Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Üniversite Öğrencilerinin İlaç Kullanım Durumlarının İncelenmesİ

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Üniversite Öğrencilerinin İlaç Kullanım Durumlarının İncelenmesİ ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Ünıversıte Ögrencılerının Ilaç Kullanım Durumlarının Incelenmesı-The Investıgatıon Of The Unıversıty Students' Drug Usage Tanimlayici tipte olan bu çalisma, üniversite öğrencilerinin ilaç kullanim durumlarını incelemek amaciyla yapilmistir. Arastirmanin örneklemini Ege Üniversitesine

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.04.10, 06:58
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Üniversite Öğrencilerinin İlaç Kullanım Durumlarının İncelenmesİ

[coverattach=1]Ünıversıte Ögrencılerının Ilaç Kullanım Durumlarının Incelenmesı-The Investıgatıon Of The Unıversıty Students' Drug Usage
Tanimlayici tipte olan bu çalisma, üniversite öğrencilerinin ilaç kullanim durumlarını incelemek amaciyla yapilmistir. Arastirmanin örneklemini Ege Üniversitesine bagli fakülte ve yüksekokullarda yaz okuluna devam eden 250 öğrenci olusturmustur. Veriler anket formu kullanilarak toplanmistir. Verilerin analizinde ki-kare önemlilik testi kullanilmistir. Sonuç olarak, üniversite öğrencilerinde reçetesiz ilaç kullanma oraninin yüksek oldugu ve kiz öğrenciler¬de agrilarini ilaç kullanmadan geçirme oraninin erkek öğrencilerden daha yüksek oldugu saptanmistir.

This descriptive study was carried out to investigate the drug usage of the university students. The sample of the study consist of 250 students attending to summer schools in Faculties and High Schools of Ege University. Questionnaire form was used in collecting of data. Datas were analized by using Chi-square importance test. As a result, it was determined that the rate of drug usage without prescription was high between university students and the rate of relieving their pain without drugs in the female students were more higher than male student.

