Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Bolu İl Merkezi'ndeki Çocukların Aşılılık Durumları ve Engelleri

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Bolu İl Merkezi'ndeki Çocukların Aşılılık Durumları ve Engelleri ile ilgili bilgiler


Bolu İl Merkezi'ndeki Çocukların Aşılılık Durumları ve Engelleri-Vaccination Status of Children and Barriers for Vaccination in Bolu Çalışma, Bolu il merkezindeki 24 aydan küçük çocukların aşılılık durumları ve aşısız, eksik

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.11.10, 12:23
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Bolu İl Merkezi'ndeki Çocukların Aşılılık Durumları ve Engelleri

Bolu İl Merkezi'ndeki Çocukların Aşılılık Durumları ve Engelleri-Vaccination Status of Children and Barriers for Vaccination in Bolu
Çalışma, Bolu il merkezindeki 24 aydan küçük çocukların aşılılık durumları ve aşısız, eksik aşılı olma ile ilgili engelleri saptamak amacıyla planlanmıştır.
Tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın ilk aşamasında, Bolu il merkezindeki toplam yedi sağlık ocağının "Bebek ve Çocuk izlem Formları" taranmış ve kayıtları doğru olan 2749 çocuktan 177'isinin aşısız ya da eksik aşılı olduğu belirlenmiştir. ikinci aşamada ise aşısız ve eksik aşılı çocukların özelliklerini ve bu durumun nedenlerini sorgulamak amacıyla, soru formu geliştirilmiş ve ev ziyareti yoluyla annelerle yüz yüze görüşülerek veri toplanmıştır. 177 çocuktan ulaşılan 134 çocuğun verileri analiz edilmiştir. Veriler yüzde dağılım olarak değerlendirilmiştir.
Çocukların yüzde 1'i aşısız ve yüzde 6'sı eksik aşılıdır. Oral Polio ve DBT aşısının pekiştirme dozları BCG ve hepatit B aşısının üçüncü dozudur, en fazla eksik olan aşılardır. Annelerin yüzde 71,6'sı kendisini bağışıklama konusunda bilgili olarak tanımlamasına karşın, yüzde 77,6'sı aşı ile korunabilir hastalıkların bulaşıcı olduğunu bilmemekte, yüzde 45,5'i çocukluk döneminde aşı ile korunabilir hastalıkların ciddi olduğunu düşünmemekte, yüzde 38,6'sı aşı sonrası bir sağlık sorunu olacak endişesi taşıdığını belirtmektedir. Anneler bağışıklama hizmetlerine ilişkin engelleri; ulusal aşı takviminin karışık ve anlaşılmaz olması (yüzde 35,1), sağlık ocağında kuyruk olması (yüzde 21,4) ve bağışıklama hizmetlerine duydukları güvensizlik (yüzde 10,7) olarak belirtmişlerdir. Sağlık çalışanlarına ilişkin olumsuz bir neden tanımlanmamıştır.
Bu araştırmanın öncelikli önerileri, annelerin/ailelerin bağışıklama, çocukluk dönemi aşı ile korunabilir hastalıklar konusunda sürekli sağlık eğitimi ve bağışıklama hizmetleri ile ilgili kayıtlarda sağlık çalışanlarına yönelik hizmet içi eğitimidir.
immunization1.jpg
The study was planned to determine the vaccination status of children younger than 24 months of age and the obstacles against adequate vaccination in Bolu.
The study was decriptive. In the first stage of the study, infant and child observation forms of seven primary health care centers in Bolu were examined, and of the 2749 children, whose records were properly kept, 177 were not vaccinated or were vaccinated inadequately. In the second stage, a questionnaire form was developed to determine the characteristics of these 177 children and the reasons behind this situation. The data were obtained by visiting these houses and interviewing the mothers face to face. Out of the 177, 134 children were reached and their data were analysed and evaluated as percentages.
