Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Stresle Başetmede Önemli Bir Yol: Mizahın Kullanımı

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Stresle Başetmede Önemli Bir Yol: Mizahın Kullanımı ile ilgili bilgiler


Stresle Başetmede Önemli Bir Yol: Mizahın Kullanımı-An Important Way for Coping: Usage of Humor Mizah; yaşamdaki durumların acayipliğini ya da uygunsuzluğunu şakacı biçimde keşfetme, ifade etme ya da onaylama yoluyla

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 24.03.11, 11:54
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Stresle Başetmede Önemli Bir Yol: Mizahın Kullanımı

Stresle Başetmede Önemli Bir Yol: Mizahın Kullanımı-An Important Way for Coping: Usage of Humor
Mizah; yaşamdaki durumların acayipliğini ya da uygunsuzluğunu şakacı biçimde keşfetme, ifade etme ya da onaylama yoluyla sağlığı ve iyiliği geliştiren her türlü girişim olarak tanımlanmakta ve fiziksel, duygusal, bilişsel, sosyal ve spiritüel anlamda iyileşme ya da baş etme için hastalığın tamamlayıcı bir tedavisi olarak kullanılabileceği ifade edilmektedir. Mizah; stres yaratan durumlarda, bireyin kendisini stres yaratan bu durumdan bilişsel olarak ayrıştırarak olaya uzaktan bakmasını, böylece eski olumsuz düşüncelerini bırakarak yeni ve gerçekçi düşünce ve davranış seçenekleri oluşturmasını sağlar. Böylece birey, daha olumlu duygular hissetmeye başlar, yaşanan bu duygu stresi daha baş edilir kılabilir. Bu etkileri nedeniyle hemşirelerin hem kendileri hem de hastaları ya da hasta yakınları ile etkileşimlerinde mizahın kullanımını teşvik etmeleri uygun olabilir. Bu makalede mizahın stresle başetme ile ilişkisi incelenmiş, hemşirelere ruh sağlığının korunmasında yol gösterici olacağı düşünülmüş ve mizahı kullanma becerilerini geliştirmeleri için bazı öneriler sunulmuştur.
An Important Way for Coping.jpg
Humor is defined as "any intervention promoting health and well-being by playful discovery, explanation and approvement of absurdity or incongruence of life conditions" and humor can be used as an integrative treatment for physical, emotional, cognitive and spiritual wellness and coping. Humor provides individual a way offeeling a 'distance ' between one's self and the problem, a way of standing off and by this way, individual gains abilities of objective thinking and behavior developed in the direction of these thoughts. So, individual feels more positive and this positivity makes stress more endurable. Because of these effects, it can be helpful for nurses to promote humor with patients and relatives during their interactions. In this article, the relation between humor and coping is examined, this relation considered helpful at directing nurses for prevention in mental health and some suggestions are made for nurses to develop their sense of humor.
GİRİŞ
Günlük yaşantıda çoğu zaman çevreden duyulan ya da kendimizce söylenen komik bir söz, bir fıkra, görülen bir karikatür nedeniyle yüzde beliren gülümseme ya da atılan bir kahkaha ile kişisel gerginliğin azaldığına ya da gergin ortamın yumuşadığına tanık olunmuştur. Uygulamalı ve Tedavi Edici Mizah Birliği (2004) mizahı "yaşamdaki durumların acayipliğini ya da uygunsuzluğunu şakacı biçimde keşfetme, ifade etme ya da onaylama yoluyla sağlığı ve iyiliği geliştiren her türlü girişim" olarak tanımlamakta ve "fiziksel, duygusal, bilişsel, sosyal ya da spiritüel anlamda iyileşme ya da baş etmeyi sağlamak için hastalığın tamamlayıcı bir tedavisi olarak kullanılabileceğini" ifade etmektedir.
