Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Coğrafya ve Tarih > Ülkeler > Hint Adaları > Komorlar-Komor Adaları-Kamer Adaları-Ndzuwani-Tarihi-Ekonomisi

Hint Adaları hakkinda Komorlar-Komor Adaları-Kamer Adaları-Ndzuwani-Tarihi-Ekonomisi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] KOMORLAR, Hint Okyanusu'nda, Afrika anakarasındaki Mozambik ile Madagaskar Adası arasında bulunan üç adadır. Bu adalar da Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti adında bağımsız bir ülke yer alır. KOMOROLAR'A İLİŞKİN BİLGİLER

Like Tree1Likes
  • 1 Post By loli

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 11.12.08, 20:25
loli - ait kullanıcı resmi (Avatar)
Editör
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Nereden: Ankara
İletiler: 8.212
Blog Başlıkları: 6
loli isimli üye tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Komorlar-Komor Adaları-Kamer Adaları-Ndzuwani-Tarihi-Ekonomisi

[coverattach=1] KOMORLAR, Hint Okyanusu'nda, Afrika anakarasındaki Mozambik ile Madagaskar Adası arasında bulunan üç adadır. Bu adalar da Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti adında bağımsız bir ülke yer alır.

KOMOROLAR'A İLİŞKİN BİLGİLER
RESMİ ADI: Komoros Federal İslam Cumhuriyeti
YÖNETİM BİÇİMİ: Başkanlık Tipi Cumhuriyet
YÜZÖLÇÜMÜ: 2.170 km²
NÜFUS: 690,948 (Temmuz 2006 verileri).
BAŞKENT: Moroni.
BAŞLICA KENTLER VE NÜFUSLARI (1988): Moroni (22.000), Mutsomudu (14.000).
DOĞAL YAPI: Büyük Komoro'da 2.361 metre yüksekliğinde etkin bir yanardağ olan Kartala, Moheli'de ise ormanlar ve verimli vadiler bulunur.
BAŞLICA ÜRÜNLER: Manyok, muz, hindistancevizi, karanfil (baharat), vanilya.

Eskiden Fransız sömürgesi olan Komoro Adaları, Büyük Komoro, Anjouan ve Moheli olmak üzere üç adadan oluşur. Adaların en yüksek noktası Büyük Komoro'daki Kartala Dağı'dır. Etkin bir yanardağ olan Kartala Dağı'nın yüksekliği 2.361 metredir. 1986'da nüfusu 21 bin olan başkent Moroni, Büyük Komoro Adası'nda yer alır. İkinci büyük kent, Anjouan Adası'ndaki yaklaşık 16.883 nüfuslu Mutsamudu'dur. Anjouan'ın orta kesiminde 1.595 metre yüksekliğinde bir yanardağ vardır. Anjouan'da doğal liman yoktur. Adaların en küçüğü olan Moheli'de verimli vadiler ve ormanlık yamaçlar yer alır.
Komorolar'ın iklimi tropiktir. Yağışlı sıcak mevsimleri, kuru ve soğuk mevsimler izler. Koyun, keçi ve sığır beslenen adalarda, eski ormanların çoğu, vanilya, hindistancevizi, sisal, kahve ve kakao üretimi için kesilmiştir. Yoksul bir ülke olan Komorolar'da yetişen ürünler yeterli değildir. Bu nedenle dışarıdan çok miktarda yiyecek maddesi satın alınır. Ayrıca sağlık kurumları ve sağlık personeli yeterli olmadığı için cüzam, sıtma ve verem gibi hastalıkların önü alınamamaktadır. Nüfusun neredeyse tamamı Müslüman'dır. Arapça ve Fransızca'nın resmi dil olduğu adalarda Svahili diline çok benzeyen Komor dili de konuşulur. Adaların Madagaskar ve Doğu Afrika ile deniz ve hava bağlantısı vardır.[coverattach=2]
Komoro Adaları ilk kez 1500'lerin başında Portekizli bir haritacının dünya haritasında yer aldı. Buraya ayak basan ilk Avrupalı ise 1591'de James Lancaster adında bir İngiliz tüccar oldu. Adalar 19. yüzyılın ortalarında Fransızlar'ın eline geçinceye kadar Arap egemenliğinde kaldı. 1962'de içişlerinde özerklik tanındıktan sonra 1975'te Komorolar bağımsızlığına kavuştu. Komorolar'ın yakınındaki Mayotte Adası ise Fransa'ya bağlı kaldı. 1983'te Fransa, Komorolar'ın savunmasını üzerine aldı.
Başkan Ahmed Abdallah'ın altı yıllık üçüncü bir dönem daha görevde kalmasını sağlayacak anayasa değişikliği Kasım 1989'da halkoyuna sunuldu ve kabul edildi. Ama halkoylaması sırasında bazı karışıklıklar çıktı. Aynı ay içinde başarısız bir darbe girişimi sırasında Başkan Abdallah öldürüldü. Başkanın ölümünden, yabancı paralı askerlerden oluşan Başkanlık Muhafız Birliği'nin Fransız komutanı Bob Denard sorumlu tutuluyordu. Fransa'nın baskısı sonucunda Denard ve paralı askerleri aralıkta ülkeden ayrıldı. Seçimlere kadar ülkeyi yönetmek üzere Yüksek Mahkeme Başkanı Said Mohammed Djohar geçici devlet başkanlığına getirildi. Mart 1990'da yapılan başkanlık seçimlerini Djohar kazandı.
Ağustos 1991'de Yüksek Mahkeme anayasanın bir maddesine dayanarak Djohar'ı görevden almaya kalktıysa da, ordunun ve Fransa'nın desteğine sahip olan Djohar yeniden duruma egemen oldu. Kasım 1991'de İlerleme İçin Komorolar Birliği (İKB), Başkan Djohar'dan desteğini çekerek muhalefete geçti. Aralık ayında ülkedeki 22 siyasal parti Djohar'ın başkanlığının meşru olduğunu kabul eden bir ulusal uzlaşma sözleşmesi imzaladı. Ocak 1992'de Djohar yeni bir koalisyon hükümeti atadı. Hükümete İKB'den üye alınmadı. Mayısta ise yeni bir geçici koalisyon hükümeti atandı. Ayın sonlarında halkoyuna sunulan yeni anayasa yaklaşık yüzde 74 oyla kabul edildi. Temmuz ayında Djohar geçici hükümeti görevden aldı.
Son yıllarda Komorolor ekonomisinde olumsuzluklar görüldü. Ülkenin başlıca ihracat ürünleri olan vanilya ile karanfilin dünya pazarlarındaki fiyatları düştü. Ekonomideki tek olumlu gelişme ise balıkçılık sektöründeydi.

Kaynak:1 Cilt 10

Nüve Forum
Eklenmiş Resimin Önizlemesi
Komorlar-Komor Adalarý-Kamer Adalarý-Ndzuwani-Tarihi-Ekonomisi-komorolar.jpg   Komorlar-Komor Adalarý-Kamer Adalarý-Ndzuwani-Tarihi-Ekonomisi-komoro.png  
__________________
NEVART AKADEMİ
www.nevart.net
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Disleksi Eğitimi
Okuma Güçlüğü
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adaları-kamer, komorlar-komor

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 05:52 .