Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Erzurum İlindeki Bireylerin Hemşireler İle İlgili Görüş Ve Beklentileri

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Erzurum İlindeki Bireylerin Hemşireler İle İlgili Görüş Ve Beklentileri ile ilgili bilgiler


Erzurum İlindeki Bireylerin Hemşireler İle İlgili Görüş Ve Beklentileri-Individuals' Opiniouns and Expectations About Nurses in Erzurum Province Bu araştırma, Erzurum ilindeki bireylerin hemşirelere yönelik görüş ve beklentilerini saptamak amacıyla Aralık

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 03.07.10, 12:56
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Erzurum İlindeki Bireylerin Hemşireler İle İlgili Görüş Ve Beklentileri

Erzurum İlindeki Bireylerin Hemşireler İle İlgili Görüş Ve Beklentileri-Individuals' Opiniouns and Expectations About Nurses in Erzurum Province
Bu araştırma, Erzurum ilindeki bireylerin hemşirelere yönelik görüş ve beklentilerini saptamak amacıyla Aralık 2002- Şubat 2003 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Abdurahman Gazi, Dadaşkent ve Evrenpaşa Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 18 yaş ve üstünde olan 55.309 kişi oluşturmuştur. Örneklem belirlenmesinde evrendeki birey sayısının biliniyor olduğu durumlarda olayın sıklığını belirlemek için kullanılan formül kullanılmış ve örneklem sayısı 481 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri araştırma¬cılar tarafından hazırlanan soru formu aracılığıyla toplanmıştır. Soru formları uygulanmadan önce çalışmanın amacı bireylere anlatılarak gönüllü katılımları sağlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenlerini demografik özellikler, bağımlı değişkenlerini ise toplumun hemşirelere yönelik görüş ve beklentilerini belirlemeye yönelik özellikler oluşturmuştur. Araştırmaların istatistiksel analizi bilgisayar ortamında ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, kruskal-wallis ve varyans analizleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırma ekonomi ve zaman sınırlılığı nedeniyle üç sağlık ocağı bölgesinde yapılmıştır.
Araştırma sonuçlarına göre toplumun büyük çoğunluğunun hemşirelere yönelik olumlu deneyimlere (%78.2) sahip oldukları saptanmıştır. Toplumun hemşirelerden yaygın olarak beklentileri anlayışlı, sevecen, yardımsever, güler yüzlü ve hoşgörülü olmaları (% 36) şeklinde belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda düşük oranlarla da olsa toplumun olumsuz deneyimleri olmasından dolayı hemşirelerin mesleklerinin gerektirdiği rolleri daha duyarlı olarak yerine getirmelerinin bu olumsuzlukları gidermede yararlı olabileceği söylenebilir.

In this study, individuals'opinions and expectations about nurses has been searched. This study was comleted between December 2002- February 2003. This study included 55.309 subjects 18 years and older, who have been living around Abdurahman Gazi, Dada^kent and Evrenpa^a Primary Health Care Region. To determine the sample, as the number of generalized group was known, the situations' frequency has been considered. A sample of 481 people selected randomly to participate in the study. Data have been collected with question forms prepared by researchers. Before the question forms applied, the purpose of the study was explained to subjects, so they participated willingly in the study. Independent variables of the study are demografic characteristics, dependent variables of the study are the charecteristics of society's opinions and expectations. Statistical analysis of the study has been made by using chi-square test, independent t test on groups, kruskal-wallis and varians analysis in computer surroundings. The study completed around three primary health care service's because of limited time and economical conditions. Results of the study have been generalized to people 18 years and older living around these three medical health services. The individuals' generally expect nurses to be understanding, symporthetic, philanthropic and smiling face (%36). According to these results, we know that same people have negative experimentations about nurses. We can say that nurses acting their roles more sensitively will help them to remove these negative opinions.

