Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Adölesan Dönem Üreme Sağlığı Sorunları Ve Etkileyen Faktörler

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Adölesan Dönem Üreme Sağlığı Sorunları Ve Etkileyen Faktörler ile ilgili bilgiler


Adölesan Dönem Üreme Sağlığı Sorunları Ve Etkileyen Faktörler-Reproductive Health Problems And Affecting Factors In Adolescent Period Adölesan dönem biyolojik, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği,

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 26.10.10, 20:25
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Adölesan Dönem Üreme Sağlığı Sorunları Ve Etkileyen Faktörler

Adölesan Dönem Üreme Sağlığı Sorunları Ve Etkileyen Faktörler-Reproductive Health Problems And Affecting Factors In Adolescent Period
Adölesan dönem biyolojik, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği, çocukluk¬tan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu dönemde yaşanan üreme sağlığı sorunları, adölesan- ların var olan sağlık sorunları arasında ö¬nemli bir yer tutmaktadır. Bilgisizlik ve erken cinsel aktivite adölesan dönem üreme sağlığı sorunlarını etkileyen önemli faktö¬rlerdendir. Bu faktörlere bağlı olarak yaşa¬nan adölesan gebelikler ve cinsel yolla bula¬şan hastalıklar adölesan bireylerin hem mevcut hem de gelecekteki sağlık durum¬larını olumsuz olarak etkilemektedir. Bu ne¬denle adölesan dönem üreme sağlığı so¬runları önemle ele alınması gereken bir konudur.
images.jpeg
Adolescent period is a transitive period betveen the childhood period and the adult period on which byological, physical, social and psychological development and maturation occur. Reproductive health problems in this period are very important among the adolescents' health problems. Ignorance and early sexual activity are the important factors that affect the reproductive health problems in adolescent period. Adolescent pregnancy and sexually transmitted diseases arised depending on these factors affect adolescents' health negatively. For this reason, reproductive health problems in adolescent period are the important subject that must be dealed with.
Giriş
Adölesan döneme ilişkin değişik tanımlar yapılmasına karşın bu dönem; biyolojik, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan bir gelişme ve olgunlaşmanın meydana geldiği, çocukluktan erişkin¬liğe geçiş dönemi olarak kabul edilmek¬tedir (Friedman 1992, Stevens-Simon 1993, Vander Zanden 1997, Yörükoğlu 1998). Ancak bu dönemi kesin bir yaş sınırıyla tanımlamak zordur. Birleşmiş Milletler Örgütü'nün tanımına göre genç; 15- 25 yaşları arasında , öğrenim gören, hayatını kazanmak için çalış¬mayan ve ayrı bir konutu bulunmayan kişidir (Yörükoğlu 1998). Dünya Sağlık Örgütü ise; 10-19 yaş arasını adölesan dönem, 15-24 yaş arasını gençlik dö¬nemi olarak tanımlamaktadır (WHO 1993). Bugün dünyada 25 yaşın altında 1.5 milyar kişi yaşamaktadır. Bunların 1 milyarından daha fazlası 10-19 yaş grubunda ve %85'i gelişmekte olan ülkelerdedir(www.populationaction. org, 2002). Türkiye'de ise 1998 Nüfus ve Sağlık Araştırması sonuçlarına göre 10¬24 yaş grubundaki bireyler tüm nüfusun %31.6'sını oluşturmaktadır (Koç ve Hancıoğlu 1999).
Adölesan dönemin özellikleri, bu dönemde yaşanan sağlık sorunlarını etkileyebilmektedir. Bu nedenle, aşağıda kısaca adölesan dönemin özellikleri açıklanmıştır.
Adölesan Döneminin Özellikleri 1998 Dünya Sağlık Raporu'nda adölesan dönem; bütün yaş dönemleri içinde en sağlıklı olanı, aynı zamanda uzun ve sağlıklı bir yaşamın temellerinin atılabileceği bir dönem olarak gö¬rülmektedir. Diğer taraftan adölesanlar yaşadıkları fiziksel, psikolojik, duygusal ve sosyal değişimlerden dolayı, sağlık açısından riskli bir grubu oluşturmak¬tadır. Bu yaş grubunu yetişkinlerden ayıran önemli bir özellik, riskli dav¬ranışa yönelme eğilimleridir. Çünkü adölesan dönem; bir merak, öğrenme ve deneyim dönemidir ve bu durum bir çok tehlikeyi de beraberinde getirmektedir (T.C. SB. Sağlık Projesi Genel Koordi¬natörlüğü 1998). Adölesan dönemde edinilen dengesiz beslenme, tehlikeli cinsel aktivite sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer madde bağımlılığı gibi alış¬kanlıklar yetişkinlikte de devam edecek ve erken ölüm getirebilecek özellikte yüksek riskli davranışlardır (Vander Zanden 1997, T.C. SB. Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü 1998). Adölesan dönem, sağlıkla ilgili bilgilerin, bece¬rilerin, davranışların ve değerlerin oluş¬turulabileceği bir dönemdir. Bu nedenle günümüzde, adölesan döneme daha farklı bir gözle bakılmakta ve adölesan dönem, bireylerin daha ileri yıllardaki gelişmelerini ve sağlıklarını etkileyecek doğru davranış biçimlerini bugünden be¬nimsemeleri açısından "kritik dönem" olarak ele alınmaktadır (T.C. SB. Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü 1998).
Adölesanların cinsel ve üreme sağlığı konusunda yaşadıkları sorunlar, onların var olan sağlık sorunları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Buna karşın, son yıllara kadar dünyanın birçok ül¬kesinde adölesanların üreme sağlığı ihti¬yaçları genellikle göz ardı edilmiş ( T.C. Sağlık Bakanlığı AÇS-AP Genel Mü¬dürlüğü 1995, Gupta 1997), ancak dün¬yada meydana gelen önemli toplumsal değişimlerle birlikte, adöle-sanların üreme ve cinsel sağlık konu-sunda yaşadıkları sorunlar, konunun önemle ele alınmasını zorunlu hale getirmiştir.

Zehra GÖLBAŞI
Cumhuriyet Üniv. HYO (Yrd. Doç. Dr.)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 293.pdf (346,5 KB (Kilobyte), 18x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
adölesan, dönem, etkileyen, faktörler, sağlığı, sorunları, üreme

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:10 .