Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Çocuklarda Obezitenin Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Çocuklarda Obezitenin Oluşumunu Etkileyen Faktörler ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]Çocuklarda Obezitenin Oluşumunu Etkileyen Faktörler-The Factors That Effects Constitution of Obesity Obezite hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde prevalansı artan, erişkinleri olduğu kadar, giderek çocukları da etkileyen kronik bir

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 21.12.10, 08:04
Yardımcı Doçent
 
Üyelik tarihi: Sep 2008
İletiler: 4.173
SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.SemaGürcan karanlıkta yolumuzu bulmamızı sağlayan bir ışık.
Standart Çocuklarda Obezitenin Oluşumunu Etkileyen Faktörler

[coverattach=1]Çocuklarda Obezitenin Oluşumunu Etkileyen Faktörler-The Factors That Effects Constitution of Obesity
Obezite hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde prevalansı artan, erişkinleri olduğu kadar, giderek çocukları da etkileyen kronik bir hastalıktır. Günümüzde obezitenin görülme sıklığı her yaş grubunda artmaktadır. Bunun nedeni modern yaşamın getirdiği beslenme alışkanlıklarında yağların ve karbonhidratların fazla miktarda tüketilmesi ve çocukların fiziksel aktiviteden uzaklaşarak televizyon ve bilgisayar oyunlarına yönelmeleridir. Beslenme çocuk sağlığında çok önemli bir unsurdur. Bir çocuğun fiziksel, kognitif ve emosyonel büyüme ve gelişmesinde yenen besinlerin içerdiği besin gruplarının ne olduğu ve miktarı önem taşımaktadır.
Hemşirelik; beslenme, sağlığı geliştirme ve aile sistemleri etkileşim kavramlarına büyük önem verir. Pediatri hemşirelerine bu alanda önemli görevler düşmektedir.

Obesity is a chronic illness whose prevalance decreased in developed and developing countries, that effects gradually children as adults. In these days, frequency of finding obesity in every age groups has increased. This is the cause of consuming too much oils and carbonhidrates in eating habits that modern life has brought and childrens being away from physical activities, inclining towards television and computer games.
Feeding is a very important element in child health. What the nutriment group and their quantity that have been eaten are very important in a childs physical, cognitif, emotional growth and development. Nursing; gives much importance to concepts of nourishment, health promotion and family systems influence. Pediatric nurses have a lot of duties regarding this subject.

GİRİŞ
Obezite, Latince ***8220;obezus***8221; sözcüğünden türetilmiştir. Şişman karşılığı olarak kullanılan ***8220;obezus***8221;, iyi beslenmiş anlamına gelir (Durukan, 2001).
İngilizce***8217;de ise, ***8220;obezity***8221; şişmanlık, ***8220;obeze***8221; çok şişman, ***8220;overweight***8221; fazla ağırlık, tartıda fazla gelen miktar, şişmanlık anlamındadır (Yılmaz, 1999).
Obezite, yağ dokusunun vücut ağırlığına oranla patolojik olarak artması şeklinde tanımlanmaktadır (Epik ve ark, 2004). Obezite, enerji alımının enerji tüketiminden daha fazla olduğu durumlarda yağ dokusunun artmasıyla ortaya çıkan sosyal, psikolojik ve ciddi tıbbi sorunlar yaratabilen önemli bir sağlık problemidir (Şarbat ve Demirkol, 1999, Cinaz ve Bideci, 2003).
Çocuklukta obezite yaşamın ilk yılı, 5-6 yaş arası ve puberte döneminde artış göstermektedir. Obez çocukların 1/3***8217;ü, obez adolesanların ise %80***8217;i erişkin yaşa ulaştıklarında da obez kalmaktadırlar. Diğer yandan erişkin yaşlarda görülen obezite vakalarının %30 kadarında başlangıcın çocukluk çağlarına dayandığı bilinmektedir. Düşük ya da iri doğum ağırlıklı bebeklerin çocukluk ve erişkin dönemde obez olma riskleri yüksektir (Cinaz ve Bideci, 2003).

Ayşe PARLAK*, Şenay ÇETİNKAYA**
* Arş.Gör., Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu
** Yrd.Doç.Dr., Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg obez.jpg (8,0 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf parlakvecetinkaya5.pdf (244,1 KB (Kilobyte), 8x kez indirilmiştir)
__________________
[CENTER][URL="http://www.nevart.net/"][IMG]http://www.nuveforum.net/galeri/data/500/2602.jpg[/img][/url]
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
çocuklarda, etkileyen, faktörler, obezitenin, oluşumunu

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 10:58 .