Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Batın Ameliyatı Olacak Yetişkin Hastalara Ameliyat Öncesi Verilen Eğitimin Kaygı Ve Ağrı Düzeyine Etkisi

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Batın Ameliyatı Olacak Yetişkin Hastalara Ameliyat Öncesi Verilen Eğitimin Kaygı Ve Ağrı Düzeyine Etkisi ile ilgili bilgiler


Batın Ameliyatı Olacak Yetişkin Hastalara Ameliyat Öncesi Verilen Eğitimin Kaygı Ve Ağrı Düzeyine Etkisi-The Impact on the Level of Anxiety and Pain of the Training Before Operation Given to Adult

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 16.10.10, 13:31
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Batın Ameliyatı Olacak Yetişkin Hastalara Ameliyat Öncesi Verilen Eğitimin Kaygı Ve Ağrı Düzeyine Etkisi

Batın Ameliyatı Olacak Yetişkin Hastalara Ameliyat Öncesi Verilen Eğitimin Kaygı Ve Ağrı Düzeyine Etkisi-The Impact on the Level of Anxiety and Pain of the Training Before Operation Given to Adult Patients Who Will Have Abdominal Operation
Bu Araştırma, Erzurum İli, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Aziziye Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde batın ameliyatı sınıfından olan kasık fıtığı (inguinal herni) ameliyatı olmak üzere yatırılan 18-60 yaş grubu yetişkin hastalara ameliyat öncesi verilen eğitimin kaygı ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacı ile yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın verileri Şubat 2007- Mayıs 2008 tarihleri arasında 30 'u kontrol, 30 'u deney grubu olmak üzere toplam 60 hastadan toplanmıştır. Veri toplamada; hasta tanıtım formu, Spielberger'in Durumluk- Sürekli Kaygı ölçeği, takip formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, Pearson korelasyon testi, Mauchly 's varyans analizi, Tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, Bonferroni düzeltme analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre kontrol ve deney grubunda grup içi durumluk sürekli kaygı puan ortalaması her üç zaman diliminde anlamlı bulunmuştur (p<0.001). Hastaların ameliyat sonrası ağrı durumlarına bakıldığında, tüm ölçüm zamanlarında, iki grubun Görsel Kıyaslama Ölçeği ve Sözel Kategori Ölçeğindeki ağrı değerlerindeki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p< 0.001).
inguinalHdr.gif
This study was carried out as quası-experimental with the aim of determining the impact on the pain and anxiety levels of the training given before operation to the patients who are 18-60 years of age group and hospitalized for Inguianl Hernia operation, a class of abdominal operations in General Surgery Clinic of Aziziye Research Hospital Süleyman Demirel Medical Centre in Atatürk University in Erzurum. The data of the research were collected from total 60 patients, 30 of whom are control group and 30 of them are experimental group between the dates February 2007 and May 2008. In collecting data, patient introduction form and Spielberger'in State-Trait Anxiety Inventory, and following form were used. In data assessment, t-test, Pearson correlation test, Mauchly's variance analysis, Anova for repeated measures tests and Bonferroni Correction Analysisi were used. According to the results obtained from running in control and experimental group, in group Situational Constant Anxiety score aurage was found significant in each three time periods (p< 0.001)
When the pain situations of the patients after operation was considered, the distinction in Visual Analogue Scale and Verbal Rating Scala values of two groups in all measurement times was found significant (p<0.001).
GİRİŞ VE AMAÇ
Sağlıklı olmak "sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil fiziksel, sosyal ve mental yönden tam bir iyilik halidir" şeklinde tanımlanmaktadır. İnsan organizmasının iç ortamının devamlılığı, bireyin fizyolojik ve psikolojik dengesine bağlıdır. Hemşirelik bakımının temel amacı iç ortamın devamlılığını koruyarak, sağlık durumunun sürdürülmesini sağlamak ve hastalık halinde bozulan dengenin düzeltilmesine yardımcı olmaktır (Birol 2005). İnsanlar sağlığın korunması ve devamlılığı için bazen hastanede yatmak zorunda kalırlar (Yardakçı ve Akyolcu 2004, Erdil ve Özhan 2001). Hastanede yatma süreci hangi nedenle olursa olsun kişilerde kaygı, korku ve depresyon gibi değişik tepkilere neden olmaktadır.