GİRİŞ
Meslekler toplumlardan ayrı olarak düşünülemez. Bir mesleğin önemi, toplumun o mesleğe verdiği önem ile değerlendirilir. Toplumlar, kendileri için hayati öneme sahip olduklarını düşündükleri mesleklerin otoritesini kabul ederler, işlevlerini yürütmesinde bağımsız olmasına izin verirler. Mesleki işlevlerin kalitesinin güvence altına alınmasında yetkinin mesleğe bırakılmış olması toplum ve meslek arasındaki ilişkinin en can alıcı noktasıdır (Erdil 1994, Platin 1994). Toplumlar mesleklere tanıdığı bu statü karşılığında beklentilerini ortaya koyar. Bunu yaparken de meslek üyelerinde belirli nitelikler arar (Platin 1994, Başer 1994). Sağlık hizmetlerinin gelişiminde ve niteliğinin artırılmasında hizmet sunulan toplumun görüş ve beklentileri belirleyici bir rol oynamaktadır (Emiroğlu 2000). Dünyada 100-150 yıl¬lık bir geçmişle günümüze gelen hemşirelik mesleğinin gelişimi üzerinde de diğer mesleklerde olduğu gibi toplumun görüş ve beklentileri önemini korumaktadır (Kuş ve Ark 2003).
Toplumlar, uzun yıllar boyunca hemşireliği sınırlı mesleki işlevler içinde değerlendirmişler, bu durum ise hemşireliğin öneminin ortaya çıkarılmasını güçleştirmiştir. Diğer yan¬dan toplumun sevgi, şefkat, iyilik meleği özelliğinde, hemşire beklentisi psiko¬lojik bir baskı ile hemşireleri, bilimsel temelli sistematik düşünceden alıkoy¬muş ve kendi mesleki sorun ve gerek¬sinimlerini giderme ve haklarını arama güdülerini doğal olarak ertelemesine neden olmuştur (Kuş ve Ark 2003). Hemşirelik mesleğinde görev yetki ve sorumlulukların kesin sınırlarla belirtil¬memesi sonucu hasta bakımı ikinci plana düşmüş, hekimin işlerini çabuk¬laştırmak ve iş bitirmeye yönelik faaliyetler birinci plana çıkmıştır (Şahin ve Şirin 1998). Hemşireler tarafından tam olarak koruyucu hizmetler verilme¬diğinden dolayı da hizmet alan birey ve toplum hemşireliğin bu alandaki rollerini bilmemektedir (Porter and Perry 1985, Akyar ve Ark 2003). Bir meslek topluma hizmet ediyorsa ve amacının bu olduğunu topluma benimsetebiliyorsa, meslektir. Hemşire¬lik bakımı vermek, yardım ve hizmet sunmaktır. Hemşire bu bakımın nite¬liğini yükselttikçe, hemşirelik daha çok aranan bir meslek haline gelecektir (Kuş ve Ark 2003). Konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalarda toplumun hemşire¬lere yönelik olumsuz düşüncelerinin olduğu saptanmıştır (Song 1993, Şahin ve Şirin, Emiroğlu 2000). Hemşire, kendisine gereksinim duyan bireye şefkatli ve profesyonel bakım vermek ve bunun sorumluluğunu taşımak zorun¬dadır (Porter and Perry 1985).
Erzurum ilindeki bireylerin hemşirelerle ilgili görüş ve beklentilerini belirlemeye yönelik bir çalışmaya rastlanmamış olmaması nedeniyle bu araştırmanın önemli olduğu düşünül¬mektedir. Bu araştırma toplumun hemşirelere yönelik görüş ve beklenti¬lerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.
1.JPG

Gülbu TORTUMLUOĞLU ** Rahşan AKYIL *** Ayşe KARANLIK ****
Rabia ALDAÇ**** Elif TURANERİ **** Ayfer YILMAZ ****
*Bu çalışma II.Ulusal Öğrenci Kongresi***8217;nde sunulmuştur.
**Atatürk Üniv. HYO Halk Sağlığı Hemş. AD Dr Arş Gör
***Atatürk Üniv. HYO Cerrahi Hast. ve Hemş. AD Arş Gör.
**** Atatürk Üniv. HYO Mezunları
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 284.pdf (426,7 KB (Kilobyte), 28x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
beklentileri, bireylerin, erzurum, görüş, hemşireler, ıle, ılgili, ılindeki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:14 .