Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Teknolojiye Bağımlı Çocuğun Evde Bakımı

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Teknolojiye Bağımlı Çocuğun Evde Bakımı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Teknolojiye Bağımlı Çocuğun Evde Bakımı-Home Care of the Technology-Dependent Child Bu makalede, evde teknolojiye bağımlı olmanın çocuklar ve aileler üzerine etkisi özetlenmiştir. Medline, Sciencedirect, Pubmed veri tabanlarındaki konu ile ilgili

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 01.12.10, 08:31
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Teknolojiye Bağımlı Çocuğun Evde Bakımı

[coverattach=1]Teknolojiye Bağımlı Çocuğun Evde Bakımı-Home Care of the Technology-Dependent Child
Bu makalede, evde teknolojiye bağımlı olmanın çocuklar ve aileler üzerine etkisi özetlenmiştir.
Medline, Sciencedirect, Pubmed veri tabanlarındaki konu ile ilgili yayınlanan çalışmalar alınmıştır. Örnekleme; yukarıdaki veri tabanlarından pediatrik evde bakım, teknolojiye bağımlı çocuklar, aile ve hemşirelik bakımı anahtar kelimeleri ile girilerek elde edilen, yayınlar ve özetler alınmıştır.
Ülkemizde teknolojiye bağımlı çocuğun evde bakımına ilişkin herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Evde çocuklar üzerine tıbbi teknolojinin etkisi hakkında ailelerin ve toplumun bilgisinin çok az olduğu görülmüştür. Teknolojiye bağımlı çocuklar ve aileleri için evde sağlık bakımında uygun sosyal ve toplumsal politikalar araştırılmalı, değerlendirilmeli ve güvenilir araştırmalara temellendirilmelidir.
It was aimed to summarize the effects of dependence on technology at home on children and the family.
Related studies published in Medline, Sciencedirect and Pubmed databases were taken as the study field. Among these studies, those obtained by entering the key words pediatric home care, technology-dependent children, family and nursing care were taken into the sample.
Among the studies about the home care of the technology-dependent child, none were noted that were carried out in our country. It was seen that families and the community knew very little about the effects of medical technology on children at home. Proper social policies on home care should be seeked for technology-dependent children and their families. These policies should be evaluated and structured upon reliable studies.

Geçen yüzyıl boyunca hem tıbbi teknolojide hem de tıbbi ve hemşirelik araştırmalarında gelişmeler tıbbi bakım gereksinimi olan çocukların ayaktan ve hastanede tedavilerinin görünümünü önemli biçimde değiştirmiştir. İlaç tedavisinin ve tıbbi araçların etkilerinin birleştirilmesi ile sağlık bakım profesyonelleri tıbbi teknolojiye bağımlı çocukların yaşam şansının artmasını sağlamışlardır. Bu nedenle, bu çocukların bakım sıkıntısını ve hastane masraflarını azaltmak için, aileler evlerine gönderilmiştir. Böylelikle teknolojiye bağımlı çocuğun evde bakımı gündeme gelmiştir (1, 2).
Pediatrik evde bakım önemlidir ve sağlık bakım endüstrisinin gerekli bir parçasıdır (3, 4). Teknolojiye bağımlı çocukların bakımı için hastane masraflarının artması, ailenin tercihi ve tıbbi teknolojinin ev içine taşınmasında yeterlilikler gibi etkenler pediatrik evde bakımın gelişimi ve büyümesine katkı sağlamıştır (5).
Evde Bakımın Çocuklar Üzerine Etkisi
Ev ortamı genellikle çocuklar için sosyal olarak uyarıcı, emosyonel olarak destek olan, gelişimsel açıdan uygun, sosyal becerileri kazanmak için fırsatlar yaratan, aile inanç ve değerlerini dolaylı olarak ya da açıkça gösteren aktivitelere katılımını sağlayan bir çevredir. Bir çocuğun hastalığını evde kontrol etmenin çocuk üzerinde emosyonel, psikososyal ve sosyal boyutlarda olumlu yönde düzelmeler sağladığını gösteren kanıtlar vardır. Hem çocuk hem de bakım vericilerin anksiyete düzeylerinin azalmasında etkilidir (6). Bir sosyolog evde bakımı şöyle tanımlamıştır: evde bakım benlik imajını biçimlendiren, insani ilişkileri tanımlayan ve yaşamın anlamını oluşturan "biyografik çalışma"dır (7). Evde bakım kavramı; koruyucu, tedavi ve rehabilite edici bakımın sürekliliğinin etkili biçimde sağlanması gerekliliğinden hareketle tanımlanan, olağan sağlık hizmetlerini desteklemek ve güçlendirmek amacını güden bir bakım sistemidir (2).

Meltem Kürtüncü Tanır , Dr. Sema Kuğuoğlu
Arş. Gör.; Marmara Ü. Hemşirelik YO, İstanbul
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg the Technology-Dependent Child.jpg (107,1 KB (Kilobyte), 5x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf teknoloji.pdf (64,0 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bağımlı, bakımı, çocuğun, evde, teknolojiye

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 09:49 .