Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Tüberkülozlu Hastaların Evde Bakım Tercıhlerının Saptanması

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Tüberkülozlu Hastaların Evde Bakım Tercıhlerının Saptanması ile ilgili bilgiler


Tüberkülozlu Hastaların Evde Bakım Tercıhlerının Saptanması-Determining Home-Care Predilection Of Patients With Tuberculosis Bu arastirma tanimlayici bir arastirma olup, 15 Aralik 1999-15 Haziran 2000 tarihleri arasinda Erzurum Gögüs Hastaliklari Hastanesinde yatarak

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.04.10, 09:29
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Tüberkülozlu Hastaların Evde Bakım Tercıhlerının Saptanması

Tüberkülozlu Hastaların Evde Bakım Tercıhlerının Saptanması-Determining Home-Care Predilection Of Patients With Tuberculosis
Bu arastirma tanimlayici bir arastirma olup, 15 Aralik 1999-15 Haziran 2000 tarihleri arasinda Erzurum Gögüs Hastaliklari Hastanesinde yatarak te¬davisi süren tüberkülozlu hastalarin evde bakim tercihlerini saptamak amaciyla yapilmistir. Arastirmanin evrenini ve örneklemini tüberküloz tanisiyla en az 2. kez hastaneye yatan 56 hasta olusturmustur. Veri toplama araci olarak arasti-ricilar tarafindan hazirlanan soru formu kullanilmistir. Verilerin değerlen¬dirilmesinde yüzdelik, ki-kare ve Mann Whitney U testi kullanilmistir.
Arastirma sonucunda hastalarin %80.4'ünün 50 yas ve altinda oldugu, %51.8'inin evde bakimi tercih ettikleri, evde bakim tercih nedeni olarak %51.8'inin evin sakin, rahat, huzurlu ve bilinen bir ortam olmasini gösterdikleri saptanmistir. Aylik kazanç ortalamasi düsük olan hastalarin evde bakimi tercih ettikleri belirlenmistir.

The present researchis a descriptive study and it was conducted to determine the home-care predilections of hospitalized patients with tuberculosis at Erzurum Chest Diseases Hospital between December 15, 1999 and June 15, 2000. The study covered 56 patients hospitalized at least second times with the tuberculosis diagnosis. A questionnaire prepared by the researchers was used as data gathering tool. Percentages, chi-square test, and t-test were used in the evaluation of the data.
As a result of the study, it was determined that 80.4 % of the patients were 50 years old and younger, 51.8 % preferred home-care, and 51.8 % claimed that the reason of their preference of home-care was that their homes were quiet, comfortable, peaceful, and familiar environments. It was seen that the patients with low monthly income preferred home-care.

