Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Ve Hemşirelik Yaklaşımları

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Ve Hemşirelik Yaklaşımları ile ilgili bilgiler


[coverattach=1]İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Ve Hemşirelik Yaklaşımları-Twin To Twin Transfusion Syndrome And Nursing Approches İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (İİTS) monokoryonik ikiz gebeliklerde görülen pek çok komplikasyondan biridir. Nedeni tam olarak

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 23.12.10, 10:08
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Ve Hemşirelik Yaklaşımları

[coverattach=1]İkizden İkize Transfüzyon Sendromu Ve Hemşirelik Yaklaşımları-Twin To Twin Transfusion Syndrome And Nursing Approches
İkizden İkize Transfüzyon Sendromu (İİTS) monokoryonik ikiz gebeliklerde görülen pek çok komplikasyondan biridir. Nedeni tam olarak anlaşılamamakla birlikte, plasental vasküler anastomozlar ile ikiz fetüslerden birinden diğerine net kan transfüzyonu sonucu gelişmektedir. Abortus, preterm doğum ya da intrauterin ölüm sonucu yüksek perinatal mortalite ve morbidite ile seyretmektedir. Gebeliğin canlı doğum sağlanabilecek aya kadar sürdürülebilmesi için çeşitli tedavi yaklaşımları uygulanır. Tedavileri için, sık sık ve uzun sürelerle hastaneye yatırılan gebelerin karşılanması gereken birçok fiziksel ve psikososyal gereksinimleri vardır. Bu süreçte bu gereksinimlerin karşılanması, multidisipliner yaklaşımlı bir ekip çalışmasını gerektirmektedir. Profesyonel hemşirelik bakımı ile zamanında müdahale edilmesi gebelerin ve ailelerinin kriz ile başa çıkmalarını sağlayacak yeni stratejiler ve çözüm yolları bulmalarını kolaylaştıracaktır. Bu makalede İİTS özellikleri, tedavisi, tedavi sürecindeki hemşirelik yaklaşımları ve etik ikilemler ele alınmıştır.

Twin to twin transfusion syndrome (TTTS) is one of many complications most frequently seen in monocaryonic twin pregnancies. Although its cause is not understood completely, it develops as a result of net blood transfusion from one of the twin fetuses to other through the placental vascular anastomosis.
Abortus progresses with a high perinatal mortality and morbidity as a result of preterm delivery or intrauterine death. Wide variety of treatment approaches are used to keep the pregnancy until the month live delivery to be achieved. The infants who are hospitalized frequently and prolonged time have a number of physical and psychological needs which should be fulfilled. In this process, fulfilling these needs requires a team work with a multidisciplinary approach. Timely struggle with a professional nursing care will facilitate pregnant women and families to find new strategies and ways of resolution which will enable them to cope with the crisis times. In this article the features of TTTS, its treatment, nursing approaches during the treatment process and the ethical dilemma were considered.

GİRİŞ
Son 20 yılda yardımcı üreme tekniklerinin artmasıyla çoğul gebelik insidansında belirgin şekilde artış vardır. Bu artış aynı zamanda gebeliklere bağlı komplikasyonların da artmasına sebep olmaktadır (Sivaslı ve Tekinalp 2004). Çoğul gebelikler, intrauterin ve perinatal morbidite ve mortalitenin daha fazla görüldüğü gebeliklerdir. Tüm perinatal ölümlerin ortalama %10***8217;u ikiz gebelikler ile ilgilidir (Lim, Tan, Zuzarte, Daniel ve Yeo 2005; Mun, Mızrak, Taner, Derin ve Büyüktosun 2005).
Çoğul gebeliğin gebelik sırasında ortaya çıkan birçok komplikasyonu vardır. En sık görülen komplikasyon prematüre doğum olup sıklığı %20-50 kadardır ve sıklıkla uterusun aşırı distansiyonuna bağlıdır. Sık görülen bir başka komplikasyon polihidramniyoz, genellikle geçici bir durumdur. Eğer kalıcı polihidramniyoz varsa ikizden ikize transfüzyon veya kromozomal anomali göstergesi olabilir (Sivaslı ve Tekinalp 2004).
Bu makalede; ikizden ikize transfüzyon sendromu (İİTS)***8217;nun özellikleri, tedavisi, hemşirelik yaklaşımı ve etik ikilemler ele alınmıştır.

Özlem DEMİREL BOZKURT*, Ümran SEVİL**
*Ar. Gör. Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu, Hemşirelik Bölümü
**Prof. Dr., Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu
Eklenmiş Resim
Dosya tipi: jpg twin to twin transfusion syndrome.jpg (74,5 KB (Kilobyte), 9x kez indirilmiştir)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 60_68.pdf (330,0 KB (Kilobyte), 6x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
hemşirelik, sendromu, transfüzyon, yaklaşımları, ıkizden, ıkize

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:26 .