One percent of children was not vaccinated and six percent were vaccinated inadequately. The vaccines that were missed the most were BCG vaccine, hepatitis B3 vaccine and the boosters of oral polio and DPT vaccines. Although 71.6 percent of mothers defined themselves as well-informed about immunization, 77.6 percent of the mothers did not know that diseases that were preventable by vaccinating were communicable diseases; 45.5 percent of mothers did not think that these childhood diseases were serious; 38.6 percent were anxious about health problems following vaccination. The mothers stated that the problems they had with vaccination services were that the national vaccination schedule was too complicated and incomprehensible (35.1 percent), the lines were long in health care centers (21.4 percent) and their mistrust towards immunisation services (10.7 percent). The mothers had no negative ideas about health care workers.
The main suggestions of this study are continuous health education of mothers and families about immunization and childhood diseases preventable by vaccines and in-service training of health workers on proper registration of immunization services.
Giriş
Çocukluk dönemindeki enfeksiyon hastalıklarının önlenmesini, salgınlara dönüşmemesini, bazılarının yok edilmesini sağlayan ve bu hastalıkların komplikasyonlarını önleyen bağışıklama; en etkili, en ucuz, uygulanması en kolay ve riski en düşük halk sağlığı girişimlerinden birisi olarak kabul edilmektedir (1-5). Başarılı bir bağışıklama, çocukluk dönemindeki aşı ile korunabilir hastalıkların önlenmesinin yanı sıra, aynı hastalıkların gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık döneminde de kontrol altına alınmasını sağlamaktadır (1,4,6).
Bağışıklamanın bu yararlarına karşın, dünyada ve Türkiye'de halen hiç aşı olmayan, eksik aşılı ve aşıya devamsız çocuklar vardır ve bu sorun, ülkeler arasında ve ülke içinde eşitsizlikler yaratmaktadır (7-11). Örneğin, bağışıklama oranları en yüksek ülkelerden Macaristan'da BCG, DBT3 ve kızamık için aşısızlık oranı yüzde bir iken, bağışıklama oranı en düşük ülkelerden Nijerya'da yüzde 52, yüzde 75 ve yüzde 65'dir (7). Türkiye'de aynı oran, DBT3 için yüzde 32, OP için yüzde 31, kızamık için yüzde 25'tir (11). Ülkemizdeki beş yaş altı çocuklarda eksik aşılı çocuk oranı ise yüzde 7.27-55.5 arasında değişmektedir (12¬15).
Bağışıklama durumu ile ilgili engeller dörde ayrılmaktadır:
1) Piyasa eğilimli sağlık reformları sonucu oluşan sağlık sistemi, sağlık politikaları ve uygulamaları.
2) Annenin bağışıklama, aşı ile önlenebilir hastalıklar konusundaki yanlış/eksik bilgi, tutum, davranış ve inançları.
3) Sağlık çalışanları ile ilgili engeller.
4) Ailenin eğitim düzeyi, geliri, sosyal güvence durumu, aile büyüklüğü vb. engellerdir (3-5,7,16-25).
Bağışıklama durumunun saptanması ve başarılı bir bağışıklamaya ulaşmayı engelleyen etmenlerin tanımlanması, hizmetlerin daha nitelikli sunulmasının yanında, sistematik bir yaklaşım sağlamaktadır. Bu çalışma, Bolu il merkezindeki 24 aydan küçük çocukların aşılılık durumları ve aşısız, eksik aşılı olma ile ilgili engelleri saptamak amacıyla planlanmıştır.Dr. Özlem Özkan , Aslıhan Çatıker
Yrd. Doç.; Kocaeli Ü. SYO Halk Sağ. Hemşireliği, Kocaeli
"Arş. Gör.; Abant İzzet Baysal Ü. Bolu SYO, Halk Sağ. Hemşireliği, Bolu
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf bolu.pdf (79,8 KB (Kilobyte), 13x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
aşılılık, bolu, çocukların, durumları, engelleri, merkezi'ndeki

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:35 .