Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Gastroenteroloji > Divertiküloz Ve Divertikülit - Sebebi Nedir - Belirtileri - Tedavisi

Gastroenteroloji hakkinda Divertiküloz Ve Divertikülit - Sebebi Nedir - Belirtileri - Tedavisi ile ilgili bilgiler


DIVERTİKÜLOZ VE DIVERTİKÜLİT Kolon duvarından çıkan çok sayıda kesenin oluşumuna divertiküloz denir. Ekseriyetle bu keseler sancı veya başka hiçbir işaret vermezler. Ancak bu keselerin veya etraflarının iltihaplanmasına divertikülit denir. SEBEBİ

Gastroenteroloji Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi), Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgular

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.09.08, 17:09
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Divertiküloz Ve Divertikülit - Sebebi Nedir - Belirtileri - Tedavisi

DIVERTİKÜLOZ VE DIVERTİKÜLİT
Kolon duvarından çıkan çok sayıda kesenin oluşumuna divertiküloz denir. Ekseriyetle bu keseler sancı veya başka hiçbir işaret vermezler. Ancak bu keselerin veya etraflarının iltihaplanmasına divertikülit denir.

SEBEBİ NEDİR?
Sebebi bilinmemektedir. Fakat divertiküllerle ilgili problemler A.B.D. gibi endüstrileşmiş ülkelerde daha sık görülür. Bunun için bazı doktorlar batıda lifli yiyeceklerin az yenmesinin ana faktör olduğunu düşünürler. Divertikülitle ilgili hastalıklara yakalanma riski yaşla artar. Batılı ülkelerde 50 yaşın üstündeki kimselerin yüzde 20 ila 50'sinde bu hastalık vardır.

BELİRTİLER
Divertiküloz hastalarında ekseriyetle hiçbir belirti görülmez. Bu hastalık ortaya çıkmadan devam eder veya başka bir nedenle baryumlu inceleme yapılırken tesadüfen bulunur.
Divertikülozun kolonunuzun alt (sigmoid) kısmında bulunması olasıdır. Bir divertikül iltihaplanması veya enfekte olması sindirilmemiş yemeğin ve bakterinin onun içine yerleşmesinden kaynaklanır, kan gelemez ve bakteri artar.
Ufak bir apseden yaygın bir enfeksiyona veya delinmeye kadar herhangi biri olabilir. Bu apandisitin meydana geliş biçimine benzer. Ancak o kolonunuzun alt sol tarafında olur.
Eğer divertikülitiniz varsa şiddetli kramplar olabilir. Ekseriyetle sol taraftakiler daha şiddetlidir. Daha kötüleşmeden Önceki 3-5 gün sancı hafif veya şiddetli olarak devam eder. Genelde ateş ve bulantı da olur. Bazen iltipahlanmış olan divertikül yırtılır besin maddeleri karın boşluğuna dökülür. Bu peritonite sebep olur. Peritonit acil bir tıbbi vakadır. Kanama daha az rastlanan bir komplikasyondur.

TEDAVİ
Iltipahlanma hafifse ve divertikül yırtılmamışsa tedavi sadece yatak istirahatı, dışkının daha yumuşamasını sağlayacak ilaçlar, sıvı gıda ve antibiyotikten oluşur. Yırtılma veya çok yaygın iltihaplanma varsa damardan antibiyotik verilebilir. Ekseriyetle hastaneye gitmek gerekir.
Eğer serihalindealinde krizler gelirse belirtilerin kaybolduğu bir devirde bağırsağın etkilenmiş olan kısmının ameliyatla çıkarılıp alınması tavsiye olunur. Akut bir krizde eğer damardan verilen antibiyotiğe cevap vermezseniz gene ameliyat gerekebilir. Ekseriyetle bu gibi akut durumlarda bir geçici kolostomi tercih edilir.
Daha ileri bir tarihte bağırsaklar ikinci bir ameliyatla gene bağlanabilir.
Divertikülozu birçok doktor belirti olmaması halinde tedaviye gerek duymaz. Diğerleri çok lifli bir diyet tavsiye eder ve eğer çok ufak belirtiler varsa spazm giderici ilaçlar verir. Ekseriyetle hassas bir barsağın belirtileri yanlışlıkla diverti-küloza yüklenir.



kaynak:15
syf:127
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtileri, divertikülit, divertiküloz, nedir, sebebi, tedavisi

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Bütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 01:25 .