Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Ev İçİ Şiddetin Yönetiminde Acil Servis Hemşiresinin Rolü

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Ev İçİ Şiddetin Yönetiminde Acil Servis Hemşiresinin Rolü ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Ev Içı Sıddetın Yönetımınde Acıl Servıs Hemsıresının Rolü-Emergency Nurse Role In Domestic Violence Management Siddet; çocukta, gençte, kadinda ölüme ve kalici fonksiyon bozukluklarına neden olabilmektedir. Pek çok kadin, çocuk, genç

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.05.10, 07:15
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Ev İçİ Şiddetin Yönetiminde Acil Servis Hemşiresinin Rolü

[coverattach=1]Ev Içı Sıddetın Yönetımınde Acıl Servıs Hemsıresının Rolü-Emergency Nurse Role In Domestic Violence Management
Siddet; çocukta, gençte, kadinda ölüme ve kalici fonksiyon bozukluklarına neden olabilmektedir. Pek çok kadin, çocuk, genç polis tarafindan siddet riski ya da şiddete bagli yaralanma nedeni ile acil servise getirilmektedir. Benzer olarak çogunlukla kadin grup ev içi siddete bagli yaralanma ile acile gelmekte ve uzun zamandir çocuklarinin da benzeri kötü davranis ile karsi karsiya olduklarini belirtmektedir. Bu gözden geçirme yazisi ev içi siddete bakis açisi saglamasi açisindan önemlidir. Acil bakim profesyonelleri, ev içi siddete bagli yaralanmalarin akut tedavisinde gelecekte ve varolan risk faktörlerinin tanilanmasinda ve siddete verilecek tepkinin ortaya konulmasinda önemli rol oynamaktadirlar.

Violent injury remains a major cause of death and disability for children, youth and women.Most youth and adolescents and women with or who are at risk for violence-related injuries present in emergency department (ED) settings, although some come to the attention of the police. Similarly, many women group present to EDs with injuries related to domestic violence, and it is well described that children exposed to such situations suffer both short- and long-term consequences from these exposures. Given the significance of these review with respect to the domestic violence, it is important for emergency care professionals to consider the roles they can play in the acute management, assessment for future risk, screening for risk, and follow-up services involved in the response to domestic violence injury.

GİRİŞ
Acil servis ortami çogu zaman acil psikiyatrik olgularin, ruhsal travmalarin yani kriz olarak adlandirilan olgularin ilk degerlendirildigi yer olmustur. Strese tepki olarak gelisen bireysel travmalar da çogu zaman kriz olarak adlandirilir. Kriz durumu beklenmediktir; kontrol edilmesi güçtür, fiziksel ve psikolojik olarak ani değişiklikler içerir. Bireysel kriz yasantisinda devamli dalgalanmalar ve süregelen tehdit durumu yer alir. Yasanan kriz durumlarindan biri de ev içi siddettir. Ev içi siddetten daha çok tibbi boyutlariyla söz eden bu yazi siddetten kisi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesinin yani sira, acil serviste ev içi siddeti tanilayan ilk grup olan acil servis hemsirelerinin bu konudaki temel girisimlerini tanimlamak amacini tasimaktadir (Cooke 1992).
Insan psikolojisinde evrensel olarak varligi kabul edilen ve cinsel¬likle birlikte en güçlü iki dürtüden biri olan saldirganlik ve onun sonucu siddet, toplumda pek çok boyutta gözlemlenen bir olgudur. Siddet, içgüdüsel olarak varolan ve çevresel etkenlerden kaynaklanan bir davranis olarak görülür. Siddet çogu zaman anne, baba, çocuk, aile iliskisinde nesillerdir sürdürülen kaniksanmis davranis sekli olarak ortaya çikar. Siddet bireysel, bireyler arasi, aile ve toplum düzeylerinde pek çok faktöre bagli olarak ortaya çikabilir. Sosyal, kültürel ve ekono¬mik faktörler siddet olusumunda rol oynarlar (Türkbay, Söhmen 1998).
Dünya Saglik Örgütü siddeti söyle tanimlamaktadir: "Kisinin ken¬disine, bir baskasina veya bir gruba karsi, yaralanma, ölüm, psikolojik zarar, yoksunlukla sonuçlanan (veya sonuçlanma ihtimali yüksek olan) kasitli kuvvet kullanimi veya kuvvet kullanma tehdididir."(Saglik Ba-kanligi web sayfasi 2002).
Aile içi siddetin algilanmasi ve tanimlanmasi her zaman toplumun ve bireylerin kültürel degerleri üzerinde sekillenmektedir. Bu yüzden, siddet kullanimi toplumun benimsedigi ve mesru gördügü bir amaç için gündeme geldiginde, o davranisin siddet olarak algilanip tanimlanmasi da oldukça güç olmaktadir (Sahin, Beyazova 2001).
Amerika Birlesik Devletleri (ABD)'nde fiziksel istismarin 5-20/ 1,000 civarinda oldugu bildirilmektedir (Arthur 1997). T.C.Basbakanlik Aile Arastirma Kurumunun aile içi siddet ile ilgili olarak yaptigi bir çalismada her 100 ailenin 34'ünde kadina yönelik fiziksel siddetin var oldugu ortaya konulmustur (Gözmez ve ark 1997). Mor Çati Kadin Siginagi Vakfi Dayanisma Merkezine 1992-1995 yillari arasinda basvu-ran 550 kadinin % 84'ünün aile içi siddete maruz kaldigi bildirilmistir. Bursa il merkezinde, 2001 yilinda, 506 kadini kapsayan bir arastirmada kadinlarin % 59'unun aile içi siddete maruz kaldigi, siddeti uygulayan-larin basinda esin geldigi ve bunu anne ve babanin izledigi, siddete maruz kalanlarin % 14,5'ine fiziksel, % 33,6'sina duygusal, %45,5'ine de hem fiziksel hem de duygusal siddetin birlikte uygulandigi saptan-mistir (Arat 1995). Türkiye'de 1980-1982 yillari arasinda sekiz ilde yapilan bir arastirmada, 4-12 yaslari arasindaki 16.000 çocugun, fiziksel ve duygusal açidan istismar edilip edilmediği incelenmiştir. Kiz çocuk¬larının % 34,6'sinin, erkek çocuklarinin ise % 32,5'inin ihmal ve istis¬mar kurbani olduklari saptanmistir (Bilir 1991).
Toplumda bu kadar yaygin olarak görülen siddetin kaynagina bakildiginda; ruhsal bozukluklarin ön sirada yer aldigi görülür. ikinci sirada siddet nedeni egitimsizliktir. Ekonomik nedenler ve yoksulluk, toplumsal iletisimsizlik ve güvensizlikten sonra sayilmaktadir. Sikça vurgulanan alkol ve kumar bagimliligi da siddet nedenleri arasinda ö¬nemli bir yer tutmaktadir (Gözmez, Bayat, Sezal 1998).

*Gülseren ÜNAL **Aysegül Bilge
*Atatürk Saglik Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu **Izmir Atatürk Saglik Hizmetleri Yüksek Okulu
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg emergnurse.JPG (17,4 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled11.pdf (57,9 KB (Kilobyte), 18x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
acil, hemşiresinin, rolü, servis, ıçı, yönetiminde, şiddetin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:03 .