenlik önlemlerinin işlendiği ek eğitimlerle desteklenmesi gereklidir.

İşe giriş muayenelerinde çalışanın işe uygunluğu (yaş, sağlık koşulları, tansiyonu vb) mutlaka değerlendirilmelidir. Özellikle solunum hastaları, vücut dengesinde noksanlık olan çalışanlara metal sektöründe çalışma izni verilmemelidir. Çalışanların periyodik muayeneleri kesinlikle takip edilmeli ve periyodik muayeneler yıl sonlarında değerlendirmeye alınmalıdır. Kişilerde oluşacak rahatsızlıklar değerlendirilerek çalışanın meslek hastalığı sahibi olması engellenmelidir.

TETONOS AŞISI NEDİR?

Sağlık bakanlığı tarafından kesin sonuç sağlanması için çocukluk döneminden itibaren 5 doz olarak uygulanmaktadır. Halk arasında difteri, boğmaca olarak bilinmektedir. Özelikle yaralanmalarda yaranın büyüklüğüne bağlı olarak doktor istemi ile yapılmaktadır. Bu aşı üç hastalığa karşı olarak muazzam bir etki göstermektedir. Bunlar; ölü difteri, boğmaca, tetonosdur. Aşının içerisinde bu hastalıklara karşı bağışkanlığınızı arttıracak mikroplar bulunmaktadır. Bu sayede mikropa karşı vücut bağışıklık kazanır. Mikropların neden olabileceği hastalıklarında önüne geçmiş olacaktır.

KAÇ YIL KORUR?

Bilinmesi gerek ki bu aşı bir defa vurulup ömür boyu koruma sağlayan aşılardan değildir. Bu aşı türüher insana farklı dönemlerde ve farklı aralıklarda uygulanması gerekir.

Normal bireylerde; 5 ile 10 yıl da bir düzenli uygulanması gerekmektedir.

Bebeklerde; Bebeğin doğumunun ardında 3 doz şeklinde (2. 3. 4. Aylarda tetenos aşısı uygulanır.)

Çocuklarda; 16. Aydan itibaren bir defaya mahsus vurulur. Ardından 7. yaşında bir kez daha ve son olarak da 14 yaşında bir kez daha yapılır.

Hamilelerde; Birer doz şeklinde 2 defa uygulanır. Gebeliğin her döneminde uygulanabilir. Fakat sıklıkla 3. ayın bitiminden sonra uygulanması tercih edilir. Daha önceden tetonos aşıları tam olarak yapılmamışsa ve son aşının üzerinden 10 yıldan az bir süre geçmiş ise gebelikte yapılması gerekmez. Son aşının üzerinden 10 yıldan az bir süre geçmiş ise (5. ve 6. aylarda) bir ay aralık ile iki kez aşı yapılır. 2. aşıdan 6 ay sonra bir doz daha anneye aşı yapılır.

TETONOS AŞISI NASIL YAPILIR?

Bu aşı kas içine yığın bir enjeksiyon türüdür. Ancak aşı kalça kası yerine kol kasına uygulanmaktadır. Sağ veya sol koldan uygulanabilir.

YAN ETKİLERİ NELERDİR?

En sık görülen yan etki aşının yapıldığı bölgede kızarıklıklar, hafif ağrı ve şişliktir. Nadiren olsada aşının uygulandığı kolun tamamının şişmeside söz konusudur. 3 ve 6 gün arası süren bu yan etkiler kendiliğinden geçmektedir.

TETANOS AŞISININ İŞ SAĞLIĞINDA ÖNEMİ NEDİR?

Tetanos aşısı, demir-çelik, montaj, nakliye vb. genelde tehlikeli veya çok tehlikeli işyerlerinde çalışan arkadaşlarımıza işe giriş muayenelerinde yapılması gerekir. Küçük yada büyük yaralanmanın çok olduğu alanlarda tetanos aşısının uygulanması çalışanlarımızın korunmasına yardımcı olacaktır.

Meslek Hastalıkları

Meslek hastalıkları, sigortalı olarak çalışan işçinin, çalıştığı işin niteliğine bağlı olarak maruz kaldığı geçici ya da sürekli hastalık, bedensel ya da ruhsal özürlülük yaşaması durumuna verilen isimdir. Meslek hastalıkları 5510 sayılı kanunun 14. maddesinde belirtilmiştir. Kişide oluşan meslek hastalığı işten ayrıldıktan sonra görülmeye başlandığında, sigortalının çalıştığı işten kaynaklandığı tespit edildiğinde, kanunda yer alan haklar incelenir. Bu haklara göre kişi işten ayrılmasından sonraki süre ile hastalığın görülmesi arasındaki sürenin çok uzun bir zamanı kapsamaması önemlidir. Meslek hastalığına yakalanmış olan kişinin bulguları laboratuar ve klinik bulgularıyla belgelenirse ve işten ayrıldıktan sonraki geçerli süre sona ermişse bile, meslek hastalığıyla başvuruda bulunan kişinin başvurusu Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu tarafından olumlu yanıtlanabilmektedir.

Kurum Sağlık Kurulu tarafından, sigortalının çalıştığı işten kaynaklı olarak meslek hastalığına yakalandığı tespit edilmek zorundadır. Kurumun yetkilendirmiş olduğu sağlık hizmet sunucuları, sigortalı çalışanın sağlık raporunu ve tıbbi belgelerini inceleyerek, usulüne uygun sağlık kurul raporunu incelemelidir. Gerekli görülürse, işyerinin çalışma şartları ile çalışma şartlarına bağlı olarak tıbbi sonuçların kaydedildiği belgeler de incelenmektedir.

Meslek hastalığı sigortalı tarafından tespit edilmesi ya da işverenin bu hastalığı tespit etmesi durumunda, hastalığın öğrenilmesiyle beraber 3 gün içerisinde bildirgenin, kuruma bildirilmesi zorunlu olmaktadır. Bildirmeler işveren tarafından yapılmadığında ya da kasten yanlış bildiri yapan işveren, sigortalı çalışanı için kurum tarafından tüm masraflar ve geçici iş göremezlik ödemelerini geri ödenmektedir.

Meslek hastalığı olarak adlandırılacak haller yönetmeliklerde belirtilmiştir. Yönetmeliklerde yer alan hastalıklar dışında kalan meslek hastalıklarıyla ilgili Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu karar vermektedir. Bu karara göre meslek incelemesi yapılır ve hastalığın meslek hastalığı olup olmadığına karar verilir. Meslek hastalığıyla ilgili bildirim yapıldıktan sonra, kurum denetimi ve kontrolü Bakanlık iş müfettişleri ya da kurumun yetkili memurları tarafından soruşturmalar yaptırılabiliyor.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
alanı, güvenliği, isg, iş güvenliği

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 08:47 .