GIRIS
Tüberküloz binlerce yildan beri insan sagligini tehdit eden bir hastaliktir (Tan1996, Bayindir 1990). Gelişmekte olan ülkelerin önemli bir sorunu olmakla beraber gelişmiş ülkeler arasinda da hala önemini yitirmemistir (Tan 1996, Akyol, Ergün 1996, Çelik ve ark. 1997, Çam 1989).
Her yil dünya nüfusunun tüberküloz basili ile enfekte olmak¬tadir (Türkiye'de Tüberkülozun Kontrolü Için Kilavuz SBVSD 1999). Gelismekte olan ülkelerde ise tüberküloz olgularinin %95'i (8 milyondan fazla) tüberküloz olgularidir ve bunlarin %99'unun ölümle sonuçlandigi bildirilmektedir (Akyol, Ergün 1996, Çelik ve ark96, Çelik ve ark). Tani konan her üç hastadan birisinin ölüyor olmasi, dünyada tüberküloz hastalarinin yeterince tedavi ve bakim almadiginin açik bir göstergesidir (Türkiye'de Tüberkülozun Kontrolü Için Kilavuz SBVSD 1989, Kocabas 1991). 2015 yili tahminlerine göre ise tüberküloz gelismekte olan dünya ülkeleri için önemli bir problem olmaya devam edecektir (Bilgiç 1991).
Ülkemizde ise 1997 verilerine göre morbidite orani yüz binde 33.1, olgu sayisi ise 20.778'dir. Bu hastalarin çogu da genç yastadir (SBVSD 1999). 1998 verilerine göre ise 12-15 milyon enfekte kisi vardir ve ne ya¬pilirsa yapilsin bu enfekte kitleden her yil 30-40 bin yeni hastanin çikacagi kaydedilmektedir (Bilgiç 1991). Bu sonuçlar tüberküloz soru¬nunun ülkemizde halen önemini koruyan ve uzun yillar önemini koru¬yacak bir saglik sorunu oldugunu göstermektedir (Çelik ve ark. 1997).
Tüberküloz sorunu özellikle Dogu Anadolu Bölgesi'nde daha da belirgindir. 1995 yili verilerine göre Dogu Anadolu'da tüberkülozdan ö¬lenlerin sayisi 26'dir. Ayni yil Erzurum'da ölenlerin sayisi 8 (Hayati Is-tatistikler 1995, 1998), 1997'de ise 7'dir (Hayati istatistikler 1997,1998).
Tüberkülozlu hasta ve yakinlari sosyal yönden dislanma korkusu ile tanilarini saklama egilimi gösterirler. Bu da tedavinin aksamasina, hastanin üzüntü ve suçluluk duymasina, diger sahislar için de enfek¬siyon kaynagi olusturmasina neden olmaktadir (Tan 1996, Birol, Akde¬mir ve Bedük 1991).
Bu tür risklerin ortadan kaldirilmasi için evde hastanin kendi kendine gereksinimlerini karsilayip karsilamadigi kontrol edilmeli ve gereksinimi oldugu konularda desteklenmelidir (Birol, Akdemir ve Bedük 1991, Öztek 1994, Aktas 1992). Fakat saglik örgütlenmesinde hastane-dispanser iliskilerinde kopukluk olmasi nedeniyle hastalarin hastaneden taburcu olduktan sonra ev kosullarinda izlenip denetlen¬mesi yapilmamaktadir (Kocabas 1991, Kocabas ve ark. 1994, Aktas ve ark. 1998).

Evde bakim, birey ve ailesinin fiziksel, duygusal, sosyal, ekonomik ve çevresel tüm boyutlari ile dikkate alinmasini gerektiren multidi-sipliner bir ekip çalismasidir (Aktas 1992, Nahcivan 1999, Aksayan S 1998). Bakimi alan, sunan ve finanse edenler yönünden kabul gören bu yaklasim ile birey ve ailesinin saglik bakimina katilimi artar hastanede yatis süresi ve maliyeti azalir (Nahcivan 1999). Tüberküloz gibi bulasici enfeksiyon hastaliklarinda evde bakimin gerekliligi kaçinilmazdir (Rice 1996). Ancak ülkemizde bu konuya yeterince önem verilmedigi ve evde hastalarin kendi kaderleriyle bas basa birakildiklari bilinmektedir (Aksayan ve Cimete 1998).
Tüberkülozlu kisinin tam tedavi olabilmesi etkin ve sürekli hemsi-relik bakimini gerektirir. Hemsirenin bu alandaki sorumlulugu hastanin hastaligina ve ilaç tedavisine uyumunu saglamakla baslar ve bütün tedavi boyunca mesleki bilginin yaninda sabir, anlayis ve hosgörü de gerektirerek sürer. Hemsire hastanin tedaviye baslamasini ve evinde düzenli sürdürmesini saglamalidir. Bu noktada hemsire, hasta ve aile¬sini yakindan taniyarak ailenin olanaklarini belirlemeli ve hastanin te¬davisini sürdürmesini saglamalidir (Birol, Akdemir ve Bedük 1991, Rice 1996). Yardim gerekiyorsa, hasta ve ailesinin yardim kaynaklari ile ileti-simini saglamalidir (Rice 1996). Hemsire her durumda hasta ve ailesine tüberküloz hakkinda bilgi vermeli ve hastaligin bulasmasini önlemek için hem hasta hem saglam kisileri bu konuda egitmelidir (Birol, Akdemir ve Bedük 1991).
Bu düsüncelerden yola çikarak yapilan bu çalisma tüberkülozlu hastalarin evde bakim gereksinimlerini saptamak amaciyla planlanmis ve uygulanmistir.
1.JPG
Sibel KARACA SIVRIKAYA. Seher ERGÜNEY
Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Iç Hastaliklari Hemşireliği Anabilim Dali, Erzurum
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled9.pdf (51,1 KB (Kilobyte), 37x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bakım, evde, hastaların, saptanması, tercıhlerının, tüberkülozlu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:15 .