Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Mevsimsel Depresyonlar Ve Başetme Yolları

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Mevsimsel Depresyonlar Ve Başetme Yolları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Mevsimsel Depresyonlar Ve Başetme Yolları-Seasonal Depressions And Coping Ways Mevsimlerin insan üzerinde pek çok fizyolojik ve psikolojik etkisi vardır. Mevsim değişikliklerinin getirdiği olumsuzluklardan etkilenmemek için öncelikle insan bedeninde yaşanan değişimlerin

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 28.10.10, 11:45
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Mevsimsel Depresyonlar Ve Başetme Yolları

[coverattach=1]Mevsimsel Depresyonlar Ve Başetme Yolları-Seasonal Depressions And Coping Ways
Mevsimlerin insan üzerinde pek çok fizyolojik ve psikolojik etkisi vardır. Mevsim değişikliklerinin getirdiği olumsuzluklardan etkilenmemek için öncelikle insan bedeninde yaşanan değişimlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu değişimlerin başında sonbahar ve kış aylarında yaşanan mevsimsel duygu durum bozukluğu gelmektedir. Bu bozukluk sonbahar ve kış aylarında güneş ışığındaki azalmaya bağlı olarak yaşanan bir depresyon çeşididir. Normal depresyon belirtileri bunda da geçerlidir. Ancak bu bozukluğun temel niteliği, depressif atağın başlaması ve düzelmesinin mevsimle bağlantı göstermesidir (hep aynı mevsimde görülmesi).
Bu derlemede, mevsimsel depresyonun oluşumunda rol oynayan faktörler, tedavi yöntemleri ve baş etme yollarından bahsedilmektedir.
The seasons have a number of physologic effects on human .In order not to be affected from the negativeness seasonal changes brought about, firstly it is necessary to determine the changes occured on human body. The spearhead of these changes is seasonal feeling state disorders occuring in autumn or winter months. These disorders are the kind of depressions depending on the reduction of sunlight in autumn and winter months . The demostrations of normal depression are avalaible in it. Bu, the main feature of this disorders is the onset of depressive attack and that the healing became related to the season (only seen inthe same seasons).
In this study, the factors playing role in the occurance of seasonal depression ,and treatment types and coping with methods have been mentioned.
GİRİŞ
Sonbahar ve kış mevsiminin sadece doğa üzerine değil insan üzerine de pek çok etkisi vardır. Özellikle insanın doğasını olumsuz yönde etkileyerek çeşitli fiziksel ve psikolojik değişiklilerle neden olmaktadır. Bu olumsuz etkiler kış mevsiminin yoğun ve uzun olduğu bölgelerde daha belirgin olarak yaşanmaktadır.
Kış mevsiminin getirdiği olumsuzluklardan etkilenmemek için yaşanan
değişimlerin belirlenmesi ve buna yönelik önlemlerin alınması gerekmektedir. Kış mevsiminde yaşanan en önemli değişimlerden bir tanesi kış dep- resyonudur(mevsimsel depresyon).
Mevsimsel duygu durum bozukluğu sonbahar ve kış aylarında yaklaşık olarak Kasım'dan Mart'a kadar güneş ışığındaki azalmaya bağlı olarak yaşanan depresyon bir çeşididir (Finlayson 2003). Bu depresyon tipik (enerji kaybı, baygınlık ve kötü duygulanım gibi) ve atipik (kilo alma, karbonhidratlı yiyecekleri tüketme isteği ve hipersommia gibi)depresyon semptomlarıyla karekte- rize major depresyon bozukluğunun bir alt tipidir.Bu bozukluğun temel niteliği depresif atağın başlama ve düzelmesinin mevsimle bağlantı göstermesidir ( Mıc- halac et.al 2001, Yüksel 2001,Şükür ve ark.2002).
