Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Bir Tasvir: Magdalena'nın Rüyası

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Bir Tasvir: Magdalena'nın Rüyası ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Son zamanların önemli etnoğrafık bir çalışması, sağlık bakım sisteminin, işletme tarihinin, sosyoekonomik faktörlerin ve kültürel değerlerin Kuzeydoğu Kolorado' daki emekli-göçmen tarım işçileri üzerindeki etkisini araştırdı. Etnoğrafik görüşmeler, katılımcı gözlemi,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.06.10, 09:52
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Bir Tasvir: Magdalena'nın Rüyası

[coverattach=1] Son zamanların önemli etnoğrafık bir çalışması, sağlık bakım sisteminin, işletme tarihinin, sosyoekonomik faktörlerin ve kültürel değerlerin Kuzeydoğu Kolorado' daki emekli-göçmen tarım işçileri üzerindeki etkisini araştırdı. Etnoğrafik görüşmeler, katılımcı gözlemi, fotoğraf ve önemli analizlerin birleşiminden oluşan çalışma bulguları, sağlık bakımı verenlerin ortak çabaları ve kültürel bilgilerini artırma gerekliliğini vurguladı. Söz konusu çalışmadan yola çıkarak, bu makale emekli göçmen tarım işçilerinin yaratıcı karmasının kısa bir özetini sunmaktadır. Anlatılanlar ve fotoğraflar kırsal alanda yaşayan yaşlı İspanyol bireylerin yaşanmış deneyimlerinin kanıtını sunmaktadır. Hikayenin amacı, bu özel insan topluluğunun özelliği olan kültürel değerlerinin, cefalarının, sosyal dışlanmışlıklarının, ekonomik mücadelelerinin, kişisel zorluklarının derinlemesine anlaşılmasını okuyucuya sağlamaktır.
A PORTRAiT: MAGDALENA'S DREAM
A recent critical ethnographic study examined the effects of the health care system, historical exploitation, socioeconomic factors, and cultural values on retired migrant farm workers in northeastern Colorado. Combining ethnographic interviews, partipant observation, photography, and critical analysis, study findings indicated a need to increase the cultural knowledge and collaborative efforts of health care providers. Emerging from the study, this article present a creative composite vignette of retired migrant farm workers. The narrative and photograph offer testimony to the lived experience of these rural older Hispanic persons. The intent of the story is to provide the readers with deepened understanding of the hardships, social ostracism, economic challenges, personnel hardiness, and cultural values that are characteristic of special population.
GİRİŞ
Son zamanlarda hemşirelikte yapılan önemli bir etnoğrafik çalışmayla, sağlık bakım sisteminin, işletme tarihinin, kültürel değerlerin ve sosyoekonomik durumun, Kuzeydoğu Kolorado'da kırsal alanda yaşayan İspanyollar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu özgün çalışma için araştırma soruları şunlardı: (a) Kırsal
alanda yaşlı İspanyollar için sağlığın anlamı nedir? (b) Sağlık problemlerini, sağlık bakım kaynaklarını, sağlığı arama davranışlarını ve sağlık bakım geçişlerini saptamada bilgi verenlerin bakış açıları nelerdir? (c) Katılımcıların ortaya koyduğu konuları daha etkili bir şekilde belirlemek için, politikada ve uygulamada ne gibi değişiklikler olmalıdır?
Bu önemli etnoğrafik çalışma; etnoğrafik görüşmeleri, katılımcı gözlemlerini, fotoğrafları ve yapısal faktörlerin ciddi incelemesini içermektedir. Veri analizleri için stratejiler; önemli yansımaları, alan, konusal ve matris analizlerini kapsamaktadır. Çalışmanın bulguları; yerel kültürler ve normlar hakkında daha bilinçli ve duyarlı hale gelmede, ihtiyaçları ve problemleri tanımlamada ve işbirlikçi çözümlere ulaşmada sağlık bakım çalışanlarına ihtiyaç olduğunu işaret etmektedir. Ayrıca katılımcılar, bölgede tırmanan kültürler ara¬sı gerginliği azaltmak için toplum- te¬melli çabaları daha çok istemektedirler.
Çalışmadan yola çıkarak bu ma¬kalenin amacı; Kuzeydoğu Kolorado' daki emekli göçmen tarım işçilerinin yaratıcı bir hikayesinin sunmaktır. Se¬çilen format da kısa hikaye, varsayılan bireyi iyi yönleri ile anlatmaktadır. Okuyucular, hikayede bir tarım işçisinin yaşanmış deneyimlerini keşfederek hika¬yeyi; aile desteğini güçlü kılan değerler, toprak sevgisi ve manevi unsurlarla ta¬mamlar. Hikayede vurgulanan bir başka nokta, kırsal alanda yaşayan bu yaşlı kişiler grubunda, sağlığın belki de en önemli gösterge ve belirtilerinin bu içsel değerler olduğudur. Araştırmacıların a¬macı; halk sağlığı hemşirelerinin bu toplumda yaygın olan cefalara, sosyal dışlanmışlıklara, ekonomik mücadele¬lere, kişisel zorluklara karşı daha derin bir anlayış kazanmasıdır. Hikayenin a¬macı; ihmal edilmiş bütün gruplar, özel¬likle de göçmen tarım işçileri için hem¬şirelik değerlendirme ve girişim uygula¬malarını olumlu yönde etkilemektedir. Yaşanan hayatlara, karşılaşılan değişik¬liklere, yol boyunca yüz yüze gelinen durumlara tanıklık eden bilgi verenler tarafından sunulan anlatımlar/ hikayeler, yararlı mekanizmalar olabilir. Bazan hikaye anlatma geçmişte yaşanılan a¬cıları iyileştirmeyi ve yaşamda neler olduğu konusunda dünyayı bilgilendir¬meyi kolaylaştırabilir. Hikaye, etnog¬rafyanın önemli bir ürünü haline gelir ve "Dışarıdan birisinin öğrendiği bilgi, diğerlerinin yaşadığı dünyayı anlamaya yardım eder".
Bu hikaye emekli göçmen bir tarım işçisinin karma kısa bir anla¬tımıdır. Hikayede geçen tüm isimler, bi¬reyler ve olaylar kurgudur; buna rağmen mekanları gerçektir. Hikaye yaşları 60 ile 94 arasında değişen 23 bireyde ge¬liştirilmiş, sözlü tasvirler üzerine temel- lenir. Bir araştırma katılımcısının fotoğ¬rafı, gerçek kimliği gizli kalsın diye, kasede alınmış sözlü izniyle kullanıl¬mıştır. Bu hikayede onun adı Magdale- na'dır. Tüm röportaj ve fotoğraflar için, bildirilen izin prosedürleri, Colarado Multiple institutional Review Board rehberliğindedir ve Colarado Multiple institutional Review Board'ın izni a¬lınmıştır. Katılımcıların gizliliği ve ka¬tılımlarına istedikleri zaman son verme seçeneği, güvenceye alınmıştır.


Çevirenler: Gülbu TORTUMLUOĞLU-Nadiye Özer
Ataürk Üniv., HYO Halk Sağl. Hemş., Arş. Gör. Dr.
Ataürk Üniv., HYO Cerrahi Hast. ve Hemş. Yrd. Doç. Dr.
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg goodbye460.jpg (35,0 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 295.pdf (319,6 KB (Kilobyte), 17x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
magdalena'nın, rüyası, tasvir:

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:05 .