Nüve Forum

Nüve Forum > akademik > Meslek Yüksek Okulları > Hemşirelik Yüksekokulu > Periferik Kök Hücre Naklinde Hastalarda Görülen Anksiyete Ve Depresyon

Hemşirelik Yüksekokulu hakkinda Periferik Kök Hücre Naklinde Hastalarda Görülen Anksiyete Ve Depresyon ile ilgili bilgiler


Periferik Kök Hücre Naklinde Hastalarda Görülen Anksiyete Ve Depresyon-Anxiety and Depression in Patients Undergoing Peripheral Blood Stem Cell Transplantation Periferik kök hücre nakli yapılan hastalarda nakil sonrası dönemde anksiyete ve

Like Tree1Likes
  • 1 Post By MelisAycan

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.04.11, 09:41
Çılgın
 
Üyelik tarihi: Jul 2008
İletiler: 833
MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.MelisAycan artık çok görkemli biri.
Standart Periferik Kök Hücre Naklinde Hastalarda Görülen Anksiyete Ve Depresyon

Periferik Kök Hücre Naklinde Hastalarda Görülen Anksiyete Ve Depresyon-Anxiety and Depression in Patients Undergoing Peripheral Blood Stem Cell Transplantation
Periferik kök hücre nakli yapılan hastalarda nakil sonrası dönemde anksiyete ve depresyon görülme riski yüksektir. Hastanın anksiyete ve depresyon yaşama nedenleri arasında hastalığın evresi ve tekrarı, nakil sonrası komplikasyonlar (graft versus host hastalığı, nötropeni, ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi kemoterapi yan etkileri), kontrol kaybı, ölüm korkusu, belirsizlik, aile ve arkadaşlarından ayrı kalma, izolasyon, cinsel yetersizlik yer alır. Hemşire hastanın bakımında hastanın anksiyete ve depresyonla baş etme yöntemlerini kullanmayı, hastalık ve tedaviye uyumunu, kemoterapi, radyoterapi ve hastaneye ilişkin önceki deneyimini, kök hücre nakli hakkında bilgisini, donörün istekliliğini, aile gibi destek sistemlerini göz önüne alması gereklidir.
stem-cell-cancer.jpg
Risk of anxiety and depression encountering patients undergoing peripheral blood stem cell transplantation is high at period after transplantation. Among causes of the patient's anxiety and depression take place their disease phase and fearing relapse, feeling pain, side effect of chemotherapy such as nausea and vomiting, lose of self-control, fearing death, uncertainty, separeting their family or friends, isolation, sexual deficiency. The nurse should consider issues that patient uses method of cope with anxiety and depression, to adaptives her/his treatment and disease, to has previous experience related to chemotherapy, radyotherapy and hospital, to has knowledge about peripheral blood stem cell transplantation, to has support systems as family that donor desire for her/his giving blood stem cell.
GİRİŞ
Periferik kök hücre nakli, kanser tedavisinde günümüzde malign, benign hematolojik hastalıkların, solid tümörlerin, genetik bozuklukların ve immünolojik hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır (Koç ve Demirer 1997, Wingard 2005).
Kök hücre nakli hastanın kendisinin ya da dokusu uyan vericinin kök hücrelerinin yüksek doz kemoterapiyi takiben hastaya ve¬rilmesidir. Sağlıklı vericiden alınan hematopoetik kök hücrelerin, alıcıya verilmesine Allojenik Kök Hücre (Allo) Nakli, kişinin kendisinden alınan kök hücrelerin tekrar kendisine verilmesine ise Otolog Kök Hücre (Oto) Nakli denir (Koç ve Kav 2000, Şanlı 2004).
Kök hücre nakli ile ilgili istatistiki veriler incelendiğinde, Türkiye' de, Sağlık
Bakanlığı' nın 2006 yılı verilerine göre kemik iliği nakli yapılan 23 merkez bulunmaktadır (Sağlık Bakanlığı 2006). Avrupa Kemik İliği Transplantasyon Merkezi (European Group for Blood and Marrow Transplantation: EBMT) verilerine göre dünyada 2004 yılında 8956 Allo KİT, 17638 Otolog KİT yapılmıştır (: : : E B M T | The European Group for Blood & Marrow Transplantation, 2008). Ülkemizde 2005 yılında 351 Allo KİT, 314 Otolog KİT olmak üzere toplam 665 nakil yapılmıştır (Sağlık Bakanlığı 2005).
Kök hücre naklinin tercih edil-mesindeki önemli nedenler; bu tedavinin uygulandığı hastalarda yaşam süresinin uzaması, iyileşme beklentisi ve yaşam kalitesinin artmasıdır. Ancak kök hücre nakli tedavisinden sonra yaşanan komplikasyonlar, hasta açısından ciddi fizyolojik, psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlara yol açabilmektedir (Koç ve Demirer 1997, Chiod et al. 1999, Kansu 2003, Hjermstad et al. 2004).
Periferik kök hücre nakli protokolü yan etkilerinin olması nedeniyle insan yaşamını olumsuz etkileyen bir tedavi yöntemidir. Kök hücre nakli yapılan hastaların yaşam kalitesi; hastalık belirtilerinin yarattığı fiziksel ve psikososyal sorunlar, invaziv girişimler, radyoterapi, kemoterapi ve izolasyon nedeniyle olumsuz etkilenmektedir. Radyoterapi ve kemoterapi tüm sistemleri etkilediği için bireyin günlük yaşam aktivitelerini sınırlandırmaktadır. Tedavinin erken döneminde kemik iliği baskılanmasına bağlı gelişen lökopeni, trombositopeni, anemi, yorgunluk, enfeksiyon, mukozit, gastrointestinal değişiklikler gibi yaşamı tehdit edici fiziksel sorunlar meydana gelmektedir. Allojenik nakil sonrasında gözlenebilen venooklusiv hastalık (Veno- oclusivve disease: VOD) ve graft versus host hastalığı (GVHH) morbidite ve mortaliteyi artırabilmektedir. Kök hücre nakli sırasında ve sonrasında daha az önemli olduğu düşünülen, hastaların yaşam kalitelerini etkileyebilen infertilite, vajinal kuruluk, ereksiyon yetersizliği gibi cinsel; menstruasyon bozuklukları ve erken menapoz gibi hormonal sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Tüm bu nedenler hasta bireyin anksiyete ve depresyon yaşamasına yol açabilmektedir (Manne et al. 2004, Koç ve Demirer 1997, Chiod et al. 1999, Kansu 2003, Hjermstad et al. 2004).

Yasemin KARACAN* Sevgi Sun KAPUCU**
*Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Hematoloji Bölümü (Uzm.Hem.) **Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, İç Hastalıkları Hemşireliği AD (Yrd.Doç.Dr.)
Eklenmiş Dosya
Dosya tipi: pdf 2704.pdf (149,9 KB (Kilobyte), 0x kez indirilmiştir)
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
anksiyete, depresyon, görülen, hastalarda, hücre, kök, naklinde, periferik

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 21:17 .