Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Hemşirelerin Genel Ruhsal Durumlarının İncelenmesi

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Hemşirelerin Genel Ruhsal Durumlarının İncelenmesi ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Hemşirelerin Genel Ruhsal Durumlarının İncelenmesi-The Analysis of the General Psychological Conditions of Nurses Hemşirelik, insanlarla ilişkiye dayanan bir meslek olduğu için ruhsal yönden sağlıklı meslek üyelerine diğer mesleklerden daha fazla

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.11.10, 09:28
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Hemşirelerin Genel Ruhsal Durumlarının İncelenmesi

[coverattach=1]Hemşirelerin Genel Ruhsal Durumlarının İncelenmesi-The Analysis of the General Psychological Conditions of Nurses
Hemşirelik, insanlarla ilişkiye dayanan bir meslek olduğu için ruhsal yönden sağlıklı meslek üyelerine diğer mesleklerden daha fazla gereksinim duyar. Bu çalışma hemşirelerin genel sağlık durumlarının Ruhsal Belirti Tarama Listesi'ne (SCL-90-R) göre değerlendirilmesi ve genel ruhsal sağlık durumunun bazı etmenlerle ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Erzincan Devlet Hastanesi'nde 2002'nin Ekim ayında gerçekleştirilmiştir. Evren büyüklüğü 130 hemşiredir. Örneklem seçilmemiş olup hemşirelerin hepsine ulaşılması hedeflenmiştir. Ancak 33 hemşireye, çalışmaya katılmayı reddetme, raporlu ya da izinli olma vb. nedenlerle uygulanamadığından, araştırma 97 hemşire üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan hemşireleri tanıtıcı, çalışma koşullarını belirten bir anket ile SCL- 90-R kullanılmıştır. Verilerin analizinde; yüzdelik, varyans analizi ve t testi kullanılmıştır.
Sonuçta hemşirelerin %29.9'unun 1-5 yıldır hemşirelik yapmakta olduğu, %47.4'ünün sürekli gece çalıştığı, %79.4'ünün hemşirelik mesleğinin hem maddi hem de manevi olarak doyum vermediğini belirttiği saptanmıştır. Hemşirelikten doyum sağlayamama nedeninin "Mesleğin fiziksel ve psikolojik olarak yıpratıcı" olmasına bağlı olduğu belirlenmiştir (%72.9). Hemşirelerin %34.0'ünün çalıştığı bölümden memnun olmadığı ve bunlardan %57.6'sının çalıştığı bölümden memnun olmama nedeni olarak "Sorumluluğumuz fazla ancak yetkimiz az" ifadesini kullandığı görülmüştür. Ruhsal belirti düzeyi puan ortalaması 0.69+0.41 olarak bulunmuştur (0.00-1.50 arası normal). Hemşirelerin %5.2'sinin araz düzeyinin yüksek olduğu görülmüştür. Ruhsal belirti alt boyutlarına baktığımızda hemşirelerin somatizasyon (1.01+0.52), Öfke-düşmanlık (0.85+0.59) ve kişilerarası duyarlılık (0.83+0.54) puan ortalamalarının diğer alt boyutlara nispeten daha yüksek olduğu görülmüştür. Hemşirelerin kronik sağlık sorununa sahip olmasının ruhsal belirti düzeyini etkilediği (t= 0.18, P<0.01) belirlenmiştir.

Nursing requires psychologically healthy staff more than other occupations in that it is a profession based upon relationship with people. This research intended to evaluate the general health condition of nurses according to the Symptom Distress Check List (SCL-90-R) and to define the relation of the general health condition with some factors. The research was carried out at the Erzincan State Hospital in October 2002. The universe consisted of 130 nurses. Sampling was not done; it was aimed to reach all the nurses. Since 33 nurses either refused to participate in the study, were on leave or had medical excuse etc., the research was conducted on 97 nurses. In addition to SCL-90-R, a questionnaire was used, which described the characteristics of the nurses and their working conditions. Percentage, analysis of variance and t-test were used in the analysis of the data. It has been found that 29.9% of the nurses had been working for one to five years, 47.4% of them continually worked at nights and 79.4% of them stated that nursing satisfies them neither financially nor spiritually. It has been determined that the reason for this dissatisfaction is that "the job is physically and psychologically wearisome" (72.9%). It has been found that 34.0% of them were not satisfied with the department they worked in and 57.6% of these explained the reason for this as "having a lot of responsibilities but little authority". The mean score of the psychological symptom level has been found to be 0.69±0.41 (0.00-1.50 is considered normal). It has been observed that the psychological symptom levels of 5.2% of the nurses were high. When looking at the subdimensions of psychological symptoms, it was seen that the mean scores of somatisation (1.01±0.52), fear-hatred (0.85±0.59) and interpersonal sensitivity (0.83±0.54) were higher than the means of other subdimensions. It has been determined that having chronic health problems affects the levels of psychological symptoms (t=0.18, P<0.01).

Giriş
Bireyin yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdürebilmesi için çalışması gerekmektedir. Nitekim Freud'da ruh sağlığını "Çalışmak ve sevmek" olarak özetlemiştir. Çalışma yaşamı; bireye toplum içinde belli bir rol, yer ve ekonomik yarar sağlamaktadır, ancak bu olanakların yanı sıra fizyolojik ve psikososyal yönden bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir (1,2).
Sağlık hizmetlerinin yürütülmesinde hemşirelerin çalışma yaşamında karşılaşmış olduğu olumsuz etmenler, hemşirelerin iş verimini, ruhsal ve bedensel sağlığını ve sosyal yaşantısını etkilemektedir. Kurum açısından bakıldığında ise olumsuz etmenler iş veriminin düşmesine, kurumun ekonomik kaybına, iş kazalarının artmasına ve hemşirelerin bakım verdiği kişilerin doğrudan risk altında kalmasına neden olmaktadır (3,4).
Bu araştırma hemşirelerin genel ruhsal durumlarını incelemek, ilerde yapılacak araştırma ve girişimlere zemin hazırlamak amacıyla planlanmış ve yapılmıştır.

Dr. Serpil Yılmaz *, Rabia Hacıhasanoğlu** , Zeynep Çiçek**
*Yrd. Doç.; Atatürk Ü. Erzincan SYO, Erzincan
**Öğr. Gör.; Atatürk Ü. Erzincan SYO, Erzincan
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: gif nurses.gif (6,6 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf hemsire.pdf (86,5 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
durumlarının, genel, hemşirelerin, ruhsal, ıncelenmesi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 12:59 .