Nüve Forum


Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Hemşirelik Ve Manevi Bakım ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hemşirelik Ve Manevi Bakım-Nursing and Spiritual Care Bir bireyin varoluşunun tüm boyutlarını korumasında, sürdürmesinde veya elde etmesinde ona yardımcı olmak iyi hemşirelik bakımının temelidir. Geçmişte, bireyin ruhsal boyutu yalnızca dinsel

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 08.02.10, 07:56
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Hemşirelik Ve Manevi Bakım

[coverattach=1]Hemşirelik Ve Manevi Bakım-Nursing and Spiritual Care
Bir bireyin varoluşunun tüm boyutlarını korumasında, sürdürmesinde veya elde etmesinde ona yardımcı olmak iyi hemşirelik bakımının temelidir. Geçmişte, bireyin ruhsal boyutu yalnızca dinsel bağlantılarla sınırlı kalmıştır. Bireylere sağlık bakımının holistik (bütüncül) bir yaklaşımla verilmeye başlanmasıyla manevi boyut; fiziksel, emosyonel, psikolojik ve sosyal boyut kadar iyi değerlendirilerek giderek önem kazanmıştır. Fiziksel ve psikososyal boyutun üstünde ve varolmanın daha ötesinde bir boyut olan manevi boyuta yönelik hemşirelik bakımının önemi, günümüzde hemşireler tarafından artık kabul edilmektedir. Öte yandan bu bakım bir çok hemşireyi korkutmaktadır. Manevi gereksinimler; bireyin manevi yoksunluğunu azaltacak veya manevi gücünü destekleyecek gerekliliklerdir. Bu yönde verilecek bakım; hemşirenin, bireyin manevi gereksinimlerini tanılayarak, uygun girişimlerle karşılaması ve desteklemesi olarak tanımlanabilmektedir. Manevi gereksinimlere yönelik bakım total bakımın doğal bir parçasıdır ve tanılama, planlama, uygulama ve değerlendirmeden oluşan hemşirelik süreci kullanılarak verilebilir. Manevi bakımın, hemşirelik sürecinden yararlanılarak sunulmasıyla hastanın çatışma yaşamadan kendi manevi kaynaklarından yararlanması sağlanabilir.
Bu makalede; bütüncül sağlık bakışı kapsamında, bireyin manevi boyutu tanımlanmış, bakımı etkileyen faktörler, bakımı vermede temel ilkeler kısaca özetlenerek, bireyin bu boyutuna yönelik verilmesi gereken hemşirelik bakımının içeriği betimlenmeye çalışılmıştır.

To help someone in protecting, maintaining or obtaining the entire dimensions of existence is essential for the good nursing care. In the past, spiritual dimension of an individual was evaluated only by being limited to religious connections. When the health care was started being given though a holistic approach, the spiritual dimension was evaluated as good as physical, emotional, psychological and social dimension. Today, nurses acknowledge that in welfare of an individual spiritual care is as important as physical and psychosocial requirements. On the other hand, this care scares many nurses. Spiritual care implies that nurse should fulfill and support al these requirements with appropriate strategies by identifying entire needs of an individual/patient. Care aimed at spiritual requirements, is a natural part of total care which will be easily applied to nursing process comprised of diagnosing, planning, applying and evaluating. To provide this care by utilizing the nursing process, will allow patient to take advantage of his/her own spiritual sources without experiencing any conflict. In this article, in the scope of total health concept the spiritual dimension of an individual is defined, factors afecting the care and the principles in proving the care are briefly summarized and the contents of the nursing care that should be provided toward this dimension of individual was tried to be described.

