Nüve Forum

Nüve Forum > kütüphane > Bilim ve Teknoloji > Tıp > Gastroenteroloji > Kolon Polipleri - İşaretleri ve Belirtileri - Teşhisi - Ciddiyeti

Gastroenteroloji hakkinda Kolon Polipleri - İşaretleri ve Belirtileri - Teşhisi - Ciddiyeti ile ilgili bilgiler


KOLON POLİPLERİ-İŞARETLERİ VE BELİRTİLERİ Ekseriyetle bu poliplerin hiçbirisi kolaylıkla görülmez; *Son zamanlarda bağırsak hareketlerinde görülen değişiklikler, * Dışkıda mikroskopik miktarlarda kan bulunması, *Anüsten balgam gelmesi. Kalın bağırsakda selim (habis olmayan)

Gastroenteroloji Kabızlık, İshal, Kusma, Bulantı, Karın ağrısı, İrritabıl barsak sendromu, Retrosternal yanma hissi (Göğüs ortasında yanma hissi), Asit reflüsü (Ağza acı su gelmesi), Safra kesesi ağrısı, Gastroenterolojik hastalıklardaki klinik belirti ve bulgular

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Stil
  #1  
Alt 22.09.08, 17:51
Araştırma Görevlisi
 
Üyelik tarihi: Jul 2006
İletiler: 3.382
Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!Busra öyle bir şöhrete sahip ki kendinden önce namı yürüyor!
Standart Kolon Polipleri - İşaretleri ve Belirtileri - Teşhisi - Ciddiyeti

KOLON POLİPLERİ-İŞARETLERİ VE BELİRTİLERİ
Ekseriyetle bu poliplerin hiçbirisi kolaylıkla görülmez;
*Son zamanlarda bağırsak hareketlerinde görülen değişiklikler,
* Dışkıda mikroskopik miktarlarda kan bulunması,
*Anüsten balgam gelmesi.
Kalın bağırsakda selim (habis olmayan) tümör bulunması yaygın bir vakadır. 60 yaşın üstündeki her üç Amerikalı'dan ikisinin kolonunda bir cins tümöral gelişme veya doku sakatlığı vardır. Tümörlerin çoğu kolonun iç cidarından çıkar. Bunlar genelde zararsızdır ve tesadüfen keşfedilirler. Ekseriyetle kolon kanseri testler mide veya başka bir hastalığın teşhisinde çekilen filmlerde görülürler.
Kolonda birçok farklı polip çeşidi bulunmuştur. En yaygın olanı hiperplastik poliptir ve genelde çapı 1 cm'den küçüktür. Bu ufak polipler sağlık yönünden risk oluşturmazlar ancak eğer bu tip polipler daha büyürlerse, çapları 1 cm'nin üstüne çıkarsa, mikroskop altında doğru teşhis yapabilmek için alınmaları gereklidir. Gençlerde görülen polipler çocukluk çağında olur. Çocuğunuz makattan gelen (rektal) kanama geçirebilir veya polipin dışkıiama sırasında anüs kanalından aşağı düştüğü bile görülebilir. Bu polipler kolonoskopla kolaylıkla alınabilir. Ayrıca bunlar dejenere olup habis ur haline dönüşmezler. İltihaplı poliplerin kolon cidarının bozulmasından veya uzayan ülsere bağlı kolitlerden sonra cidarın iltihaplanmasından meydana geldiği düşünülmektedir. Bunlar da sağlık yönünden önemli bir risk değillerdir. Başka bir önemli polip grubu da adone-matözdür.
Adenomatöz poliplerjn (salgı yapan dokularda oluşan polipler) habisleşme istidadı vardır ve ur büyüdükçe bu ihtimal de artar. Bu nedenle kanser oluşmasını önlemek için bu polipler alınmalıdır. Çoğu zaman alma işi kolonoskopi yoluyla yapılır. (Kolonoskopi) Kimi zaman poliplerin de birkaç hücresinde mikroskopik kanser görülür. Tedavisi kolonoskopiyle bunların alınmasıdır. Bazen kanserin polibin dışına dağılmış olmasından şüphe edilir ve doktor kolonun bir kısmını yani polipi, etrafındaki dokuyu ve lenf düğümünü kapsayan bir bölgeyi almak için ameliyat önerebilir. Kolon poliplerin çoğu irsi sayılmaz fakat bir ailenin fertleri arasında birkaçından fazlasında görülme eğilimleri vardır. Ayrıca eğer bir kimsede kolon polipi çıkarsa ilerde diğerleri de çıkabilir. Kolonik polyposis denilen hastalıkta kolon polipleri görülür ve irsiyet faktörü çok yüksektir. Bu nadir görülen hastalık kolonun her tarafında çok sayıda (ekseriyetle 1000 veya daha çok) polip görülmesi olarak tarif edilir. Bu poliplerin hiçbir belirtisi olmayabilir veya makattan gelebilir. Bu durumun görüldüğü tipik devreler çocukluk veya delikanlılık devreleridir. Gardener Sendromu vücudun diğer kısımlarındaki iyi huylu (selim) urlarla birlikte örneğin Lipoma, fibroma ve teomas çok sayıda kolon ve diğer bağırsak poliplerinin bulunması halidir. Neticede kolon kanseri kaçı-nılmazdır.Onun için teşhis konur konmaz kolonun alınması tavsiye olunur. Ayrıca kan bağı olan kimse lerin de erken yaşta muayeneden geçmeleri gerekir. 10 ila 12 yaş arası uygundur. Böylece kolon polipleri bulunursa gerekli tedavi yapılabilir.

TEŞHİS
Kolon polipleri en çok başka bir kolon rahatsızlığı için yapılan muayene veya dışkıdaki mikroskopik kanın değerlendirilmesi sırasında ortaya çıkar. Sonra baryumlu bir madde kullanılarak inceleme ve proktosigmoidoskopik muayene yapılabilir. Bir başka seçenek de kolonunuzun kolonoskopi yoluyla incelenmesidir. Bulunan yaralar bu yolla tedavi edilebilir.

POLİPLER NE DERECE CİDDİDİR?
Bir adenomatous polipin kanser olma istidadı vardır. Kolon kanserlerinin hepsi değilse de çoğu polipten oluşuyor görünmektedir. Ayrıca bunlar bazen kanama ve engelleme de yapabilirler. Poliplerin alınması kolon kanserinin önlenmesinde önemli bir rol oynayabilir.


kaynak:15
syf:128-129
__________________
http://nevart.net/
Güzel Sanatlar Fakültesi/Lisesi Yetenek Sınavlarına Hazırlık Kursu
Resim Yağlı Boya Hobi Kursu
Hızlı ve Etkili Okuma Kursu
Çocuklar için Hızlı Okuma Kursu
Çocuklar için Resim Kursu
Diksiyon Kursu
Nefes Teknikleri Kursu
Kişisel Gelişim Kursları[/CENTER]
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tags
belirtileri, ciddiyeti, kolon, polipleri, teşhisi, ışaretleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkBütün zaman ayarları WEZ +2 olarak düzenlenmiştir. Şu anki saat: 17:38 .