Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Sağlık Hizmetlerinde Hasta Güvenliği Ve Hemşireler

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Sağlık Hizmetlerinde Hasta Güvenliği Ve Hemşireler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Sağlık Hizmetlerinde Hasta Güvenliği Ve Hemşireler-Patient Safety and Nurses in Health Services Bu çalışmanın amacı, hasta güvenliğine ilişkin hastanede başlatılan çalışmaları izlemek, hemşirelerin bu uygulamalara ilişkin geri bildirimlerini değerlendirmektir.

Like Tree1Likes
  • 1 Post By SemaGürcan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 19.10.10, 12:54
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Sağlık Hizmetlerinde Hasta Güvenliği Ve Hemşireler

[coverattach=1] Sağlık Hizmetlerinde Hasta Güvenliği Ve Hemşireler-Patient Safety and Nurses in Health Services
Bu çalışmanın amacı, hasta güvenliğine ilişkin hastanede başlatılan çalışmaları izlemek, hemşirelerin bu uygulamalara ilişkin geri bildirimlerini değerlendirmektir.
Analitik tipte bu çalışmanın evrenini İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi 'nde 186 hemşire, örneklemini ise 104 hemşire oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri araştırmacılar tarafından hasta güvenliğine ilişkin hazırlanan soru formu aracılığıyla 6-15 Ekim 2008 tarihleri arasında toplanmıştır.
Hemşirelerin çoğunluğu 31-40 yaş grubunda (%60.6), önlisans mezunu (%61.5) olup, 1-5 yıl (%27.9) ve 11-15 yıl (%27.9) süreyle dahiliye (%33.7) ve cerrahi kliniklerinde (%23.1) çalışmaktadır. Hemşireler yaptıkları tıbbi hataları; order-ilaç- hataları (%24.0), iş yoğunluğu nedeniyle dikkatsizlik (%12.5), hasta kimliğinin kontrol edilmemesi (%9.6), iletişim eksikliği (%4.8), el hijyenine uymama (%4.8) olarak bildirmiştir. Hemşirelerin %100.0'ü hasta güvenliğini ilgilendiren uygulamalara önemli katkılar sağlayacağını ve %87.5'i hemşirelerin hataları önleyebileceğini; %64.4'ü kurumda hata oluştuğunda sorunun anlaşılmaya çalışıldığını, %14.4'ü ise cezalandırma/ suçlama davranışı gösterildiğini bildirmiştir.
Hastane güvenliğine ilişkin hastanede başlatılan çalışmaların hemşirelere olumlu katkı sağladığı ve bu hizmetlerde hemşirelerin önemli bir temel oluşturabileceği sonucuna varılmıştır.

