Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Neonatal Tetanozun (Nt) Önlenmesınde Ebe Ve Hemsırenın Rolü

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Neonatal Tetanozun (Nt) Önlenmesınde Ebe Ve Hemsırenın Rolü ile ilgili bilgiler


Neonatal Tetanozun (Nt) Önlenmesınde Ebe Ve Hemsırenın Rolü-The Role Of Midwife And Nurse In Preventation Of Neonatal Tetanus (Nt) Gelismis ülkelerde artik tarihe karismis olan yenidogan tetanozu, gelişmemiş ve gelismekte

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 04.05.10, 09:40
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Neonatal Tetanozun (Nt) Önlenmesınde Ebe Ve Hemsırenın Rolü

Neonatal Tetanozun (Nt) Önlenmesınde Ebe Ve Hemsırenın Rolü-The Role Of Midwife And Nurse In Preventation Of Neonatal Tetanus (Nt)
Gelismis ülkelerde artik tarihe karismis olan yenidogan tetanozu, gelişmemiş ve gelismekte olan ülke yenidoganlarinin yasamini tehdit etmeyi sürdürmektedir. Neonatal tetanoz(NT) hijyenik olmayan dogum uygulamalarinda umlikal kordun tetanoz bakterisine maruz kalmasi ve sinir sistemine yerlesmesi ile karakterizedir (Özgür, Özgür 1994). NT'den her yil yaklasik 400.000 bebegin öldügü tahmin edilmektedir. Dünyadaki insidansi binde 6 olarak verilirken, mortalite %50 ile 90 arasinda degismektedir. Gelismekte olan ülkelerde NT insidansi binde 5 ile 60 arasinda olup, bazi bölgelerde mortalitenin % 30-70'ni olusturur (WHO 1999, who.int). Dünya'da yillik meydana gelen 289.000 NT vakasinin 215.000'i infant ölümüyle sonuçlanmaktadir (WHO 1999, UNICEF, WHO, UNFPA 2000, basics.org/pdf). Türkiye'de Saglik Bakanligi'na 1997 yilinda 20'si Dogu ve Güneydogu illerinde olmak üzere toplam 33 NT olgusu bildirilmis, bunlarin 20'si ölümle sonuçlanmistir (Koç 2000). Türkiye'de tüm bölgelerden yetersiz bildirim yapilmakla birlikte 1999 yilinda 30, 2000 yilinda 10, 2001 ve 2002 yilinda 32 ve 2003 yilinda 41 olgu bildirilmistir. 2003 yili için NT morbidite hizi yüz binde 3, mortalite hizi yüz binde 1.5'dir (T.C. Saglik Bakanligi 2004). Dünya Saglik Örgütü tüm dünyada ortaya çikan NT olgularinin % 5'inden azinin bildirildigini tahmin etmekte ve bu nedenle de hastaligi "sessiz katil" olarak adlandirmaktadir (WHO 1999). Ölüm orani yüksek ve basit önlemlerle korunabilir bir hastalik olan NT'un önlenmesinde saglik çalisanlari arasinda ebe ve hemsirelere önemli sorumluluklar düsmektedir. Ebe ve hemsireler riskli bölgelerdeki 15-49 yas tüm kadinlarin ve tüm gebelerin bagisiklanmasi, steril dogum ortami, uygun göbek bakimi ve vakalarin bildirimi ile NT'un önlenmesini saglayabilirler.

In developed countries neonatal tetanus was lost in history but it has being have the most dangerous factor for the newborns in developing and undeveloped countries. Neonatal tetanus is caused by the joining of unhealthy birth conditioned umbilical cord and place in the nerve system of the organism. Nearly 400.000 babies are dead because of NT in every year. Incidence in the world is shown as 6%0 and the mortality is changing between 50% and 90%. In developing countries the NT incidence is between 5%0 and 6% and is same regions it causes the 30¬70% of mortality (WHO 1999, who.int). Yearly in world in 289.000 neonatal tetanus cases 215.000 is ended by infant deaths. In Turkey, in 1997, totaly 33 cases reported to Health Ministry and 20 cases from East and Southeast regions; 20% of the reported cases are ended by death (Koç 2000). In Turkey the reporting are not enough but 30 cases in 1999, 10 cases in 2000, 32 cases 2001 and 2002 and 41 cases 2003 are reported. For 2003 year the NT morbidity speed is 3 per a hundred thousand and the mortality speed is 1.5 per a hundred thousand (T.C. Ministry of Healty). World Health Organization thinks that 5% of the NT cases are reported and called this disease "silent killer" (WHO 1999). Midwives and nurses among the health professional have responsible the preventation of NT that has a high mortallity rate and be a preventable diease. Midwives and nurses can provide the preventation of NT by vaccinating all of 1549 age women who live in high risk areas or all of pregnancy, improving clean delivery and umblical cord care and reporting NT cases.

