Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Kıyıların Ötesindeki Hemşirelik-Off-Shore Nursing

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Kıyıların Ötesindeki Hemşirelik-Off-Shore Nursing ile ilgili bilgiler


Tarih boyunca hemşirelerin Deniz Kuvvetleri bünyesinde görevler almaları, uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Bu alan ***8220;Kıyıların Ötesindeki Endüstri***8221; olarak nitelendirilebilir. Kıyıların ötesindeki hemşire, küçük yaralanmalar, morarmalar, denizanası çarpması sonucu oluşan cilt

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.11.10, 08:34
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Kıyıların Ötesindeki Hemşirelik-Off-Shore Nursing

Tarih boyunca hemşirelerin Deniz Kuvvetleri bünyesinde görevler almaları, uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Bu alan ***8220;Kıyıların Ötesindeki Endüstri***8221; olarak nitelendirilebilir. Kıyıların ötesindeki hemşire, küçük yaralanmalar, morarmalar, denizanası çarpması sonucu oluşan cilt yaralanmaları, mercan kayalıklarına çarpma sonucu oluşan ayak yaralanmaları, deniz tutması, myokard infarktüsü, stres, kafa travması gibi çeşitli sağlık sorunları olabilen hastalara gerekli yaklaşımlarda bulunmak durumundadır. Bu makalede, hemşirelerin sorumluluk alanları dile getirilmekte ve öneriler sunulmaktadır.
nurse.jpg
Nurses have had missions in the Navy for a long period of time during history. This area can be called as ***8220;The Off-Shore Industry***8221;. An off-shore nurse has responsibilities in the care of patients who may have minor laserations, bruises, jellyfish stings, feet damaged by standing on coral reefs, sea sickness, hearth attack, stress, head trauma, etc. In this article responsibilities of navy nurses were emphasized and appropriate suggestions were offered.

GİRİŞ
Günümüzde sağlık bakım sistemleri hızla gelişirken, hemşirelik mesleğinin hizmet verdiği alanlar da çeşitlenmektedir. Bireysel ve profes-yonel anlamda gelişmek ve ruhumuzu beslemek gibi hedefler, bireysel ve profesyonel sıkıntılarla yüzleşerek ve bunlara çözüm yolları üreterek mümkün olabilmektedir (Makert 2002). Halk sağlığı hemşireliği, Deniz Kuvvetleri bünyesinde görev yapan hemşirenin görev tanımının yapılmasında önemli bir rol oynar. Hemşirelerin, içme suyunun klor içeriğini test etme, bazı durumlarda patojen mikroorganizmaları tespit etmek için kültür örneği alma gibi uygulamalar yapması gerekebilir (Proctor 1998). Bu bağlamda hemşirelerin profesyonel rollerinin temel hasta bakım prosedür-leri, bakım standartları, liderlik kategorileri, ekip kavramı, alana özgü tıp uygulamaları, özelleşmiş askeri beceriler, sorumluluk düzeyleri, dünya çapında çalışma ilkeleri, otonomi gibi kavramlar çerçevesinde tanımlanması gerekmektedir (Shiffer 1990).
TARİHÇE
Hemşirelerin Deniz Kuvvetleri bünyesinde görevler almaları uzun bir geçmişe dayanmaktadır. Dünyada ilk kez 1888***8217;de Amerika Birleşik Devletleri***8217;nde New York Bellevue Hastanesi***8217;nde eğitim süresi 2 yıl olan Mills Hemşirelik Okulu***8217;ndan 8 erkek hemşire mezun olmuştur. Sözkonusu hemşireler, savaş sırasında yaralı taşıyan ***8220;Solace***8221; adlı gemiyle Küba***8217;dan ABD***8217;ye yol almıştır. Solace, sadece askeri rütbesi olan erkek hemşireleri çalıştırma onuruna sahip olan bir gemi değil, aynı zamanda denizde ilk antiseptik cerrahinin gerçekleştirilmiş olduğu bir gemidir.

Özlem ASLAN
Dr. Dz. Sağ. Kd. Yzb. Gölcük Deniz Hastanesi Hemşirelik Eğitim Koordinatörü
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf index.pdf (241,0 KB (Kilobyte), 43x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hemşirelik-off-shore, kıyıların, nursing, ötesindeki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 19:06 .