GİRİŞ
Bir bireyin varoluşunun tüm boyutlarını korumasında, sürdürmesinde veya elde etmesinde ona yardımcı olmak iyi hemşirelik bakımının temelidir. Geçmişte, bireyin ruhsal boyutu yalnızca dinsel bağlantılarla sınırlı kalarak değerlendirilmekteydi. Bireylere sağlık bakımının holistik bir yaklaşımla verilmeye başlanmasıyla, manevi boyut diğer boyutlar (fiziksel, emosyonel ve psikososyal boyut) kadar iyi değerlendirilerek önem kazanmıştır. "Holistik bakım" terimi 1980 yılında Rogers, Parse, Newman gibi hemşire teorisyenlerle hemşirelik literatürüne girmekle birlikte, tarihsel süreçte hemşireler bireylere geleneksel olarak holistik bir yaklaşım içinde bakım vermişlerdir (Cox 2003). Hemşirelik tarihinde hemşireliğin yalnızca fiziksel bakım veren bir meslek olarak tanımlandığı herhangi bir dönem yoktur. Hemşireliği meslek olarak var eden Florence Nightingale, sadece geleneksel hıristiyanlık değerlerini değil otonomi, profesyonellik gibi bazı modern hemşirelik değerlerini de ortaya koymuş holistik bir bakış açısına sahip bir düşünürdü. Onun bu düşüncesini aşağıdaki ifadeleri açıkça betimlemektedir; "Sağlık için, manevi gereksinimler vücudu oluşturan fiziksel organlar kadar önemli bir öğedir, hepimizin gözlemlediği fiziksel durum zihnimizi ve ruhumuzu etkileyebilir". Bir birey ruhsal ve duygusal olarak yaralandıysa ve zarar gördüyse fiziksel hastalıklar da ortaya çıkabilir" (Hutchinson 1997). Uluslararası Hemşireler Birliği (ICN)'ne göre (1973), sağlığı koruma ve geliştirme, hastalıkları önleme, acıyı dindirme hemşirenin fonksiyonudur. Bu bakış açısıyla, bireyin manevi boyutuna ilişkin bakım verilmesi de hemşirenin fonksiyonunun bir parçası olmalıdır. Amerikan Holistik Hemşireler Birliği iyi sağlığı, vücut, beyin ve ruh arasındaki uyum düzeyi olarak tanımlamaktadır. Bu nedenle, bireyin varlığının tüm boyutlarının bütünlüğünün korunması ve sürdürülmesinde bireye yardımcı olmak için hemşirelerin, tüm bu alanların bakımını sağlayacak şekilde hazırlıklı olması gerekmektedir (Hutchinson 1997, Stranahan 2001).
Hemşirelik bugün manevi bakıma nasıl bakmaktadır? Hemşirelik literatüründe uzun bir süre manevi bakıma ilişkin bilgiler, inanç sistemleri ve dini uygulamalara yönlendirilmiştir. İnsanın manevi boyutu düşünüldüğünde, manevi boyuta yönelik bakım için, sadece din görevlisinin hastaneye çağrılmasıyla sınırlı dini fonksiyon ve uygulamaların yetersiz olacağı açıktır. Günümüzde fiziksel ve psikososyal boyutun üstünde ve varolmanın daha ötesinde bir boyut olan manevi boyuta yönelik hemşirelik bakımının önemi hemşireler tarafından kabul edilmektedir. Öte yandan bu bakım bir çok hemşireyi korkutmaktadır. Manevi gereksinimler; bireyin manevi yoksunluğunu azaltacak veya manevi gücünü destekleyecek gerekliliklerdir. Bu yönde verilecek bakım hemşirenin, bireyin manevi gereksinimlerini tanılayarak, uygun girişimlerle karşılaması ve desteklemesi olarak tanımlanabilmektedir (Carroll 2001, Govier 2000).
Bu makalenin amacı; ülkemizde henüz literatürde yeterince vurgulanmayan, hemşirelik bakımının manevi boyutunun ele alınarak, hemşirelerin bu konuya dikkatinin çekilmesidir.

Şafak ERGÜL * , Ayla BAYIK **
* Araş.Gör., Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, İzmir
** Prof.Dr., Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, İzmir
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg 2.JPG (25,3 KB (Kilobyte), 25x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 886.pdf (249,2 KB (Kilobyte), 60x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bakım, hemşirelik, manevi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:13 .