Mevsimsel duygu durum bozukluğu ilk kez Rosenthal ve arkadaşları tarafından (1984) tanımlanmıştır. Kadınlarda bu hastalığa yakalanma oranı erkekler göre 4 kat daha fazladır. www.isnet.net.tr/sağlık (ruhsal/ mevsimsel depresyon). İskandinav ülkeleri gibi kuzey ülkelerine doğru gidildikçe bu bozukluğun görülme olasılığı da artmaktadır (Güleç, Köroğlu 1997).
Kış Depresyonu Oluşumunda Rol Oynayan Faktörler
Bilimsel çalışmalar hastalığın sebepleri hakkında tam görüş birliğine varamamasına rağmen,kalıtım,stres ve biyokimyasal maddelerin rol oynadığı bilinmektedir. Bazı insanlarda kimyasal sapmalar/gelgitler kışın ortaya çıkmaktadır (Finlayson 2003).Beyinde bulunan epifiz bezi melatonin hormonunu üretmekle görevlidir. Bu bez karanlık ortamlarda hormon üretimini arttırır. Mela- tonin hormonu insanın fiziki hareketlerini yavaşlatan,uykulu ve bitkin ya- pan,doğal bir sakinleştiricidir. Ruh halini olumsuz yönde etkiler,uykulu ve yorgun yapar.Çoğu zaman on, oniki saat uyku yetersiz kalır. Zihinsel ve bedensel verimlilik bitme noktasına gelir. Gecelerin uzun,gündüzlerin kısa ve sisli olduğu kış aylarında insan organizması normal olarak uyanık uyku ritmine ihtiyaç duyduğundan daha fazla melatonin üretir. ( sağlık /haber). Gebelikte melatonin hormonunun etkisinde daha uzun süre kalmış olan bebeklerin ileride intihar etme risklerinin diğerlerine göre daha fazla olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır ( haberler).
Sonbahar ve kış mevsiminde ağaçların yapraklarının sararması ve dökülmesi, yağmurun ve karın yağması, bazı insanlara doğanın ölümünü çağrıştırmaktadır. Doğanın bu değişimi insanın ruhsal yapısında da aynı etkiyi gösterir ve insana ölümü hatırlatır. Kendisini ölüme yakın hisseden insan, depresyona girmeye daha yatkındır (depresif asp/depresyon nasıl sınıflandırılır).
Güneşin olumlu etkisi ise şöyle açıklanmaktadır: Gözün ağ tabakasından alınan ve sinirsel yolla epifiz bezine iletilen ışık,melatonin üretimini azaltır, seratonin üretimini arttırır.İnsan psikolojik olarak neşelenir. Yaz ayları güneşli olduğundan insanların yaz aylarında olaylara yaklaşımı olumludur.Ayrıca özgüvenleri ve sorun çözme becerileri artmaktadır(/Sağlık mevsim depresyon).
Mevsimsel depresyon kış tipi ve yaz tipi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kış tipi depresyon yaygın olarak görülürken yaz tipi depresyon nadiren görülmektedir. Kış tipi depresyon sonbahar yada kış aylarında başlayıp yaza kadar devam etmektedir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında şiddetini arttırmaktadır (- play,ışık1997).
Tekrarlayan depresyon atakları hep aynı mevsime denk gelir. Ataklar arasındaki dönemde(yılın diğer mevsimlerinde) hastalar tamamen düzelir (Çakmak ve Saatçioğlu 2003).

Mine EKİNCİ * Ayşe OKANLI ** Derya GÖZÜAĞCA ***
*Atatürk Üniv. H.Y.O Psikiyatri Hemş. AD (Yrd.Doç.Dr.)
**Atatürk Üniv. H.Y.O.Psikiyatri Hemş.AD (Araş.Gör.Dr.)
***Atatürk Üniv. H.Y.O.Psikiyatri Hemş.AD (Araş.Gör.)
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg Seasonal mood disorder.jpg (56,6 KB (Kilobyte), 11x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 294.pdf (263,3 KB (Kilobyte), 31x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
başetme, depresyonlar, mevsimsel, yolları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 03:09 .