Mizah uygun tarzda ve koşullarda kullanıldığında çoğu zaman sihirli bir değnek gibi ortama dokunur ve gerginliği azaltır. Bu bağlamda, mizah; stres ya da duygusal gerilim yaşatan durumlarda ortamdaki duygu yükünü azaltan bir araç olarak işlev görebilmektedir. "Gülmek en iyi ilaçtır", mizahın sonucundaki kazanımı iyi ifade eden bir sözdür. Yine çok bilinen "Gülümse kaderine", "Gül güneşler doğsun haydi, bir şans tanı bugün kendine", "Gülümse, hadi gülümse, bulutlar gitsin" gibi bazı şarkı sözleri de yaşanan zorluklarla baş etmede yaşananlara gülümseme ve mizahla bakmayı gösterir. Mizah ve gülmenin literatürde değinilen fizyolojik, sosyal ve psikolojik pek çok yararı bulunmaktadır.
Fizyolojik olarak; gülme s ırasında kasların kasılıp gevşemesi yoluyla kas gerginliği azalır, dolaşım hızlanır, kalp hızı ve kan basıncı artar, solunum hızı ve derinliği artar, immünoglobülin A düzeyi yükselir, böylece bağışıklık sistemi güçlenir ve ağrıya dayanıklılık artar (Sultanoff 2001, Martin and Lefcourt 2004, Aydın 2005). Sosyal olarak; bireyler arasında köprü görevi görerek yeni ilişkilerin kurulmasına ya da arkadaşlıkların güçlenmesine yardımcı olur, çatışmaların çözümlenmesine yardım eder, yaratıcılık ve üretkenliği arttırır ve doyum sağlar. Psikolojik olarak; stres, gerginlik ve anksiyeteyi ve bunların olumsuz etkilerini azaltması yoluyla olumlu duygular yaşatır ve sağlıklı bir benlik kavramının gelişimine yardım eder (Moran and Massan 1999, Martin and Lefcourt 2004, Martin 2006). Ayrıca, mizah mesajların iletilmesinde de oldukça etkili bir yoldur. Karikatürler, fıkralar, şarkılar, şiirler, sloganlarla verilmek istenen mesajlar etkili ve ekonomik biçimde iletilebilmektedir. Örneğin, Orhan Veli Kanık aşağıda yer alan "Rahat" adlı şiirinde insanın sürekli olarak yakınarak ve doyum almadan yaşamasının anlam-sızlığına mizahi bir biçimde dikkat çek-miştir: "Şu kavga bir bitse dersin, Acıkmasam dersin, Yorulmasam dersin, Çişim gelmese dersin, Uykum gelmese dersin; Öldüm desene!"
Mizah, yukarıda ağırlıklı olarak değinilen olumlu sonuçlarına karşın, uygun olmayan zamanda ve biçimde ya da uygun ortam ve koşullar sağlanmadan kullanılırsa yıkıcı çatışmaların yaşan-masına neden olabilir. Bu nedenle, mizah kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Bu kurallardan biri; mizahı kullanırken aşağılama ya da küçümsemeden kaçınılması, etnik, cinsel ya da dini şakalar yapılmamasıdır. Ayrıca, her şaka her kültüre uygun olmayabilir. Bu nedenle, şaka yapılırken kültürel özellikler dikkate alınmalı, yapılan şakanın o birey için ne anlama geleceği hesaba katılmalıdır (Facente 2006). Örneğin kültürlerde ciddi hastalık ya da ölümün yaşandığı durumlar; üzerinde kesinlikle espri ya da şakanın yapılamayacağı konulardır. Bu nedenle, bireylerin bir yakını ağır olarak hastalandığında ya da öldüğünde bu stresle baş etmeyi sağlamak için mizahi yaklaşımın kullanımı uygun olmayacaktır. Mizah bir iletişim aracı olarak düşünüldüğünde, iletişim için önemli olan yaş, eğitim düzeyi, cinsiyet gibi faktörler de mizahın kullanımı sırasında dikkate alınması gereken özelliklerdendir.
Yaşam, doğası gereği bireylerin karşısına pek çok güçlük ve aşılması gereken engel çıkarmaktadır. Bu nedenle, yaşamı çok katı ve zor bir iş olarak görmek ve olaylara çok ciddi bir bakış açısıyla bakmak bireylerin yoğun stres içeren bir yaşam sürmesine yol açabilir. Oysa, yaşamın tümünden zevk almak, kendine gülebilmek, iyi gelişmiş ve yaşama uyarlanmış bir mizah duygusuna sahip olmak yaşam stresleri ile baş edebilmeyi kolaylaştırıcı bir faktör olabilir.

Fatma ÖZ, Duygu HİÇDURMAZ
Hacettepe Üniversitesi S.B.F. Hemşirelik Bölümü Psikiyatri Hemşireliği AD (Prof. Dr.)
Hacettepe Üniversitesi S.B.F. Hemşirelik Bölümü Psikiyatri Hemşireliği AD (Ar. Gör.)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2705.pdf (149,6 KB (Kilobyte), 20x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
başetmede, kullanımı, mizahın, önemli, stresle, yol:

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 16:26 .