Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Diyaliz Hastalarında Uyku Kalitesi Ve Yaşam Kalitesi Arasındaki İlişki

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Diyaliz Hastalarında Uyku Kalitesi Ve Yaşam Kalitesi Arasındaki İlişki ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Dıyalız Hastalarında Uyku Kalitesi Ve Yasam Kalitesi Arasındaki Ilıskı-The Relationship Between Quality Of Sleep And Quality Of Life In Dialysis Patients Bu çalisma diyalize giren son dönem böbrek yetmezliği olan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 05.04.10, 08:25
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Diyaliz Hastalarında Uyku Kalitesi Ve Yaşam Kalitesi Arasındaki İlişki

[coverattach=1]Dıyalız Hastalarında Uyku Kalitesi Ve Yasam Kalitesi Arasındaki Ilıskı-The Relationship Between Quality Of Sleep And Quality Of Life In Dialysis Patients
Bu çalisma diyalize giren son dönem böbrek yetmezliği olan hastalarda, uyku kalitesi ve yasam kalitesi arasindaki ilişkiyi incelemek amaciyla tanim-layici olarak yapilmistir. Arastirmaya 3 Nisan-10 Haziran 2003 tarihleri arasinda E.Ü. Tip Fakültesi Hastanesi Diyaliz Ünitesi ve Ege Bilim Özel Diyaliz Merkezi'nde kronik diyaliz tedavisi (hemodiyaliz ve periton diyalizi) gören 105 hasta alinmistir.
Veri toplama araci olarak; Hasta tanitim Formu, Pittsburg Uyku Kalitesi indeksi ve SF-36 Yasam Kalitesi Ölçegi kullanilmistir. Verilerin degerlendiril-mesinde; "Student t" testi, "Tek yönlü varyans" analizi, "Kruskal Wallis" analizi ve "Spearman korelasyon" analizi kullanilmistir.
Diyaliz tedavisi gören hastalarin %45'inin kötü uykuya sahip olduklari; yas ve medeni durumun uyku kalitesini etkiledigi saptanmistir. Hastalarin ya¬sam kalitelerinin "orta düzey"de oldugu ve kötü uykuya sahip olanlarin yasam kalitesinin daha düsük oldugu saptanmistir.
Sonuç olarak; bu çalismada kötü uykunun diyaliz hastalarinda *** oldu-gu ve uyku kalitesinin yasam kalitesini dogrudan ve olumsuz olarak etkiledigi belirlenmistir.

This study was planned descriptively in order to determine the relationship between sleep quality and health-related quality of life in dialysis patients. This study included 105 patients receiving dialysis at Ege University Hospital Dialysis and Ege Bilim Dialylis center between 03 April-10 June 2003.
Patients Recognition Form, Pittsburg Sleep Quality Index, and SF-36 Quality of Life Scale were used to collect data. In the evaluation of data "Student's t" test, "one way variance" analysis, "Kruskall Wallis" analysis and "Spearmen correlation analysis" were used.
Fourty-five percent of patients who has been treated with dialysis reported that they had a poor sleep; also that age and maritual status affect on the sleep quality. It was found that quality of life patients had "mild level" and those who had poor sleep received lower quality of life.
In consequence; in this study it was determined that poor sleep had common in dialysis patients and sleep quality had a direct and adversily affects on the quality of life.

GIRIS
Kronik böbrek yetmezliği (KBY) renal fonksiyonların kronik ve geri dönüşsüz kaybidir. Son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) geliştiğinde hastaya hemodiyaliz, periton diyalizi veya böbrek transplantasyonu gibi renal replasman tedavilerinden birisi uygulanmaktadir. Yaklasik 40 yil önce diyaliz tedavisine baslanmasina karsin SDBY olan hastalarin ya¬sam süreleri ve yasam kaliteleri istendik düzeyde degildir (9). Stres, depresyon ve anksiyete, anemi, tedavinin sinirlamalarini içeren çesitli faktörlerin bu probleme katkida bulundugu bildirilmektedir (24).
Uyku tüm bireylerin yasami için gereklidir. Normal yaslanmadaki degisiklikler, tibbi, psikiyatrik ve psikososyal problemler uyku seklini ve kalitesini degistirerek eriskin bireylerin yasam kalitesini etkileyebilir (28). Uyku bozukluklari SDBY olan hastalar tarafindan siklikla bildirilen bir semptomdur (13, 15, 16, 19, 27). Yapilan çalismalarda; subjektif uyku sorunlari prevalansinin son dönem böbrek yetmezligi hastala¬rinda; % 50-80 oraninda oldugu bildirilmektedir (6, 18-19, 23, 31-32). Diyaliz tedavisi gören hastalar kronik uyku bozukluklarini yasamak-tadirlar. Üremik hastalarda, derin uyku süreleri kisalmis ve toplam uyku süresi azalmistir. Artmis BUN seviyelerindeki artis ile uyku bozuk-lugunun ciddiyeti arasinda pozitif korelasyon vardir (17).
Nefrologlar ve nefroloji hemsireleri, hastalarin uyku bozukluguna iliskin sikayetlerinin yaygin oldugunu gözlemlemektedirler (26). Uzun süre devam eden uyku bozuklugu gündüz uyuklamaya, mental keskin-ligin azalmasina, genel sagligin ve fonksiyonlarin bozulmasina neden olur; böylece SDBY olan hastalarin yasam kalitesini de etkilemektedir (12). Bu nedenle hemsirelik uygulamalarinda temel amaç; uyku prob¬lemlerinin erken taninmasi ve uyku kalitesinin gelistirilmesidir (12, 26).
Uyku sorunun çözülmesi hastanin yasam kalitesinde artisin bir göster¬gesi olarak belirtilmektedir (19).
Bu çalisma diyalize giren son dönem böbrek yetmezligi olan has¬talarda, uyku kalitesi ile yasam kalitesi arasindaki iliskiyi incelemek amaciyla yapilmistir.

Yasemin -KUZEYLİ YILDIRIM* -Çiçek FADILOGLU -Asiye DURMAZ AKYOL -Betül ÜNAL*
Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Dr. MESS Diyaliz Ünitesi
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg uyku kalitesi.jpg (10,8 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled4.pdf (64,6 KB (Kilobyte), 188x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
arasındaki, diyaliz, hastalarında, kalitesi, uyku, yaşam, ılişki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 00:08 .