Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Stomalı Bireylerde Hemşirenin Rolü

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Stomalı Bireylerde Hemşirenin Rolü ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Stomalı Bireylerde Hemşirenin Rolü-Role Of The Nurse In Patıents Wıth Stoma: Revıew Stoma açılması yaşam tarzı değişikliğine neden olabilen ve yaşam kalitesini etkileyen girişimlerdendir. Stoma açılmasını gerektiren en yaygın neden

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 12.04.10, 09:59
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Stomalı Bireylerde Hemşirenin Rolü

[coverattach=1]Stomalı Bireylerde Hemşirenin Rolü-Role Of The Nurse In Patıents Wıth Stoma: Revıew
Stoma açılması yaşam tarzı değişikliğine neden olabilen ve yaşam kalitesini etkileyen girişimlerdendir. Stoma açılmasını gerektiren en yaygın neden bağırsak kanserleridir. Stoma, daha uzun yaşam süresi ve yaşamda iyileşme sağlamak için açılmaktadır. Stomalı bireyler fizyolojik, psikolojik ve sosyal olmak üzere pek çok problemle karşılaşabilmektedir. Aile ilişkileri ve sosyal yaşantıları olumsuz yönde etkilenmekte ve kendilerini toplumdan soyutlama eğilimi göstermektedirler. Stomaya bağlı yaşanan sorunlar, beden imajı ve yaşam tarzının değişmesi, benlik saygısının azalması, yaşam kalitesindeki değişiklikler; bireyin stomaya ve stomalı yaşamaya uyumunu gerektirmektedir. Stoma açılması ile meydana gelen bireylerin fiziksel görünümlerindeki değişiklikler cinsel yaşamlarını da etkileyebilmektedir. Stomalı bireylerin yaşadıkları bu sorunlar uygun bakım, eğitim ve danışmanlıkla kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.
Bu nedenle bu hastalara verilecek bakım, eğitim ve danışmanlık hizmetleri fiziksel, sosyal ve psikolojik yönleri içeren bir bütünlük içinde olmalıdır. Stomalı bireyin bütüncül yönden değerlendirerek ortaya çıkabilecek potansiyel veya gerçek sorun alanlarının belirlenmesi, hastaların kendine güven ve saygılarının devamı için gerekli olan sürekli desteğin sağlanması ve diğer sağlık çalışanları ile işbirliği kurulmasında hemşirelere önemli roller düşmektedir.

Creation of a stoma is an intervention which can lead alterations in life-style and affect quality of life. Intestinal and colon cancers are the most common reasons to apply stoma. Stoma is applied to have a longer survive and improve quality of life. Patients with a stoma may face with many problems mostly physiological, psychological and social. Relations with family members and social life is affected in a negative way and patients tend to isolate themselves from the society.
The patient must cope with loss of an important function of body, loss of body image, alterations in physical funtions and personal care in addition to a major surgery recovery. Physical change after application of stoma can affect sexual life as well. Although physical problems which patients face with decreases in time by the help of appropriate care, training and consultancy; social and psychological problems last.
Nurses have very important role within wholistic approach for determining major problem areas, giving support for the conservation of the patients***8217; self-esteem and generating good relations with the healthcare team. Maintaning the best possible health status, meeting the requirements about treatment, care and daily activities, minimizing and preventing the problems can be managed by nursing interventions.

Tıp ve teknoloji alanındaki gelişmeler, erken tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile hastalıklara bağlı ölümler azalmakta ve beklenen yaşam süresi uzamaktadır. Yaşanan bu gelişmeler aynı zamanda bireylerin yaşam tarzında da değişikliklere yol açabilmektedir. Bireylerde yaşam tarzı değişikliğine neden olabilen ve yaşam kalitesini etkileyen girişimlerden biri de bağırsak stoması açılmasıdır.1-6 Stoma açılmasını gerektiren en yaygın neden bağırsak kanserleridir. Bağırsak stoması ayrıca Crohn hastalığı, divertikülit, travma, ileus, ülseratif kolon ve familial adenomatoz koli gibi hastalıklar nedeniyle de açılmaktadır.7 Dünyada her yıl 782 bin bireyde görülen bağırsak kanseri, dünyada 3., Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa***8217;da 2. ölüm nedenidir.8-10 Bu olguların büyük bir kısmında bağırsak stoması açıldığı düşünülürse kanser ve stoma, hastaların hayatını etkileyen 2 durumun birlikteliği olarak önem kazanmaktadır.
Bağırsak stoması, hastaların daha uzun süre yaşamalarını sağlayabilmek, sağlıklı, üretken biyaşama dönmelerine yardımcı olabilmek ve yaşamlarını iyileştirebilmek için açılmaktadır. Ancak stomalı bireyler fizyolojik, psikolojik ve sosyal olmak üzere pek çok problemle karşılaşabilmektedirler.1,3,5,11-16 Stomalı bireylerin yaşadıkları bu sorunlar uygun bakım, eğitim ve danışmanlıkla bir süre sonra kısmen ya da tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle bu hastalara verilecek bakım, eğitim ve danışmanlık hizmetleri fiziksel, sosyal ve psikolojik yönleri içeren bir bütünlük içinde olmalıdır. Bu bütüncül hizmetin sağlanmasında stoma bakım hemşirelerine önemli roller düşmektedir.

Sultan AYAZ
Gazi Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, ANKARA
Hemşirelik Bilimleri
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Patıents Wıth Stoma.jpg (16,4 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Stomalı Bireylerde Hemşirenin Rolü.pdf (97,5 KB (Kilobyte), 305x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bireylerde, hemşirenin, rolü, stomalı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:50 .