Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Koroner Anjiyoplasti Ve İntra Koroner Stent Uygulanan Hastaların Bakımı

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Koroner Anjiyoplasti Ve İntra Koroner Stent Uygulanan Hastaların Bakımı ile ilgili bilgiler


Koroner Anjiyoplasti Ve İntra Koroner Stent Uygulanan Hastaların Bakımı-Care of The Patients Who Undergo The Coronary Angioplasty and Intra Coronary Stentıng Kronik hastalıklar arasında önemli bir yere sahip olan koroner

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.10.10, 14:30
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Koroner Anjiyoplasti Ve İntra Koroner Stent Uygulanan Hastaların Bakımı

Koroner Anjiyoplasti Ve İntra Koroner Stent Uygulanan Hastaların Bakımı-Care of The Patients Who Undergo The Coronary Angioplasty and Intra Coronary Stentıng
Kronik hastalıklar arasında önemli bir yere sahip olan koroner arter hastalığı, endüstrileşmiş ülkelerde erişkin ölümlerinin birinci nedenidir. Koroner arter hastalığının tedavisi olarak uygulanan koroner anjiyoplasti ve intra koroner stent işlemleri sırasında anestezi verilmemesi, sternotomi yapılmaması ve işlem sonrası iyileşmenin daha hızlı olması gibi nedenlerle hastalar işlem sonrasında erken dönemde ayağa kaldırılmakta ve yaklaşık bir gün gibi kısa bir sürede hastaneden taburcu edilerek günlük yaşamlarına daha çabuk dönmektedirler. Hastalarda hastanede yattıkları süre içerisinde ve/veya hastaneden taburcu olduktan sonra periferal vasküler sorunlar, retroperitoneal kanama ve hematom, akut damar tıkanması, kalp iletim bozuklukları, akut miyokard infarktüsü, kardiyojenik şok, ani ölüm, koroner arter diseksiyonu veya perforasyonu, aort diseksiyonu, vagovagal reaksiyon, uyku bozuklukları, konstipasyon, iştahsızlık, psikososyal sorunlar, allerjik reaksiyonlar ve enfeksiyon gelişebilir. Bu işlemler sonrası hastaların erken dönemde taburcu edilmesi ve taburcu edildikten sonra evde bakımlarının devam etmesi nedeniyle işlem öncesi, sırası, sonrası hemşirelik bakımı çok önemlidir.
nursing care.jpg
Coronary artery disease taking place important among chronic disesases is first cause of adult death at industrialized countries. Patients are mobilized early period after implementation and to return more quikly daily activity life as they discharge from hospital in a short term as about one day due to reasons such as the patients do not given anesthezia during coronary angioplasty and intra coronary stent applying as treatment of coronary artery disease, to not done sternotomy and quikly improve their health at period after implementation. Patients during hospitalizing and/or after discharging from hospital can have peripheral vasculary problems, retroperitoneal hemorrhage and hematoma, acute vessel blockage, cardiac coduction failure, acute myocardial infarction, cardiogenic shock, sudden death, coronary arterial dissection or perforation, aort dissection, vagovagal reaction, sleep disorder, constipation, anorexia, psychosociological, allergic reaction and infection. Nursing care before, during and after intervention is important due to discharging patients at early period and maintaing home care of patients after discharging.

GİRİŞ
Kronik hastalıklar yaşamın uzun dönemini kapsayan, sürekli olarak tıbbi tedavi ve bakım gerektiren hastalıklardır. Kronik hastalıklar arasında önemli bir yere sahip olan koroner arter hastalığının (KAH), endüstrileşmiş ülkelerde erişkin ölümlerinin birinci nedeni olduğu bildirilmektedir (Ildızlı ve ark. 2004, Sönmez ve ark. 2002).
KAH'nın tedavisinde iki amaç vardır. Birincisi, miyokard infarktüsü ve ölümü engelleyerek yaşam süresini uzatmak, ikincisi ise anjina pektorisi dolayısıyla iskemi sıklığını ve şiddetini azaltarak yaşam kalitesini artırmaktır (Ildızlı ve ark. 2004). KAH'larının tedavisinde, yaşam tarzı değişiklikleri, medikal tedavi ve revaskülarizasyon tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden en uygun olanı, hastanın bireysel özellikleri ve hastalığın hangi düzeyde olduğu göz önüne alınarak belirlenir. İlk bilinen ve uzun yıllardır sürekli gelişerek uygulanan revaskülarizasyon yöntemlerinden biri koroner arter bypass greft (KABG) cerrahisidir. 1960'lı yılların sonlarına doğru ise diğer revaskülarizasyon yöntemleri olan koroner anjiyoplasti ve intra koroner stent uygulamaları (perkütan koroner girişimler) başlamıştır (Okçin 2000, Özdemir ve ark. 2002).
İlk kez 1977'de Gruentzig tarafından uygulanan perkutan transluminal koroner anjiyoplastide (koroner anjioplasti), bir balon kateter arteryel yolla lezyon bölgesine ilerletilip, plak üzerine basınç yapacak şekilde şişirilir ve aterosklerotik plağın damar çeperine yapışması sağlanır. Böylece tıkanıklık açılır ve damar lümeni genişletilir (Akdemir ve Birol 2004, Özdemir ve ark. 2002). İntra koroner stent işlemi ise ilk olarak 1969 yılında, Dotter tarafından deney hayvanlarına uygulanmıştır. İnsanlarda damar içine stent yerleştirilmesi işlemi ilk kez 1986 yılında Jacques Puel ve Ulrich Sigwart tarafından gerçekleştirilmiştir (Akdemir ve Birol 2004, Okçin 2000). İntra koroner stent işlemi; tıkanma tehdidi gösteren lezyonlar, koroner anjiyoplasti işlemi sırasında yeterli başarı sağlanamayan tıkanıklıklar, KABG cerrahisi sonrası safen vende oluşan lezyonlar, koroner anjiyoplasti işlemi sonrası yeniden daralan ya da tıkanma açısından yüksek risk taşıyan damarlar ve akut miyokard infarktüsünde uygulanmaktadır (Aydın 2000, Okçin 2000).
Perkütan koroner girişimler ülkemizde de yaygın olarak uygulanmaktadır. İşlemin çok yaygın olması ile birlikte hemşirelik ve bakım alanında yazılmış Türkçe kaynaklar sınırlı sayıdadır. Bu makale perkütan koroner girişim uygulanan merkezlerde çalışan hemşirelere hasta bakımında yardımcı olması amacıyla hazırlanmıştır.

Aslı TOK ÖZEN, Sevilay ŞENOL ÇELİK
Uzman Hemşire, Özel Mesa Hastanesi
Doçent Doktor, Hacettepe Üniv. Sağ. Bil. Fak. Hemşirelik Böl.
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2713.pdf (168,4 KB (Kilobyte), 49x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anjiyoplasti, bakımı, hastaların, koroner, stent, uygulanan, ıntra

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:12 .