The aim of this study is to monitor the workings in the hospital for patient safety and to assess feedback of the nurses regarding these new workings.
The analytical part of the study contains 186 nurses from Bolu İzzet Baysal State Hospital and the sample includes 104 nurses. The data was collected in 6-15 October 2008 by a survey containing questions on patient safety by the researchers.
The majority (60.6%) of the nurses were in the ages of 31-40 and 61.5% of them had associate's degree. 27.9% of them had been working for 1-5 years, whereas 27,9% had 11-15 years of working experience, 33,7% worked in internal medicine and 23,1% of them worked in surgical clinics. The reasons for nurse mistakes were recorded as; order - medicine- mistakes (24.0%), carelessness due to work intensity (12.5%), not checking the patient ID properly (9,6%), lack of communication (4.8%), not following the hand hygiene rules (4.8%), spread of hospital infections. All the nurses stated that they would contribute immensely to the patient safety related to practices and 87.5% claimed to prevent mistakes that nurses make, 64.4% of the nurses stated that when a mistake happens in the hospital, it was investigated and tried to be understood why it occurred, and 14.4% of them reported that accusations/punishments were present in case of a mistake.
It was established that the workings for hospital safety had positive effects on nurses and the nurses themselves could be an important factor regarding the patient safety services.
GİRİŞ
Günümüzde sağlık bakım hizmetleri giderek karmaşık hale gelmektedir. Sağlık bakım kurumlarında teknolojinin kullanımı ile birlikte hızla değişen çevrede sağlık bakım profesyonelleri tarafından birçok karar ve yargı baskı altında verilmektedir. Bu durum klinik karar ya da uygulamalarda yanlış ya da hataya, sonuç olarak hastanın zarar görmesine yol açabilmektedir. Hastanın yaşadığı zarar ciddi yaralanmalara, hastanede kalış süresinin uzamasına, sakatlığa hatta kişinin ölümüne neden olabilmektedir (Thomas et al. 2000, patientsafety). Bu nedenle son yıllarda sağlık bakımında insan hataları çerçevesinde hasta güvenliği konularına dikkat giderek artmıştır. Buna bağlı olarak sağlık hizmetlerinin kalite ve güvenlik göstergeleri olarak hatalı olaylar kullanılmaya başlanmıştır (British Association of Critical Care Nurses 2006).
Sağlık Bakım Örgütü Akreditasyon Birleşik Komite (The Joint Commission on Accreditation of Healthcare Organizations - JCAHO) ve diğerleri 1970 ve 1980'li yıllarda araştırma, klinik rehber ve makalelerinde hasta güvenliği ve iyatrojenik yaralanma gibi konulara yer vermişlerdir (Mills 1977, Donabedian 1980, Eichhorn 1988). Bu çalışmalara karşın, hastanede önlenebilir tıbbi hata oranının beklenenden daha yüksek çıktığına ilişkin sonuçlar 1991 yılında Harvard Tıbbi Uygulama Çalışması'nda yayınlanıncaya kadar (Brennen et al. 1991, Leape et al. 1991), tıbbi ve sağlık bakım profesyonelleri hasta güvenliğine yeterince ilgi göstermemiştir.
Sağlık hizmetleri alanında hasta güvenliği, bugün dünya genelinde öncelikli konu haline gelmiştir. Sağlık hizmetlerinin giderek karmaşık bir yapıya dönüşmesi, gelişen ve değişen sağlık gereksinimleri ve sağlık teknolojisindeki hızlı gelişmeler, hizmet sunan ve hizmet alanlar açısından riskleri de beraberinde getirmektedir. Hastane ortamında hasta güvenliği ve hemşire güvenliğine ilişkin yapılan bir çalışmada, kaza ve riskli durumların hemşireler tarafından çok düşük düzeyde rapor edildiği ve özel hastanelerde risk yönetimine ilişkin çalışmaların kamu hastanelerine göre daha iyi uygulandığı bildirilmektedir (Sezgin 2007).
Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği içinde yürütülmekte olan hasta güvenliği programı kapsamında sağlık kurumlarında başlatılan çalışmaların büyük bir titizlikle takip edilmesi gerektiği bildirilmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı'nın hasta güvenliği konusunda il sağlık müdürlükleri tarafından hastanelerde kontrolleri yapılan EK-2 alt yapı ve süreç değerlendirme kriterleri doğrultusunda, araştırma yapılan hastanede hasta ve sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik çalışmalara Nisan 2007 tarihinde başlanmıştır. Bu çalışma, hasta güvenliğine ilişkin hastanelerde başlatılan çalışmaları izlemek ve hemşirelerin bu uygulamalara ilişkin geri bildirimlerini değerlendirmek amacıyla planlanmıştır.

Feray GÖKDOĞAN, Songül YORGUN
Prof.Dr. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü
Uzm. Hemşire İzzet Baysal Bolu Devlet Hastanesi Başhemşire Yardımcısı, Bolu
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Medical_Error.jpg (12,4 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2712.pdf (163,3 KB (Kilobyte), 18x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
güvenliği, hasta, hemşireler, hizmetlerinde, sağlık

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:43 .