Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Çocuk Saglıgı Ve Hastalıklarında Atravmatık Hemsırelık Bakımı (Agri Ve Agrili Uygulamalarda Hemşirelik Yaklasimi)

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Çocuk Saglıgı Ve Hastalıklarında Atravmatık Hemsırelık Bakımı (Agri Ve Agrili Uygulamalarda Hemşirelik Yaklasimi) ile ilgili bilgiler


Çocuk Saglıgı Ve Hastalıklarında Atravmatık Hemsırelık Bakımı (Agri Ve Agrili Uygulamalarda Hemşirelik Yaklasimi)-Atravmatıc Nursıng Care Of Chıldren (The Approach To The Pain In Nursing) Atravmatik bakim, saglik görevlileri tarafından terapötik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.05.10, 07:17
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Çocuk Saglıgı Ve Hastalıklarında Atravmatık Hemsırelık Bakımı (Agri Ve Agrili Uygulamalarda Hemşirelik Yaklasimi)

Çocuk Saglıgı Ve Hastalıklarında Atravmatık Hemsırelık Bakımı (Agri Ve Agrili Uygulamalarda Hemşirelik Yaklasimi)-Atravmatıc Nursıng Care Of Chıldren (The Approach To The Pain In Nursing)
Atravmatik bakim, saglik görevlileri tarafından terapötik kurallar dahilin¬de, çocuklarin hastaliklarinin iyileştirilmesi, yasamlarinin sürdürülmesinde hem çocuklar hem de aileleri üzerinde olusan fiziksel ve psikolojik baskiyi en aza indirmek amaci ile bakim verilmesidir. Atravmatik bakimda agri ve agrili girisimler önemli yer tutar. Hemsirelerin dogru agri degerlendirmesi yapma ye- tenegine sahip olmalari gerekmektedir. Atravmatik bakim; çocugun zarar gör¬meden, aile ile birlikte en iyi bakim almasini saglar. Çocuk ve ailesine yönelik stresörlerle yasamlarini devam ettirmelerinde atravmatik bakim gereklidir.
Atraumatic care in pediatrics.jpeg
Atraumatic care is used to minimize the physyological and physicological thereats of the sick children and their families by the health professions. Atraumatic care is necessory in the management of the pain in children Nurses should know how to appraise correctly the pain of the sick children.. Atraumatic care consider the best care with the family without damage. The stressors of the family and the child need atraumatic care to handle their lives.

GIRIS
Çocuk sagligi alaninda büyük ilerleme saglanmasina karsin, ço¬cuk hastaliklarinin tedavileri, travmatik, aci ve endise verici olmaya devam
etmektedir. Hasta olan ya da herhangi bir travma ile karsilasan çocuklar ve ailelerinde meydana gelen stresi azaltmak için, profesyonel bakim gerekmektedir. Profesyonel saglik görevlileri ve yetkilileri planli girisimlerde bulunarak atravmatik bakim uygular ve çocuk sagligi ve hastaliklarinda bakima önemli katki saglarlar (Heckenberry 2003).
Atravmatik bakim, saglik görevlileri tarafindan tedavi edici kural¬lar dahilinde, çocuklarin hastaliklarinin iyilestirilmesi, yasamlarinin sürdürülmesinde hem çocuklar hem de aileleri üzerinde olusan fiziksel ve psikolojik zorlanmayi en aza indirmek amaci ile uygulanmaktadir. Çocuk hemsireleri, terapötik bakima gereksinimi olan çocuklari belir¬lemeli ve uygun girisimlerini planlamalidir. Bu girisimler, çocuklarin psikolojik, fizyolojik yönden zarar görmelerini engeller nitelikte olmali¬dir. Atravmatik bakim, hemsirenin, çocuklari hastaligin psikolojik fizik¬sel etkisinden; nerede, ne zaman, nasil, niçin ve ne kadar koruya- bilecegini, bu etkiyi en aza nasil indirgeyebilecegini inceler (Heckenberry 2003).
Atravmatik bakim ilkeleri:
***8226; Çocugun hastalik boyunca aileden ayrilmasini engellemek ya da en aza indirmek ,
***8226; Kendi kontrol sistemini gelistirmek ,
***8226; Aciyi en aza indirmektir.
***8226; Atravmatik uygulamaya örnek olarak, aile-çocuk iliskisini hastalik süresince sürdürmek ve çocugu beklenmeyen bir durum için hazirlamak gösterilebilir (Gönener 2004).

*Ayse OCAKCI **Emel YIGEN
*Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Saglik Yüksekokulu
**ZKÜ. Saglik Bilimleri Enstitüsü Çocuk Sag. ve Hast. Hemsireligi
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf Untitled10.pdf (112,6 KB (Kilobyte), 199x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
(agri, agrili, atravmatık, bakımı, çocuk, hastalıklarında, hemsırelık, hemşirelik, saglıgı, uygulamalarda, yaklasimi)

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 18:07 .