Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Kanıta Dayalı Tıp Ve Perinatoloji Hemşireliğinde Kullanımı

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Kanıta Dayalı Tıp Ve Perinatoloji Hemşireliğinde Kullanımı ile ilgili bilgiler


[coverattach=1] Kanıta Dayalı Tıp Ve Perinatoloji Hemşireliğinde Kullanımı-Evidence based medicine and usage in perinatology nursing Kanıta dayalı tıp (KDT), hasta bakımında, kanıtlanmış bilgilerin açık, dikkatli ve mantıklı kullanılmasıdır. Bu makalede

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 06.12.10, 08:56
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Kanıta Dayalı Tıp Ve Perinatoloji Hemşireliğinde Kullanımı

[coverattach=1] Kanıta Dayalı Tıp Ve Perinatoloji Hemşireliğinde Kullanımı-Evidence based medicine and usage in perinatology nursing
Kanıta dayalı tıp (KDT), hasta bakımında, kanıtlanmış bilgilerin açık, dikkatli ve mantıklı kullanılmasıdır. Bu makalede KDT'nin tarihçesi, uygulama basamakları, araştırmaların kanıt değerleri ve kanıt kategorileri, KDT'yi destekleyen ve karşı çıkan görüşler, KDT ve Web siteleri ile ilgili bilgiler sunulmuştur. Ayrıca peri- nataloji hemşireliğinde KDT ve Cochrane Colloborative Review Grupları kullanımına ilişkin bilgiler yer almaktadır.
Perinatoloji hemşireliğinde, klinik, yönetim, eğitim, araştırma alanlarında "Kanıta dayalı uygulamalar" mesleki stan¬dartları yükselterek bakımın kalitesini artıracaktır. Perinataloji hemşireleri bilgi¬sayar ve internet kullanımı konusunda becerili olmalı, güncel gelişmeleri web aracılığı ile izleyebilmeli ve bakıma yansıtmalıdır.

Evidenced based medicine(EBM), is the usage of proved data in patient care carefully and logical. In this article it is submitted datas about the EBM history, application steps, quality of searching and proof categories, proof opinions that support the EBM or object it, EBM and web pages. Also there is datas about EBM and Cochrane Collaborative Review Groups usage in perinatology nursing.
In perinatology nursing; "Evidence Based Practice" in clinic, management, education, searching areas will be raise the quality of care. Perinatology nurses should be able to use computer and internet and able to follow up current events via web and should put in care.

GİRİŞ
Günümüzde çağdaş bilim her alanda kanıtlar bulmaya uğraşır. Kanıta Dayalı Tıp (KDT) pek çok güvenilir kaynaktan elde edilen bilgileri organize ederek, protokolleri ve rehberleri oluş¬turur (Carr 2000). Sürekli yeni kanıtlar ortaya çıktığından, var olan bilgiler yenilenmeli ve güncellenmelidir. Tüm sağlık bakım verenleri için amaç, bugünkü/geçerli bilimsel kanıta göre en iyiyi göstermektir.
Perinataloji hemşireliğinde, kli¬nik, yönetim, eğitim, araştırma alan¬larında kanıta dayalı uygulamalar mes-
leki standartları yükselterek bakımın ka¬litesini artıracaktır. Perinataloji hemşi¬releri bilgisayar ve internet kullanımı konusunda becerili olmalı,güncel geliş¬meleri web aracılığı ile izleyebilmeli ve bakıma yansıtmalıdır.
KANITA DAYALI TIP
KDT, hasta bakımında karar verirken var olan kanıtlanmış bilgilerin açık, dikkatli ve mantıklı kullanılmasıdır (Güldal ve Derebek 2001, http://www. medicine.ankara.edu.tr/basic-medical/ basicmed/kdtindex.htm, unak.org - una k Resources and Information. This website is for sale!. tr/tipseminer/).
Bu, uygulamada bireysel klinik deneyim ile sistematik araştırmalardan elde edilen en iyi klinik kanıtları bir arada kullanarak gerçekleştirilir. Bireysel klinik deneyim, uzun yıllar süren klinik uygulamanın getirdiği yetkinlik ve karar verebilme yeteneği yardımı ile etkin tanı koyabilme, hastaya uygun tedavi seçebilme, hasta haklarını anlaya-bilme ve bakımları ile ilgili kararları doğru verebilme şeklinde tanımlanabilir. Klinik kanıtlar ise bazen temel tıp kaynaklı olsa da genellikle hasta merkezli klinik çalışmalardan, tanı testlerinden, tedavi ve rehabilitasyon ile koruyucu yöntemlerin etkinlik ve güvenirliliğine kadar uzanan bir yelpazeyi kapsar. Bu kanıtlar hem kullanılmakta olan test ve tedavileri doğrular hem de bunların yerlerine yenilerinin konulmasına olanak tanır (http://www.medicine.ankara.edu.tr/basi c-medical/basicmed/kdtindex.htm,). Klinik deneyim ve klinik kanıtlar birlikte kullanılınca değerlidirler. Tek başına klinik deneyim hızla güncelliğini yitirme riskine sahiptir. Klinik kanıt ise hiçbir zaman klinik deneyimin yerini tutamaz. Klinik deneyim, klinik kanıtın hastaya nasıl uygulanacağına karar ver¬mede yaşamsal öneme sahiptir (Carr 2000,

Nevin H. ŞAHİN, Şule GÖKYILDIZ, Mari BILDIRCIN
Yard. Doç. Dr. I.Ü. Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu (Öğretim Üyesi)
MSc I.Ü. istanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum ABD (Hemşire)
MSc Koç Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş (Hemşire)
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg hemşire.jpg (18,1 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 291.pdf (387,5 KB (Kilobyte), 24x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
dayalı, hemşireliğinde, kanıta, kullanımı, perinatoloji, tıp

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:40 .