Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Gastroenteroloji > Ince ve Kalin Bagirsak Hastaliklari

Gastroenteroloji hakkinda Ince ve Kalin Bagirsak Hastaliklari ile ilgili bilgiler


İNCE VE KALIN BAĞIRSAK HASTALIKLARI İnce bağırsak üç kısımdan oluşur; deodonum (12 parmak bağırsağı), çekum ve illum. Karındaki bu 6.5-7 metrelik ince tüp yiyeceklerin sindirim-özüm-leme işleminin en büyük kısmını sağlar.

Gastroenteroloji Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi), Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgular

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 10.09.08, 11:45
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Ince ve Kalin Bagirsak Hastaliklari

İNCE VE KALIN BAĞIRSAK HASTALIKLARI
İnce bağırsak üç kısımdan oluşur; deodonum (12 parmak bağırsağı), çekum ve illum. Karındaki bu 6.5-7 metrelik ince tüp yiyeceklerin sindirim-özüm-leme işleminin en büyük kısmını sağlar.
Bundan önce yiyeceklerin ufacık parçalara ayrılıp midede mide suyuyla karışması safhası vardır. Bu yarı sulu madde ince bağırsağa iner ve özümleme işlemi tam anlamıyla burada gerçekleşir. Besinler kana geçer. Besinlerin damar sistemine geçmesi ince bağırsağın içindeki zar yoluyladır. Bu zardaki milyonlarca kılımsı çıkıntı besinin değeceği yüzeyi artırır. Karaciğerden gelen safra ve pankreas salgı­ları sindirimde yardımcı olurlar. Kalın bağırsakta, sindirimden kalan artıklar sertleştirilir ve dışarı atıl­maya hazır duruma gelir. Kolon da denilen kalın bağırsak 1.5-2 metre uzunluğundadır. İnce bağırsak­la kalınbağırsak birbirine ileoçekal valf denen kıvrım bağırsak kısmından kalın bağırsağın çekum (körba-ğırsak) denen kısmına geçer. Körbağırsağa bağlı apandisit dediğimiz kısım vardır. Varlık nedeni gö­revi bilinmemektedir ama iltihaplandığı zaman çok sorunlar yaratır. Kalın bağırsağın şekli, yukarı sağ­dan sola aşağıya dönerek bir köprüye benzer. Yukarı giden kısım körbağırsaktan başlar ve yukarı karaciğere doğru kıvrılır. Sağdan sola uzanan kıs­mın adı transvers kolondur. Aşağı inen kolon sig-moid kolona döner. S şeklindeki sigmoid kolon pelvis (kalça kemiği) yönüne dönerek rektumla bir­leşir. Rektum oldukça düz 12 cm. uzunluğunda anüse inen bir tüptür. Besinlerin çoğu ince bağırsak­ta özümlendiğinden, kalın bağırsağa dökülen kısım özümlenmemiş olan lifler, su ve tuzun çoğunu kalın bağırsak zarı tekrar özümler. Su da alınınca kalan yarı-sert artık anüse inip dışarı çıkabilecek hale gelir. Bu noktada kolona giren maddelerin % 90 suyu da alınmıştır.
Kalın bağırsakta su ve tuzun yeniden özümlen­mesi sağlık için çok önemlidir çünkü hem su hem tuz vücudun işlemlerini yerine getirebilmesinde kul­lanılır. Vücudun su ihtiyacı artarsa daha fazla su emilir ve kalan artık son derece katıdır ve kabızlık ortaya çıkar. Lifli yiyecekler su tutarak rahat dışarı çıkmak için gerekli nemi sağlarlar. Kolondaki bazı mikroorganizmalar, mide ve ince bağırsakta sindiril­memiş bir kısım yiyecekleri parçalarlar. Bu reaksiyondan doğan artıkların bir kısmı da gazdır. Kalın bağırsak zaman zaman iltihaplanır. Nedense sindi­rim yollarının bu-bölümünde diğer bölümlere kıyasla çok daha sık tümör ve polip görülür.kaynak:15
syf:123
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]

Konu Busra tarafından (10.09.08 saat 11:51 ) değiştirilmiştir..
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
bagirsak, hastaliklari, ince, kalin

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 11:22 .