GIRIS
Tedavi edici hizmetlerde önemli rol oynayan ilaçlarin kötü kullanimi, Dünya Saglik Örgütü tarafìndan "Kabul edilebilir bir tibbi gerekçe ile iliskili olmadan, zaman zaman veya devamli olarak asiri derecede ilaç kullanimi" olarak tanimlanmaktadir. Ülkemizde hasta sayisinin fazla olmasi nedeniyle tani konulmasi ile ilgili güçlükler ya da gecikmeler, hastalardaki asiri ilaç alma istegi, hekime istenilen ilaçlari yazdirma gibi degisik nedenlerle asiri ilaç tüketimi önemli bir sorun olusturmaktadir (Tuglular 1987). Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanimi, tani ve tedavide neden olan güçlüklerin yanisira maliyet açisindan hem bireyi hem de kamuyu gereksiz masrafa sokmaktadir. Ülkemizde çok yaygin olan reçe¬tesiz ilaç kullanimi bu konudaki sakincalari daha da arttirmaktadir (Bodur ve ark. 1996).
Bazi ilaçlarin kötü kullanimi, bazen çok ciddi yan etkilere, aliskanlik ve tutku derecesinde bagimliliga neden olur (Köknel 1978). Tibbi olmayan sekilde özellikle bagimlilik olusturan ilaçlarin kullanilmasi, o ilaca karsi bagimlilik meydana gelme riskini artirmaktadir. Günümüzde bireyler, çevrenin önerisiyle ya da kendi karariyla hekime danismadan bagimlilik yapmayan diger ilaçlari (antibiyotikler, vitaminler, zayiflatici ilaçlar) kullanmaktadir. Bunun sunucu olarak toplumda birçok zehir¬lenmeler ya da ilaçlara karsi duyarlilikta azalmalar görülmektedir (Dök-menci 1995). Reçetesiz ilaç kullaniminin, semptomlari gizleme ve hasta¬ligin tanilamasini geciktirme ve diger birçok sakincalari da bulunmak¬tadir. ilaçlarin asiri derecede tüketilmesi ilaca bagli istenmeyen etkileri de beraberinde getirir (Dipalma 1989, Fadiloglu ve ark 1989, Tuglular 1987, Meyers ve ark.1989). Basit bir yan etkiden öldürücü bir zehirlen¬meye kadar gidebilen olaylara neden olabilen ilaçlar, bu kadar dikkat¬sizce ve sorumsuzca yazilmamali ve kullanilmamalidir. Ülkemizde en fazla antibiyotik, analjezik, antipiretiklerin ve psikotrop ilaçlarin tüketil-digi bilinmektedir (Fadiloglu ve ark. 1989).
Ankara'da 18 yas üstü bireylerin agri kesici ilaç kullanimi konusunda yaptiklari bir çalismada, bireylerin agri kesicileri en *** bas agrisi durumunda kullandigi, en *** parasetamol türü ilaçlari kullandiklari ve %57.8'inin reçetesiz agri kesici ilaç kullandigi saptanmistir (Önder ve ark.2002). Evlerde fazla ilaçlarin bulunmasi da toplumdaki bireylerin reçetesiz ilaç kullanmalarina zemin hazirlayabilir. Konya'da yapilan bir çalismada, evlerin %75'inde fazla ilaç bulundugu ve ilaçlar arasinda ilk sirayi analjezik ve antibiyotiklerin aldigi saptanmistir (Bodur ve ark. 1996). Bireylerin agri deneyimleri ile agrilari oldugunda buna yönelik yaklasimlarinin incelendigi bir çalismada %56.2 orani ile bas agrisinin birinci sirada yer aldigi ve egitim düzeyi düstükçe komsu önerisi ile analjezik ilaç alma egiliminin arttigi saptanmistir (Aslan, issever, Özyalçin,1997).
ilaçlarin ve diger maddelerin gençler tarafindan kullanilmasi önemli bir halk sagligi sorunudur. Yapilan bir çalismada, lise ögrenci-lerinde sürekli metamphetamin kullanma orani %6.7, nonterapötik trankilizan kullanim orani %11.4, steroid kullanimi %4 olarak bulunmustur (Schiffman, 2004). Sigara içen, alkol alan ve/veya ilaç alan gençlerin saglik durumlari, bu davranislardan kaçinanlara göre daha kötüdür. Ilaç ve madde kullanimi bilissel ve davranissal sorunlarla baglantilidir ve erken eriskinlik dönemlerinde solunumsal sorunlara yol açar. Ilaç kullanan gençlerde depresyon, saldirgan davranis, intihar düsünceleri gelisebilir ve bunlarin birçogu HIV ve diger enfeksiyonlar açisindan risk altindadirlar (Schiffman, 2004). Yas ve saglik bilgisi açi¬sindan belirli özelliklere sahip olan üniversite ögrencileri, mental saglik-larini etkileyen ve psikoaktif ilaç kullanimlarina yol açan yogun entelek¬tüel çaba ve yüksek stres nedeniyle belirli risk faktörlerine maruz kalirlar (Cabrita 2004). Ülkemizde üniversite ögrencilerinin ilaçlara kolaylikla ulasabilmesi, ögrenciler arasinda ilaçlarin bilinçsizce ve yanlis tüketilmesine yol açmaktadir. Yüksel ve ark.'nin, 1994 yilinda Anka-ra'daki üniversitelerde ögrenim gören 1382 ögrenciyle yaptiklari bir çalismada, ögrencilerin son bir yil içinde trankilizan grubu ilaçlari %6, sedatif türü ilaçlari %4, opioid grubu ilaçlari %5 oraninda kullandiklari saptanmistir (Yüksel ve ark. 1994). Yüksek ögrenimde alkol ve diger ilaçlarin kullanimini önlenmek amaciyla yapilan kapsamli bir programin yürütülmesi sirasinda, ögrencilerde partilerde ilaç alma isteginin ve akademik performansi düsük oldugunda ilaci birakma sikliginin arttigi, ancak sonuçta bu programin kisa süreli ve sinirli etkisi oldugu saptan-mistir (Licciardiane 2003). Kilise ile baglantisi olan bir üniversi-tede madde kullaniminin incelendigi bir arastirmada, ögrencilerin %46'sindan daha azinin yasaminda en az bir kez alkol aldigi, %28.5'inin sigara içtigi, %20'sinden azinin marihuana kullandigi, ancak bu oranlarin ulusal bir kiyaslama grubundan nispeten anlamli derecede düsük oldugu saptanmistir (Hopkins at all 2004).
Çocuklarda ve gençlerde hemsirelik bakiminin amaçlari, madde kullanimina baslamayi ve bunun düzenli kullanima veya bagimliliga dönüsmesini önlemektir. Ilaç ve madde kullanimina baslama ve sürdür¬me birçok faktöre bagli oldugundan, bu nedenlere yönelik önleme stra¬tejileri gelistirilmelidir. Toplumda gençlere hizmet veren hemsireler, ilaç kullanimi konusunda bireysel ve ailesel riskleri belirlemeli ve gerekli girisimlerde bulunmalidir. Hemsireler, kendi toplumlarinda mevcut ön¬leme programlarini ve bunlarin maddi kaynaklarini bilmeli ve bu programlarin gelistirilmesine ve yürütülmesine katkida bulunmalidir
(Schiffman, 2004).
Ülkemizde ekonomik sikinti, sosyal güvencenin olmamasi nedeni ile saglik kurumuna basvuramama, saglik kurumuna basvuracak zaman bulamama, stres ve psikolojik sorunlar gibi nedenlerle üniversite ögrencilerinin ilaçlari bilinçsizce ve yanlis tükettikleri gözlenmistir.
Bu arastirma; üniversite ögrencilerinin ilaç kullanim durumlarini ve bunu etkileyen etmenleri incelemek amaciyla yapilmis olup arastirma sonuçlarinin, üniversite ögrencilerinde yanlis ilaç kullaniminin nedenle¬rinin saptanarak bunlarin önlenmesine yönelik girisimlere temel olustu-racagi düsünülmektedir.

Sinem IPTES - Leyla KHORSHID
Ege Üniversitesi Hemsirelik Yüksek Okulu 35100 Bornova IZMIR
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg drug usage without prescription.jpg (36,8 KB (Kilobyte), 19x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled8.pdf (53,2 KB (Kilobyte), 47x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
durumlarının, kullanım, öğrencilerinin, üniversite, ılaç, ıncelenmesı

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 02:29 .