Hasta birey, gerek hastalığın kendisinde oluşturduğu fiziksel etkiler gerekse hastaneye yatışın getirdiği çevre değişimi sonucu kaygı duymaktadır. Fiziksel ağrı veren işlemlerle karşılaşma, aileden uzak kalma, işini kaybetme, yabancı bir ortamda bulunma, bilinmeyen alet ve işlemlerle karşılaşma hastaneye yatan bireyin kaygı duymasına neden olabilecek etmenlerden bazılarıdır. Ameliyat olma da bu etmenlerin arasında bulunmakta ve önemli bir yer tutmaktadır (Yardakçı ve Akyolcu 2004, Elkin ve ark. 2004). Anestezi, ameliyat ve bazı invaziv girişimler gerçek ve gerçek dışı korkulara sebep olur. Ameliyat hasta için ağrı, bağımsızlığın kaybı, beden imajında bozulma anlamlarını içerir ve bu unsurların her biri tehdit olarak algılanır. Birey, bedensel ve yaşamsal düzenine yönelen tehdit karşısında kaygıya kapılır (Cimilli 2001, Kuğu ve ark. 2001).
Yaygın, hoş olmayan, belirsiz bir tehlike hissi ile kendini gösteren ve çoğunlukla otonom belirtilerle bir arada görülen kaygı (anksiyete), herkesin zaman zaman hissettiği bir duygudur. Aynı zamanda kaygı, kişiye tehlikeyi haber veren ve bu tehlike ile başa çıkması için önlem almaya iten bir sinyaldir. Genel olarak gelecekte olabilecek bir tehlikeyi beklemenin yarattığı huzursuzluk hissi olarak tanımlanan kaygı, hafif düzeyde yaşandığında birey spontan dikkatini, cesaretini ve atılganlığını artırırken, yüksek kaygı algılama-kavrama ve karar verme yeteneğini azaltabilir (Gökalp 2000).
Kaygının organizma üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır, bu etkilerinden biri ağrıdır. Ağrı, bireyin günlük yaşam aktivitesini sürdürmesini engelleyerek yaşamın niteliğini olumsuz yönde etkileyen ve yalnızca etkilenen birey tarafından tanımlanabilen soyut bir kavramdır (Kocaman 1994, Chrıstensen 2003). Ağrı, ameliyat sonrasında da hastaların yakınmalarının başında gelen sorundur (Kocaman 1994). Postoperatif ağrı şiddeti pek çok etmenle ilişkilidir. Ameliyatın tipi bunlardan biridir. Farklı operasyonlardan sonraki ağrı tipi ve şiddeti konusunda çok az şey bilinmektedir. Postoperatif ağrının solunum sistemi, kardiovasküler sistem, koagülasyon sistemi, gastrointestinal sistem, immün sistem ve endokrin sistem üzerine olumsuz etkileri vardır (Rahman and Beattie 2005). Özalp ve arkadaşlarının (2003), 99 kadın hasta üzerinde yaptıkları araştırmada, depresyon ve yüksek kaygısı olan hastaların ağrılarının çok fazla olduğu ve daha çok ağrı kesici ilaçlara ihtiyaç duydukları saptanmıştır.
Ameliyat öncesi dönemde yaşanılan kaygının yoğun olması, ameliyat sonrası dönemde yaşanılan ağrının yoğunluğunu artırmakta ve kontrolünü zorlaştırmaktadır (Couma et al. 2001).
Ameliyat öncesi dönemde bilgisizlik, dönemde psikolojik ve fizyolojik olarak komplikasyon gelişme riskinin artmasına neden olmaktadır (Yardakçı ve Akyolcu 2004). Koca'nın (1998) "Açık kalp ameliyatı öncesi hasta eğitiminin kaygı düzeyine etkisini incelediği" çalışmasında ameliyat öncesi verilen eğitimin hastaların kaygı düzeyini önemli derecede azalttığı tespit edilmiştir.
Kaygı ve ağrı yönetimi; hastaların gereksinimleri doğrultusunda hazırlanan planlı ameliyat öncesi bakım ve ekip hizmeti ile en aza indirilebilir. Ameliyat öncesi bakımın amacı, hastayı fiziksel ve ruhsal yönden ameliyata hazırlamaktır (Yardakçı ve Akyolcu 2004).
Bu çalışma, inguinal herni ameliyatı öncesi hastalara verilen kaygıya yönelik eğitimin, kaygı ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır.

Funda ÇETİNKAYA, Neziha KARABULUT
Atatürk Üniversitesi SBF, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği AD. (Araş. Gör)
Atatürk Üniversitesi SBF, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği AD. (Yard. Doç. Dr.)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2716.pdf (179,7 KB (Kilobyte), 59x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
ağrı, ameliyat, ameliyatı, bâtın, düzeyine, eğitimin, etkisi, hastalara, kaygı, olacak, öncesi, verilen, yetişkin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 23:48 .