GIRIS
Tetanos, 2300 yildir korkunç bir hastalık olarak bilinmektedir. Hippocrates, bu hastaligi bir gemi sahibinde tanimlamistir. Kapodokyali Aretaeus da bu tabloyu, "bir gözlemci için insanliga yakismayan felaket, korkunç bir görünüm ve dayanilmaz aci" olarak tarif etmistir. Tamamen korunabilir oldugu halde ve modern tiptaki gelismelere karsin, hastalik hala yüzyillar önce tariflendigi sekliyle görülebilmektedir (Goray ve Çak-makçi 1993).
Gelismis ülkelerde artik tarihe karismis olan yenidogan tetanozu ekonomik, kültürel ve saglik kosullarinin yetersiz oldugu yörelerde yenidoganlari tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olmaya devam etmektedir. Clostridium tetani veya Nicolaier basilli ile olusan tetanos, yüksek ölüm orani olan ve gelismekte olan ülkelerin ciddi bir toksi-enfeksiyöz hastaligidir. Afrika ve Asya gibi bölgelerde yillik 750 ölümün oldugu tahmin edilmektedir (Guardiola ve ark. 2000, Özgür ve Özgür 1994). Clostridium Tatani ekzotoksin, tetanos toksini ya da tetanos-pazmin ve tetanos toksininin etkisini arttirdigi düsünülen tetanolizin yapimi ile hastaliga neden olur. Bu transsnaptik olarak göç eden ve özellikle inhibitör snapslarda asetilkolin salinimini inhibe eden bir nörotoksindir. Kas kontraksiyonunda karakteristik lokalize spazm ve rijiditeye yol açar. Toksin ayrica nöromüsküler kavsaklarda geçisi bloke eder ve paraliziye neden olur (Kliegmen 2001). Anaerop olan basil top¬rakta, gübreli yerlerde yasar, koyun, at gibi bir çok ot yiyenlerin midesinde çogalir ve hayvanlarin gübresi ile sporlari etrafa saçilir. Evcil hayvanlarin yasadigi bütün topraklarda sporlar bulunmaktadir. Tozla evlere, esyalara ve elbiselere bulasabilir. Tetanos bakterisi normal çevre¬nin bir parçasi olduğundan hastaligin yok edilmesi zordur. Asil önemli olan bagisiklama ve hijyenik kosullarla hastaligin önlenmesidir. Teta-nozdan korunma hem ucuz hem de etkilidir (Esen 2001, Moray ve Çakmakçi 1993, doh.gov.za7facts/stats.notes, Özgür ve Özgür 1994).
Neonatal tetanos hijyenik olmayan dogum uygulamalarinda umli-kal kordun tetanos bakterisine maruz kalmasindan kaynaklanan, ***-likla yenidogan ölümlerine neden olan önlenebilir bir hastaliktir (unicef.org, TNSA 1998). Ertem ve arkadaslari (2002) 1994-2001 yillari arasinda Diyarbakir Çocuk Hastanesine getirilen 56 Neonatal Tetanos vakasinin özelliklerini incelemislerdir. Bu inceleme sonucu vakalarin tümünün evde resmi saglik personeli yardimi olmadan dog¬mus olduklari görülmüstür (Ertem ve ark. 2002). Bulasma göbek kesilirken ya da hemen bir iki gün içinde olmussa inkübasyon süresi iki ile oniki gün arasinda degisir. Inkübasyon süresi ne kadar kisa olursa hastaligin ciddiyeti o kadar artar (Guardiola ve ark. 2000). Göbek düstükten sonra tam iyilesme olmadan enfeksiyon alinmissa klinik bulgularin çikmasi dogumdan sonra dört haftayi bulabilir. Baslangiçta emmede güçlük, asiri aglama ve huzursuzluk dikkati çeker. Ates 40-41 C'ye yükselebilir. Bebegin çene kaslarinda kisa sürede ememeyecek kadar sertlik, jeneralize kas spazmlari ve konvülziyonlar gelisir. Bebek yumruklari sikilmis, ayak parmaklari yelpaze gibi açilmis durumdadir. Kasilmalarin sikligi degisken olup kendiliginden gelisebilir ya da dokun¬ma, yüksek ses gibi ani uyaranlar sonucu ortaya çikabilir. Derin tendon refleksleri artmis olabilir ya da bas neredeyse kalçalara degecek kadar geriye dogru kivrilmis olabilir (epistetanus pozisyonu). Aglama kisa, yineleyen boguk sesle aglamaktan, bogulur tarzda sessiz aglamaya kadar degisir. Tasikardi, takipne, siyanoz gibi solunum ve dolasim güçlükleri olusabilir. Bebegin rengi normal, siyanotik ya da soktan ötürü soluk olabilir. Kasilmalari anoksi, gevseme ve yorgunluk-bitkinlik izleyebilir. Çok siddetli olgularda spazmlar sürekli olur ve apneik epizodlar eslik eder (Koç 2002).
1.jpg
Ummahan YÜCEL-Selmin SENOL
Ege Üniversitesi Izmir Atatürk Saglik Yüksekokulu, Bornova-IZMIR
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled12.pdf (117,4 KB (Kilobyte), 37x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(nt), ebe, hemsırenın, neonatal, önlenmesınde, rolü, tetanozun

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:50 .